הסדרי נושים – המדריך המלא

תוכן עניינים

אף אחד לא רוצה להגיע למצב בו קיימים נגדו חובות כלכליים שונים כלפי אנשים פרטיים או כלפי גופים אחרים. אין ספק כי במרבית המקרים חובות כלכליים מביאים את החייב למצב של דיכאון ולחץ עצום, במידה והחייב אינו מטפל בחוב ונותן לו להמשיך לגדול הוא עלול להיקלע לבעיות כלכליות מורכבות במיוחד. אם נקלעתם למצב דומה, אנחנו מבינים את התסכול והמורכבות – ולשם כך אנחנו פה.

כדי לטפל במקרים מהסוג הזה ולמנוע מצבים בהם חייבים נשארים ללא כסף כלל ואינם מסוגלים לחיות בכבוד מדינת ישראל חוקקה ב-2018 את החוק החדש לשיקום כלכלי. במקרים בהם האדם החייב נמצא מתאים להליך, יש לו את האפשרות לעבור תהליך שיקום כלכלי בליווי מדינת ישראל הכולל גם ביצוע של הסדרי נושים עם כלל המעורבים בכך. יתר על כך, לחייב יש אפשרות לקבל הפטר על חלק מחובותיו או על כל חובותיו. 

 

הסדר נושים לפי חוק חדלות פירעון

הליכים אלו גוזלים ממדינת ישראל כמויות גדולות של משאבים, בשל כך על החייב לעמוד בכל התנאים, הגם שהם קשים במיוחד. 

בהמשך המאמר תוכלו למצוא מידע רלוונטי על החוק, כמו כן תוכלו למצוא מידע על כיצד מתנהלים הליכים מסוג זה.

 

מהו הסדר נושים וכיצד הוא מתנהל?

כשמדובר על הסדר נושים, למעשה מדובר על הסדר חוב שנעשה עם הנושים של האדם החייב, כאשר מטרתו של ההסדר היא להסדיר את השינויים של תנאי תשלום החוב. 

בזכות הסדר נושים חלק גדול מן החייבים מצליחים למחוק את החובות שלהם או שמא לקבל הפטר מתשלום החוב. יש אפשרות להגיע להסדר נושים בכל אחד מן השלבים של הליך חדלות פירעון, ניתן לעשות זאת גם לפני שמתחילים בו.

 

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי-2018

הליכים של אי יכולת לשלם, יכולים להיקרא גם הליכי "פשיטת רגל", זאת מאחר שהם למעשה חידוש לפקודת פשיטת הרגל. החוק, קם מתוך רצון לסייע לחייבים שמצבם הכלכלי קשה, לעזור להם לסגור את כלל החובות שלהם ובזכות כך לאפשר להם לחיות חיים בריאים, חסרי לחצים וחסרי חובות. 

קיימות מגוון סיבות רבות אשר בעקבותיהן אנשים במדינת ישראל מגיעים למצבים כלכליים קשים, סיבות נפוצות לכך הן: קריסת מקור הפרנסה של אדם עקב ניהול לקוי של העסק, מצב משפחתי או שמא מצב רפואי אשר מוביל להוצאות גדולות שלא תוכננו מראש, התחייבות לכמות גדולה של הלוואות וחוסר יכולת לעמוד בהחזר ההלוואות, פגיעה כוללת בענף ספציפי לצד סיבות נוספות רבות. 

 

חייבים במדינת ישראל יכולים להגיש בקשה לפתיחת הליכים והסדרי נושים. כך, כל אחד מן החייבים אשר מגיש בקשה לפתיחת הליכי חדלות פירעון חייב לעמוד במספר תנאים ומספר חובות שונים למשך תקופה של ארבע שנים בממוצע, חוסר עמידה בכל אחד מן התנאים או/ו החובות יכול להוביל לעצירת ההליכים, במקרים קיצוניים ההליכים יכולים להתבטל לחלוטין. 

במידה והחייב מצליח לעמוד בכלל התנאים והחובות שחלו עליו לאורך התקופה, הוא מקבל מהסמכות האחראית עליו צו הפטר על כל חובותיו או על חלק מן החובות שלו. 

זקוקים לסיוע עם הסדר נושים? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

כמעט כל בר דעת יודע כי הליכים כאלו הם הליכים לא נעימים במיוחד. בראש ובראשונה ההליכים הם ארוכים במיוחד, לא פשוטים ואף פולשניים ברמה מסוימת, במהלך הליכים אלה חייהם של החייבים עוברים שינוי משמעותי והחירות שלהם מוגבלת באופן מסוים. הסדר עם נושים, עוזר לייצר ודאות בתוך ההליך.

 

הסדר נושים: כיצד מתנהלים הליכי חדלות פירעון ופשיטת רגל?

כפי שכבר ודאי הבנתם, הליכים כאלו יוצאים לפועל במצבים בהם חייבים אינם מצליחים לעמוד בחובות ובהוצאות שלהם, סך ההוצאות של אותם חייבים עולה על סך ההכנסות שלהם. במרבית המקרים הכרזה על חייב כחדל פירעון תהיה האפשרות האחרונה בהחלט, לרוב חייבים מכריזים על כך רק במקרים בהם הם לא מצליחים להגיע להסדר נושים או פשרה מסוימת עם הזוכים בתיק. 

 

נכון להיום, במדינת ישראל קיימים שלושה גורמים אשר רשאים להגיש לרשות ההוצאה לפועל בקשה לפתיחת הליכים נגד החייב, שלושת הגורמים הם: הזוכה בתיק, החייב והיועץ המשפטי לממשלה. 

נהוג לחלק את הליכים של הסדרים עם נושים והתמודדות עם חובות לארבעה שלבים:

  • פתיחת הליך חדלות הפירעון – בשלב הראשון, רשות ההוצאה לפועל בודקת את בקשתו של החייב לפתוח בהליכים. לרוב רשות ההוצאה לפועל מחזירה לחייב תשובה לאחר 30 ימים, במהלך בחינת בקשתו של החייב, הרשות בודקת מהן הסיבות שהובילו את החייב למצב בו הוא נמצא ומה מצבו הכלכלי הנוכחי של החייב. 

הסמכות האחראית על החייב היא המחליטה האם לקבל את הבקשה או שמא לענות בשלילה. 

כאשר החייב מקבל תשובה חיובית לבקשה שלו, הוא צריך לעמוד במספר חובות ותנאים על מנת שהליכי חדלות הפירעון יוכלו להתקיים, חלק מן התנאים והחובות בהם החייב צריך לעמוד הם: דיווח מלא על כלל ההכנסות וההוצאות שלו, ביצוע תשלומים חודשיים, בנוסף על כך אפשרותו של החייב לצאת מן הארץ נשללת עד לסיום ההליכים. 

  • בניית תוכנית שיקום כלכלי לאחר עמידה בתנאים – במסגרת השלב השני של ההליכים, הסמכות אשר אחראית על החייב מוודאת כי החייב אכן עומד בחובות ובתנאים שהוצבו בפניו וכי הוא משתף פעולה עם ההליכים במסגרת הסדר הנושים. לאורך חצי השנה הראשונה מהרגע בו נפתח הליך חדלות פירעון לצד הזוכה יש את האפשרות להגיש בקשה לתביעה של החוב, על הזוכה להגיש את הבקשה לנאמן המחזיק באחריות על הליכי חדלות הפירעון של החייב. לאחר עשרה חודשים מרגע פתיחת ההליכים על הנאמן המחזיק באחריות על הליך חדלות הפירעון של החייב להגיש ממצאים ולהתחיל בבניית תוכנית שיקום כלכלי לחייב לאחר שהוא בדק מהן הסיבות שהובילו את החייב למצב הכלכלי הקשה בו הוא נמצא ולאחר שהוא צבר מידע רלוונטי בנוגע לנכסיו של החייב ולרכושו. 
  • דיון על הממצאים – בשלב השלישי בית המשפט או רשות ההוצאה לפועל שולחים לחייב ולנאמן על ההליכים זימון לדיון, במסגרת הדיון הסמכות אשר מחזיקה באחריות על החייב קובעת האם היא מקבלת את ממצאיו של הנאמן או שמא היא אינה מקבלת אותם ועוצרת את ההליך. 

במידה והסמכות האחראית על החייב מקבלת את הממצאים שהגיש הנאמן, החייב מקבל צו שיקום כלכלי. לסמכות האחראית על החייב יש את האפשרות לשנות את תוכנית השיקום הכלכלי בכל עת שהיא רואה סיבה לעשות זאת. 

  • שיקום כלכלי של החייב – שלב השיקום הכלכלי הינו השלב הארוך ביותר, לרוב שלב זה נמשך לאורך שלוש שנים. לאורכן של שלוש השנים הסמכות האחראית מוודאת כי החייב אכן מחויב לתהליך השיקום הכלכלי וכי הוא אכן עומד בכל המגבלות שהטילו עליו. בחלוף שלוש שנים מהרגע בו התחיל השלב האחרון של ההליכים, במידה והחייב ממלא את כל חובותיו ועומד בתוכנית השיקום הכלכלי, הוא יקבל צו הפטר שמוחק את כל החובות שלו או חלק מסוים מהם, הדבר תלוי במצבו הכלכלי של החייב. 

 

זקוקים לסיוע עם הסדר נושים? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו ❤️

צריכים עזרה או ייעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

האם אתם שותפים בבעלות על נכס כלשהו עם אדם נוסף, ומעוניינים לצאת מהשותפות הזו? במקרים רבים, שותפויות עסקיות או פרטיות מסתיימות במחלוקות מרות ותביעות משפטיות ארוכות ויקרות. עם זאת, ניתן…
האם מצאתם את עצמכם במצב שבו בן משפחה אהוב נפטר, אך לא השאיר אחריו צוואה? האם ניסיתם לחפש היכן שמור מסמך הצוואה שלו, אך ללא הצלחה? מצב זה יכול להיות…
הסכם פירוק שותפות יכול להיות מורכב ורגיש כשמגיעים לנושא חלוקת הנכסים, וכן נושא זכויות וחובות בפירוק שותפות. מה קורה כשיש מחלוקת בין השותפים על נכס יקר ערך? וכיצד ניתן לחלק…
האם ישנם חילוקי דעות ביניכם לבין השותפים שלכם לגבי שווי החברה בה אתם שותפים? האם אתם מתלבטים כיצד לקבוע באופן הוגן ומקצועי את שווי נכסי החברה לצורך פירוק השותפות? אם…
חלוקת ירושה בין אחים או בין ילדי המנוח היא תהליך רגיש ומורכב, הטומן בחובו פוטנציאל למתיחות וסכסוכים. עם זאת, באמצעות תכנון נבון, תקשורת פתוחה וגישה רגישה, ניתן להפוך אותו לחוויה…
מכירת דירה שהתקבלה בירושה בין האחים יכולה להיות תהליך מורכב ומאתגר, במיוחד כאשר מדובר במספר יורשים. האם תמיד צריך למכור את הדירה? מה קורה אם אחד היורשים רוצה לגור בה?…
שותפות עסקית יכולה להיות דרך מצוינת לפתיחת עסק חדש, אך לעיתים הדרכים נפרדות ומתעורר הצורך בפירוק השותפות. האם ידעתם שקיימים סעיפים מסוימים שחייבים להופיע בהסכם פירוק שותפות כדי להגן על…
האם אתם מנסים לגבות חוב ותוהים מהו המסלול הטוב ביותר עבורכם בהוצאה לפועל? איזה מסלול יביא לתוצאות המיטביות במקרה שלכם? במאמר זה נעזור לכם להבין את ההבדלים בין שני המסלולים,…
פירוק שותפות עסקית יכול להיות תהליך ארוך, מורכב ויקר. אנשים רבים נכנסים בהתלהבות לשותפות עסקית מבטיחה, אך מעטים חושבים על האפשרות שהיא עשויה להגיע לקיצה. מה קורה ששותפות מתפרקת? כמה…
צוואה היא אחד מהמסמכים החשובים ביותר שאדם משאיר אחריו בחייו. צוואה תקפה, משמעותה הבטחה כי רצון המנוח ימומש כהלכה ונכסיו יחולקו בהתאם להוראותיו. אלא שפעמים רבות, מתעורר החשד כי סעיף…
המושג "צוואה סתומה" מתייחס לצוואה שהתוכן שלה נשאר חסוי עד לאחר מות המצווה. משתמשים בה בדרך כלל, כשרוצים להגן על הפרטיות של המצווה ולמנוע השפעה כלשהי מצד גורמים חיצוניים על…
צוואה היא מסמך משמעותי שמומלץ לכל אדם לערוך בחייו, מסמך שקובע כיצד יתחלק רכושו לאחר מותו. כדי שצוואה תהיה תקפה ומחייבת, עליה לעמוד בדרישות החוק ולהיערך כראוי. צוואה שנערכה שלא…

מוזמנים לחפש מידע באתר

זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: