עורך דין ירושות וצוואות: ב-2023, תנו למומחים להתעסק עם הצוואה שלכם.

תוכן עניינים

כשאדם מגיע לגיל הבוגר, נושא הירושות לרוב מתחיל להעסיק את חייו – בשלב זה הוא מתחיל לחשוב על לשכור את שירותיו של עורך דין ירושות וצוואות. אך ההתעסקות עם ירושות ומימוש צוואה נוטריונית/אחרת לעתים עשויה להיות התעסקות לא נעימה, מורכבת, מסורבלת ולא תמיד נוחה. מצד אחד, הרי זה ברור – קשה לחשוב בכלל נושא הירושות ועל היום שבו נעזוב את העולם וכל מה שהיה שלנו פתאום יהפוך להיות של אחד מהקרובים אלינו; ומהצד השני, קשה לחשוב על מקרה אחר בו נגיע למצב לא נעים מול הקרובים והמשפחה, מצב שבו רצוננו לא יובע בכתב והחלוקה תיעשה לפי ברירת המחדל הקבועה בחוק המסדיר את נושא הירושות.

במאמר זה נסביר מה אומר החוק לגבי מי שלא מכין צוואה מבעוד מועד, ועל ההשלכות השונות.

 

עורך דין ירושות וצוואות

מה ההבדל בין ירושות לבין צוואות (ועל מימוש צוואות)?

ההבדל בין ירושות לצוואות הוא בנסיבות: אם המנוח השאיר צוואה, יחול צו מימוש צוואה. אך אם זה לא קרה, החוק קובע כי יורשיו של אותו אדם יהיו כקבוע בו – נפרט עוד על כך בהמשך המאמר ועל נושא הירושות בכלל.

במסמך הצוואה, אותו אדם משאיר למעשה את רצונותיו באשר לאנשים שאליהם יעבור רכושו לאחר לכתו מן העולם. אם אותו אדם הכין צוואה מראש, המסדירה את אופן הירושות, החוק קובע כי רכושו יעבור לפי הכתוב בצוואה הלאה, והרי שבמקרה כזה לא יתממש צו ירושות.

אחד ההבדלים הבולטים בין צוואה לירושות, הוא שבהתקיים צוואה נוטריונית/אחרת ניתן למנוע סכסוכי ירושות ולגשר על הפערים לפני מות המנוח, ולפני שעניין הירושות הופך לנושא רגיש, שבכל מקרה אף אחד לא מעוניין לעסוק בו בעיתוי כה משמעותי. ניתן לעשות זאת בפשטות באמצעות עורך דין ירושות וצוואות.

ניתן לקרוא עוד על עריכת צוואות במאמר הבא

 

זקוקים להכוונה בנושא צוואות וירושות? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

מהן תקנות חוק הירושות בנוגע לירושות?

בשנת תשנ"ח-1998 חל שינוי בחוק הקובע סדרי דין חדשים לטיפול בירושות במדינת ישראל.
השינויים שחלו הינם בנושאים רבים כגון: הפקדת צוואות, הגשת תביעות בסכסוכי ירושות, צו קיום צוואה (או "צו מימוש צוואה"), מזונות ועוד.

ניתן לקרוא על כך עוד במאמר הבא – קישור למאמר תקנות חוק הירושות.

 

צו ירושות – מה זה אומר?

כשאדם הולך מן העולם ולא משאיר אחריו צוואה נוטריונית, עולה השאלה כיצד הרכוש מתחלק בין יורשיו? כיצד מתבצעות הירושות? 

ע"פ עורך דין ירושות וצוואות אייל רייפר: התשובה לשאלה הזו היא שכאשר לאדם אין צוואה, הרכוש בירושות יתחלק לפי ברירת המחדל הקבועה בחוק. ישנו מנגנון במדינת ישראל הנקרא "צו ירושות" ותפקידו הוא להגדיר מה קורה כאשר אדם מסוים נפטר מן העולם וכיצד מתחלקים נכסיו בין היורשים החוקיים שלו (ישנם מספר מעגלי יורשים הקבועים בחוק ונפרט עליהם מיד).

למידע נוסף בנושא צווי ירושות לחצו כאן

למידע נוסף בנושא סכסוכי ירושות לחצו כאן

 

מה אומר החוק לגבי ירושות?

ברמה החוקית, במות אדם עובר עזבונו ליורשיו – סעיף 1 לחוק הירושות, התשכ"ה-1965.

 

אך מספר שאלות עולות מסעיף זה-  

מיהם יורשיו החוקיים של אדם?

מהו עיזבון? כלומר מה נכלל בעיזבונו של המנוח?

איך עובר העיזבון ליורשים? כלומר לפי איזה מנגנון עובר העיזבון? 

 

מיהם יורשיו החוקיים של כל אדם?

לפי שיטת המשפט הישראלית – במהלך הירושות, יורשים חוקיים יהיו אלה אשר כתובים בצוואתו של המוריש, במסגרתה המוריש הגדיר אילו חלקים של העיזבון יוקצו לכל יורש. אם אין צוואה, ירושת המנוח תיעשה לפי הדין- כלומר לפי חוק הירושות ולא לפי מימוש צוואה נוטריונית/מכל סוג אחר. משמעות הדבר היא שכללי חוק הירושות הם כללי ברירת מחדל, אשר יחולו בהיעדר צוואה נוטריונית או כל צוואה אחרת; או במצב שבו חלק מן הרכוש לא זכה להתייחסות בצוואת המנוח, ואז אותו חלק יעבור בירושות לפי כללי חוק הירושות. קרובי המנוח אשר יירשו אותו (במצב שלא קיימת צוואה נוטריונית/מכל סוג אחר או שהצוואה נפסלה) כלולים בשלושה מעגלי קרבה אשר קובעים את סדר הירושות וזכויות של כל אחד:

  1. מעגל ראשון- ילדי המנוח וצאצאיהם (נכדי המנוח, ניניו וכו') 
  2. מעגל שני- הורי המנוח וצאצאיהם (אחיו ואחיותיו של המנוח, אחייני המנוח וכו')
  3. מעגל שלישי- הורי-הורים של המנוח וצאצאיהם (דודיו של המנוח, בני דודיו וכו')

 

עורך דין ירושות וצוואות: מה נכלל בעיזבון? 

היקף העיזבון אינו מוסדר בחוק הירושות אלא בדין הכללי ולכן ישנם מקרים שבהם רכוש מסוים השייך לאדם, כמו דירה הרשומה על שמו, לא יהיה שייך לעיזבונו במלואו, מכיוון שחלק ממנו יהיה שייך לבת זוגו מכוח דיני חלוקת רכוש בין בני זוג.  העיזבון בירושות, ככלל, יכלול נכסים של אדם, זכויות, חובות וטובות הנאה שהשאיר אחריו. אולם יש יוצאים מן הכלל, כמו "סכומים שיש לשלם עקב מותו של אדם לפי חוזה ביטוח, לפי חברות בקופת קצבה או בקופת תגמולים" ובלבד שלא הותנה במפורש כי הם מגיעים לעיזבון בירושות. בדרך כלל הכספים לא יועברו למוטבים שנרשמו בטופסי ההצטרפות לביטוח או לקופה. 

 

איך עובר העיזבון ליורשים כשמדובר בירושות?

בין אם מדובר בירושות לפי צוואה נוטריונית או אחרת, ובין אם מדובר בירושות לפי הדין, לצורך חלוקת העיזבון יש צורך בצו קיום צוואה או צו ירושות אשר ניתן על ידי הגוף הממשלתי- רשם הירושות. בהיעדר צוואה, יעבור העיזבון על פי כללי הירושות שבדין. לפי סעיף 10 לחוק הירושות, אלה היורשים על פי דין:

  1. בן זוגו של מי שמוריש אשר נשוי לו לפי חוקי מדינת ישראל או נישואים אזרחיים. לגבי ידועים בציבור- ישנם שלושה תנאים שצריכים להתקיים על מנת שהידוע בציבור ייחשב כבן זוג בעל זכויות ירושות, ואלה התנאים: 1. המוריש והידוע בציבור חיים חיי משפחה במשק בית משותף. 2. המוריש והידוע בציבור אינם נשואים האחד לשני. 3. המוריש והידוע בציבור אינם נשואים לאדם אחר בשעת מותו של האדם המוריש. 
  2. קרובי המוריש והם: ילדי המוריש וצאצאיהם, הורי המוריש וצאצאיהם והורי-הוריו של המוריש וצאצאיהם. 

כאמור, סדר הירושות נקבע על פי שלושת מעגלי הקרבה שציינתי לעיל. חשוב להכיר את העקרונות של שיטת מעגלי הקירבה הללו:

  1. העיקרון הראשון- מעגל קרבה קרוב קודם למעגל קרבה רחוק, זאת אומרת שילדים של מוריש ירשו אותו לפני הוריו של המוריש, והוריו של המוריש ירשו אותו לפני הורי-הוריו של המוריש.
  2. העיקרון השני- בתוך כל מעגל קרבה- אדם קודם לצאצאיו. מה זה אומר? אם לדוגמא לשמעון יש בן ושמו ראובן, ולראובן יש שלושה ילדים. יום אחד נפטר שמעון ועולה השאלה- מי יירש? התשובה תהיה ראובן בלבד, כלומר ילדיו לא ירשו כלום. ואילו לאותו ראובן ישנו אח- לוי, כלומר לשמעון האב יש שני ילדים- ראובן ולוי. לראובן, כאמור יש שלושה ילדים וללוי יש שני ילדים. אם נפטר לוי ואחריו נפטר שמעון- אביו, הירושות תתחלק כך שחצי העיזבון של שמעון יגיע לידי ראובן והחצי הנותר שהיה צריך להגיע לידי לוי- יחולק חצי-חצי בין ילדיו של לוי- כלומר ילדיו של לוי נכנסים בנעליו של לוי כיורש מחצית העיזבון של שמעון האב.
  3. העיקרון השלישי- שוויון. ירושות על פי דין תחולק בחלקים שווים. 

 

אולם, לפי סעיף 11 לחוק הירושות, כאשר באים לחלק ירושות שלא לפי צוואה, ולמוריש היה בן-זוג ערב מותו, יש לחלק קודם כל לבן הזוג את חלקו בעיזבון, לפני חלוקת יתר העיזבון שתחולק לפי שיטת מעגלי הקירבה. ראשית יחולק הרכוש המסוים המגיע לבן הזוג בלבד, מדובר ברכוש אשר היה שייך לשני בני הזוג כחלק מחייהם המשותפים ואשר היה דרוש לקיום משק בית משותף, כמו מכונית. רק לאחר חלוקת רכוש זה, יחולק שאר הרכוש לבן הזוג ולפי מעגלי הקרבה.

 

זקוקים להכוונה בנושא צוואות וירושות? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

 

עורך דין ירושות וצוואות: מהו הצעד הראשון שעושים לאחר שקרוב משפחה נפטר?

אם קרוב המשפחה שנפטר השאיר אחריו צוואה, יש לגשת לרשם לענייני ירושות בקשה לצו קיום צוואה. אם אותו אדם לא השאיר אחריו צוואה, יש להגיש בקשה לצו ירושות.

 

מימוש צוואה בפועל

כאמור, כדי לממש צוואה הקשורה לאדם שנפטר, אנו נידרש לגשת לרשם לענייני ירושות ולקבל את הצו לקיום צוואה. כדאי לפרסם את הבקשה לקיום הצוואה ברבים ולהמתין תקופה מסוימת על מנת לראות האם ישנה התנגדות לקיום צוואה. במקרים רבים, לרבות מקרים שבהם מדובר בצוואה נוטריונית הדדית/משותפת, הצוואה שהוכנה על ידי אותו אדם אינה מקובלת על כלל היורשים שבה, וחלק מהיורשים יעלו טיעונים וצידוקים מדוע הם צריכים לדעתם לקבל רכוש מסוים בצוואה שאינו מופיע בה. במקרים כאלה, לא ניתן לקיים את הליך מימוש הצוואה כשורה ומוטב להסדיר את העניינים לפני שפועלים בנושא זה. אם יש התנגדות לצוואה, אנו נרצה לפעול מעט אחרת ולהעביר את ההתעסקות לבית הדין לענייני משפחה.

מהרגע שבו מימוש הצוואה מאושר ע"י הרשם, ניתן לעשות ברכוש כל שאנו חפצים בו משום שזהו רכושנו כעת.
יש לציין אפוא, כי במקרים שבהם מוגשת התנגדות לקיום צוואה לעתים ניתן להגיע למצבים לא נעימים הנקראים גם "סכסוכי ירושות", הליכים שנמשכים זמן רב ועוד. חשוב במיוחד במקרים כאלה לקחת את שירותיו של עורך דין מיומן בתחום הצוואות והירושות, כזה שאינו "לוחמני" בירושות אלא שואף לגשר על הפערים בין הצדדים ולהשיג מקסימום תועלת בהליך הירושות עבור כולם.

 

לסיכום

נכון, ההתעסקות עם צוואות וירושות אינה תמיד נוחה – אך היא פשוטה יותר משרובנו חושבים.
יתרה מכך, היא חיונית לעתיד הקרובים שלכם. אנו ממליצים לכם לפעול מוקדם ככל הניתן, משום שפעילות מוקדמת תסיר את העול ותסדיר את העניין על מי מנוחות, כמה שיותר מוקדם.

 

זקוקים להכוונה בנושא צוואות וירושות? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי; אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים; כל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת תחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו ❤️

צריכים עזרה או ייעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

שותפויות עסקיות רבות מתחילות בהתלהבות רבה, אך לעיתים קרובות נקלעות לקשיים כאשר השותפים חלוקים בדעותיהם או מעוניינים ללכת בכיוונים שונים. כדי למנוע סכסוכים עתידיים בין בעלי המניות בחברה, חשוב לחתום…
פירוק שיתוף בין יורשים הוא הליך משפטי מורכב, המתבצע במטרה לחלק באופן הוגן ומוסכם בין היורשים את נכסי העיזבון. כאשר מדובר בדירת מגורים שהייתה בבעלות משותפת של בני הזוג, עולות…
שאלה שמטרידה יורשים רבים שמקבלים נכס משותף בירושה יחד עם אחרים, היא: האם קיימת אפשרות להכריח באופן משפטי את היורש למכור את זכויותיו בדירה/לבצע העברת דירה בירושה? המצב שבו מספר…
האם הנכם חלק משותפות עסקית לא רשומה שכבר אינה פועלת כראוי? האם אתם מרגישים תסכול וחוסר אונים לנוכח המצב הזה? אתם לא לבד. קוראים יקרים, המאמר הזה הכתב במיוחד בשבילכם.…
האם אי פעם תהיתם מה יקרה לרכושכם ולכספכם ביום שלא תהיו? האם בני משפחתכם ידעו לחלק ביניהם את הנכסים בצורה הוגנת ללא סכסוכים? הסכם בין יורשים עתידיים יכול לענות על…
האם אתם שותפים בבעלות על נכס כלשהו עם אדם נוסף, ומעוניינים לצאת מהשותפות הזו? במקרים רבים, שותפויות עסקיות או פרטיות מסתיימות במחלוקות מרות ותביעות משפטיות ארוכות ויקרות. עם זאת, ניתן…
האם מצאתם את עצמכם במצב שבו בן משפחה אהוב נפטר, אך לא השאיר אחריו צוואה? האם ניסיתם לחפש היכן שמור מסמך הצוואה שלו, אך ללא הצלחה? מצב זה יכול להיות…
הסכם פירוק שותפות יכול להיות מורכב ורגיש כשמגיעים לנושא חלוקת הנכסים, וכן נושא זכויות וחובות בפירוק שותפות. מה קורה כשיש מחלוקת בין השותפים על נכס יקר ערך? וכיצד ניתן לחלק…
האם ישנם חילוקי דעות ביניכם לבין השותפים שלכם לגבי שווי החברה בה אתם שותפים? האם אתם מתלבטים כיצד לקבוע באופן הוגן ומקצועי את שווי נכסי החברה לצורך פירוק השותפות? אם…
חלוקת ירושה בין אחים או בין ילדי המנוח היא תהליך רגיש ומורכב, הטומן בחובו פוטנציאל למתיחות וסכסוכים. עם זאת, באמצעות תכנון נבון, תקשורת פתוחה וגישה רגישה, ניתן להפוך אותו לחוויה…
מכירת דירה שהתקבלה בירושה בין האחים יכולה להיות תהליך מורכב ומאתגר, במיוחד כאשר מדובר במספר יורשים. האם תמיד צריך למכור את הדירה? מה קורה אם אחד היורשים רוצה לגור בה?…
שותפות עסקית יכולה להיות דרך מצוינת לפתיחת עסק חדש, אך לעיתים הדרכים נפרדות ומתעורר הצורך בפירוק השותפות. האם ידעתם שקיימים סעיפים מסוימים שחייבים להופיע בהסכם פירוק שותפות כדי להגן על…

מוזמנים לחפש מידע באתר

זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: