כתיבת חוזה שותפות: טיפים, מרכיבים מרכזיים ותועלות

תוכן עניינים

אז החלטתם שאתם מעוניינים להקים עסק עם שותפים, מה השלב הבא? השלב הזה, שכנראה הגעתם אליו (אם אתם כאן) הוא כתיבת חוזה השותפות. לא במקרה, זהו אחד הצעדים הראשוניים שיש לבצע במסגרת הקמת עסק משותף. חוזה שותפות שכזה מסדיר את היחסים המשפטיים בין השותפים, ובין תפקידיו הרבים – הוא נדרש להגדיר את זכויותיהם וחובותיהם של השותפים אחד כלפי השני. זאת, כדי ליצור תיאום ציפיות מירבי ולמנוע סכסוכים חלילה.

 

מה זה חוזה שותפות? הגדרה

חוזה שותפות הוא הסכם משפטי בכתב בין שני אנשים או יותר המבקשים להקים שותפות עסקית. החוזה מגדיר באופן רשמי את תנאי ההתקשרות בין השותפים ומסדיר את מערכת היחסים העסקית ביניהם. בין היתר, חוזה שותפות קובע מי הם השותפים, מהי מטרת השותפות ותחומי פעילותה, כיצד יתבצע מימון ההון הראשוני ומה חלקו של כל שותף, כיצד יחולקו הרווחים וההפסדים בין השותפים, מהן זכויות ההצבעה ותהליך קבלת ההחלטות בשותפות, מהן החובות והאחריות של כל שותף ועוד תנאים ופרטים נוספים. החוזה מסייע ליישב מראש נושאים פוטנציאלים למחלוקת ולהבטיח הגנה משפטית לזכויותיהם של השותפים. אין ספק, כי חוזה שותפות מסודר ומקיף הוא חיוני להצלחת העסק המשותף לאורך זמן.

 

מה צריך לכלול חוזה כזה?

בין הדברים העיקריים – הוא צריך לכלול פרטים כמו שמות הצדדים, מטרת השותפות, ההון שהושקע, חלוקת הרווחים וההפסדים, תחומי אחריות של כל שותף, הליך קבלת החלטות, דרכי היציאה מהשותפות ועוד. חשוב להדגיש שכתיבת חוזה שותפות אינה משימה פשוטה, ומומלץ להיעזר בעורך דין מסחרי לכך. בואו נסקור את המרכיבים העיקריים שצריכים להופיע בחוזה שותפות טוב, ונציג מספר טיפים שימושיים כאן.

 

אילו סוגי שותפויות קיימים?

במדינת ישראל קיימים שני סוגים עיקריים של שותפויות:

 • שותפות כללית – שותפות כללית הינה הצורה הבסיסית והנפוצה ביותר של שותפות עסקית. בשותפות כללית כלל השותפים מתחלקים באופן שווה באחריות ובסיכונים הכרוכים בעסק; וכמו כן, כל השותפים רשאים לקבל החלטות ולהתחייב בשם העסק. זוהי צורת שותפות פשוטה, אך מסוכנת יחסית מאחר שהשותפים אחראים באופן אישי לחובותיו.
 • שותפות מוגבלת – בשותפות מוגבלת יש שותפים כלליים שמנהלים את העסק ואחראים על חובותיו, ויש שותפים מוגבלים שתרמו הון להקמה, אך אינם מעורבים בניהול וחשופים רק עד גובה השקעתם. זוהי צורת שותפות נפוצה מאחר שהיא מאפשרת הפרדה בין בעלות לניהול.

 

חוזה שותפות ככלי למניעת סכסוכים

כעת נציג בפניכם את הסיבות הבולטות ביותר אשר מובילות לסכסוכים בין שותפים עסקיים. סכסוכים אלו, פעמים רבות ניתנים למניעה מבעוד מועד באמצעות חוזה שכתוב היטב, ולכן חשוב שתכירו אותם:

 • חוסר בהירות בחלוקת תפקידים ואחריות – לעיתים קרובות, סכסוכים בין שותפים נובעים מחוסר בהירות בנוגע לחלוקת התפקידים והאחריות ביניהם. כאשר החוזה אינו מגדיר במדויק מהו תחום האחריות של כל שותף, מה הסמכות שלו, היכן נמצאים גבולות סמכותו וכיצד מתקבלות ההחלטות, עלולים להתעורר חיכוכים ומאבקי כוח בין השותפים. חוסר בהירות זה מוביל לכך שכל שותף עלול לחשוב שיש לו סמכות רחבה יותר ממה שלמעשה סוכם, וכך נוצרות ציפיות לא מציאותיות שיוצרות מתחים וסכסוכים.
 • חוסר שוויון בהשקעה או בחלוקת רווחים – סיבה נפוצה נוספת לסכסוכים, היא תחושה של חוסר שוויון בין השותפים בכל הקשור להשקעה בעסק או בחלוקת הרווחים. כאשר שותף אחד מרגיש שהוא השקיע יותר – בין אם בהון, בזמן או במאמץ – אך חלוקת הרווחים שוויונית, הוא עלול לחוש מנוצל. גם כאשר אחד השותפים מרוויח יותר מרעהו ללא סיבה מוצדקת, הדבר יוצר קנאה ותסכול.
 • חילוקי דעות עקרוניים – סכסוכים בין שותפים עלולים לנבוע מחילוקי דעות עמוקים בנוגע לכיוון אסטרטגי או אופי העסק. כאשר לשותפים חזון עסקי שונה או דעות פוליטיות וערכיות מנוגדות, המחלוקות ביניהם עלולות להתלהט וליצור סכסוכים קשים. שותפים חייבים למצוא שפה משותפת וקונצנזוס בנושאים העקרוניים כדי שהעסק ישרוד ויצליח לאורך זמן.
 • אי יושר או התנהגות לא אתית – במקרים קיצוניים, סכסוכים בין שותפים נובעים ממעשים לא אתיים כגון מרמה, הפרת אמונים או ניגוד עניינים. כאשר אחד השותפים גונב מכספי העסק, מסתיר מידע, עובד עם מתחרה או פועל לטובת עצמו על חשבון העסק, הדבר הורס את אמון השותפות ומוביל לסכסוך חמור. שותפות עסקית חייבת להתבסס על יושרה, שקיפות ואמון הדדי.
 • דעות שונות לגבי קבלת עובדים – לעתים קרובות שותפים חלוקים בדעותיהם לגבי גיוס וקבלה של עובדים חדשים לעסק. סכסוך עלול להתעורר כאשר שותף אחד רוצה לשכור עובדים נוספים ואילו שותף שני מתנגד בשל עלויות השכר. גם כשמגייסים עובד ספציפי, ייתכן שאחד השותפים יתנגד לקבל אותו בגלל חוסר אמון בכישוריו. דעות שונות בנושא כח אדם עלולות ליצור מתחים וחיכוכים מתמשכים בין השותפים.
 • הבדלי גישה בניהול סיכונים עסקיים – שותפים לעסק עשויים להבדל זה מזה במידת הסיכון שהם מוכנים לקחת בהחלטות עסקיות. למשל, כאשר אחד השותפים אוהב ליטול סיכונים ואילו השני שמרן, קיימת סבירות גבוהה למחלוקות בנוגע לאסטרטגיה העסקית. לדוגמה, שותף אמיץ יותר ירצה להרחיב את העסק במהירות גם במחיר לקיחת הלוואות, בעוד השותף הזהיר יעדיף צמיחה איטית ויציבה יותר.
 • חוסר שביעות רצון מהתנהלות מול לקוחות – סכסוך בין שותפים עלול לנבוע מחילוקי דעות בנוגע לאופן הטיפול בלקוחות. לדוגמה, שותף אחד עשוי להאמין במתן שירות אדיב ומהיר גם במחיר הפסדים כספיים לטווח הקצר, בעוד שותף שני יעדיף יחס עסקי יותר השם דגש על רווחיות. גישות שונות אלו עלולות לגרום לחיכוכים תכופים בין השותפים.

 

זקוקים לסיוע בכתיבת חוזה שותפות? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

טיפים לכתיבת חוזה שותפות

להלן מספר טיפים שיעזרו לכם במסגרת כתיבת חוזה שותפות:

 • הדגשת מטרות ויעדים משותפים – חשוב שחוזה השותפות יתחיל בהצגה מפורטת של המטרות והיעדים המשותפים שלשמם נוסדה השותפות. הדגשת החזון המשותף, יוצרת גיבוש ומחויבות הדדית בין השותפים וממקדת את כל יתר סעיפי החוזה בקידום אותן מטרות משותפות. פתיחה חיובית זו מעודדת שיתוף פעולה ומניעת סכסוכים בהמשך.
 • הגדרת תפקידים ואחריות ברורה – יש להקפיד על הגדרות מפורטות של תחומי האחריות של כל שותף, גבולות הסמכות שלו, דרכי קבלת ההחלטות בתחום אחריותו והאישורים הנדרשים לפעולות שונות. ככל שההגדרות יהיו ברורות ומדויקות יותר, כך יצטמצמו הסיכויים לאי-הבנות וחיכוכים עתידיים.
 • שקיפות ודיווח בין השותפים – מומלץ מאוד להוסיף סעיף המחייב את השותפים לשקיפות מלאה ולדיווח שוטף ביניהם על כל הנושאים וההחלטות המשפיעים על העסק. שקיפות ותקשורת פתוחה הן מפתח ליחסי אמון ומניעת סכסוכים בין שותפים.

 

איך כותבים חוזה שותפות: מהם המרכיבים שצריך לכלול חוזה שותפות?

ריכזנו עבורכם מידע בנוגע לחלק מן המרכיבים החשובים ביותר שצריכים להופיע במסגרת חוזה שותפות:

 • הגדרת מנגנון פתרון סכסוכים – חוזה שותפות צריך לכלול מנגנון ברור לפתרון סכסוכים בין השותפים. ניתן לקבוע שסכסוכים יובאו תחילה לבוררות פנימית של השותפים עצמם, ורק אם לא הגיעו להסכמה יועבר העניין לבוררות חיצונית מחייבת. קביעה מראש של מנגנון מוסכם ליישוב סכסוכים עדיפה על פנייה לערכאות משפטיות, שעלולה להזיק לאווירה בשותפות ולפגוע בהמשך הפעילות העסקית.
 • זכויות קניין רוחני – על השותפים להסכים כיצד יחולקו זכויות הקניין הרוחני שייווצרו במהלך השותפות, כגון פטנטים, זכויות יוצרים וסימני מסחר. האם הזכויות יהיו שייכות לשותפות או שמא לשותפים מסוימים? כמו כן, יש להחליט כיצד יחולקו התמלוגים במקרה של ניצול מסחרי. 
 • העברת זכויות שותף – יש להגדיר האם שותף רשאי להעביר את זכויותיו בשותפות לצד שלישי, ותחת אילו תנאים. העברת זכויות ללא הסכמה מראש עלולה לפגוע ביציבות השותפות ולהכניס לתוכה שותפים חדשים שאינם מקובלים על האחרים.
 • שינוי הסכם השותפות – על מנת למנוע סכסוכים עתידיים, יש לקבוע נוהל ברור לביצוע שינויים בהסכם השותפות. שינויים משמעותיים כמו הכנסת שותף נוסף או שינוי במבנה חלוקת הרווחים צריכים להיות מותנים באישור כל השותפים.
 • הון וחלוקת רווחים – חוזה השותפות חייב לפרט במדויק מהי ההשקעה ההתחלתית של כל שותף בהון העסק, האם מדובר בהשקעה כספית או השקעת משאבים אחרים כגון ציוד, נדל"ן או קניין רוחני. כמו כן יש לקבוע מראש את מנגנון חלוקת הרווחים וההפסדים בין השותפים, והאם הוא יהיה תלוי בחלק היחסי של כל שותף בהשקעה או בגורמים נוספים כגון מידת מעורבותו בניהול וכן הלאה. 
 • מטרות השותפות ומהות עיסוקה – הגדרה ברורה של מטרת השותפות ותחומי עיסוקה חיונית כדי לוודא שכל השותפים מצפים לאותם דברים מהעסק המשותף. יש לפרט מוצרים או שירותים, שווקים יעד, קהלי לקוחות, יעדים עסקיים וכל מידע רלוונטי כדי להבטיח הבנה משותפת של מהות העסק.
 • חלוקת תפקידים וסמכויות – על השותפים להסכים מראש מי יהיה אחראי לכל תחום בניהול העסק – כספים, שיווק, מכירות וכדומה. בנוסף על כך, יש לקבוע מי מוסמך לחתום בשם השותפות וליטול התחייבויות כספיות. חלוקה ברורה של תפקידים מונעת כפילויות ומאבקי כוח פוטנציאליים.
 • הגבלת תחרות – ניתן לשקול להוסיף סעיף האוסר על שותפים להקים עסק מתחרה או לעבוד בתחום דומה בתקופה מסוימת לאחר פרישתם מהשותפות. מטרת סעיף זה להגן על האינטרסים של העסק ושאר השותפים.
 • פרטי השותפים – חוזה שותפות חייב לכלול את פרטיהם המלאים של כל השותפים, כולל כתובות עדכניות, פרטי קשר, מספרי ת.ז. ותאריך לידה. אם מדובר בתאגיד – שם מלא, כתובת רשומה ומספר רישום. זיהוי ברור של השותפים קריטי לתוקף החוזה.
 • יציאה מהשותפות או פירוקה – יש להגדיר מראש את התהליך והתנאים לפרישת שותף מהשותפות או לסיום השותפות. חלק מן הנושאים להסדרה כוללים: הודעה מוקדמת, חישוב חלקו של הפורש בנכסים, מצבים מיוחדים כגון פטירה ועוד. לחצו למדריך המלא בנושא פירוק שותפות עסקית.

 

מהם היתרונות של חוזה שותפות?

חוזה שותפות אמנם לא מוגדר כחובה על פי החוק, אך אנשים רבים מחליטים לערוך ביניהם חוזה שותפות טרם הם מתחילים פעילות עסקית משותפת. זאת, מאחר שהוא מביא עימו יתרונות רבים לכל אחד מן השותפים. הנה רק חלק מהיתרונות של חוזה שותפות:

 • מניעת סכסוכים עתידיים – קיומו של חוזה שותפות מפורט וברור יכול למנוע סכסוכים רבים בין השותפים בהמשך הדרך. חוזה כתוב מונע אי הבנות וציפיות שגויות על ידי הגדרה מדויקת של תפקידים, זכויות וחובות. יתר על כן, חוזה הכולל מנגנון מוסכם ליישוב סכסוכים מונע את הצורך בהליכים משפטיים יקרים וממושכים.
 • הגנה משפטית – חוזה שותפות הערוך כראוי מעניק הגנה משפטית לזכויותיהם של השותפים במקרה של מחלוקת. בית המשפט יתבסס על ההסכם הכתוב בבואו לקבל החלטה הנוגעת לסכסוך בין השותפים. חוזה ברור מונע מצב שבו זכויות השותפים אינן מוגדרות ונתונות לפרשנות רחבה.
 • מחייב את השותפים להתייחס לנושאים חשובים – תהליך כתיבת החוזה מחייב את השותפים לשבת ביחד ולחשוב באופן יסודי על כל ההיבטים החשובים בהקמת העסק המשותף. הדבר מונע הזנחה של נושאים חיוניים ומבטיח שיתוף פעולה טוב יותר בין הצדדים מלכתחילה.
 • קידום אמון הדדי – תהליך שקוף והוגן של ניסוח חוזה הוגן ומפורט מסייע לבסס אמון בין השותפים. כאשר הציפיות וההתחייבויות של כל צד ברורות ומוסכמות, מתפתחת תחושת שותפות ומחויבות הדדית חזקה יותר.
 • מאפשר גמישות ושינויים – למרות שחוזה שותפות מפורט הוא חשוב, חיוני שהוא יאפשר גם גמישות וביצוע שינויים בעת הצורך. עסקים משתנים ומתפתחים עם הזמן, והחוזה צריך לאפשר התאמות כאלה. ניתן להוסיף סעיפים המאפשרים שינוי בחלוקת רווחים, הכנסת שותפים חדשים, שינוי במבנה ניהולי ועוד, תוך הגדרה של תנאים ואישורים נדרשים.
 • סיוע בגיוס השקעות ומימון – קיומו של הסכם שותפות מקצועי ומפורט יכול לסייע לשותפות לגייס הון ומימון ממשקיעים וגורמי מימון חיצוניים. חוזה איכותי משדר אמינות ומחויבות של השותפים, ומהווה אינדיקציה חיובית עבור צדדים שלישיים ששוקלים להשקיע בעסק או לתת הלוואה. 

 

מדוע כדאי להיעזר בעורך דין בכתיבת חוזה שותפות?

להלן חלק מן הסיבות הבולטות ביותר המסבירות מדוע כדאי להיעזר בעורך דין המתמחה בפירוק שותפות במסגרת כתיבת החוזה:

 • מומחיות משפטית – עורך דין בעל התמחות בתחום המסחרי יכיר היטב את כל הדרישות החוקיות עליהן יש לענות כדי שחוזה שותפות יהיה בעל תוקף. לשותפים עצמם לרוב אין את ההבנה המשפטית המעמיקה הנחוצה כדי להבטיח שהחוזה יעמוד בדרישות הדין ויספק הגנה משפטית מלאה. עורך דין יוכל לנסח חוזה מקיף ומדויק שיציג בצורה נכונה ומדויקת את הזכויות והחובות של השותפים.
 • מניעת פרצות ואי בהירות – עורך דין מנוסה יכול לזהות נקודות פוטנציאליות לבעיות משפטיות עתידיות ולנסח את החוזה בצורה ברורה וחד משמעית שתמנע פרשנויות שגויות. שותפים שאינם מומחים עלולים להשאיר פרצות או אי בהירות שיאפשרו פרשנויות שונות ויביאו לסכסוכים בהמשך.
 • ייצוג הוגן של אינטרסים – כאשר עורך דין חיצוני וניטרלי מנסח את החוזה, קל יותר לוודא שהוא משקף איזון הוגן בין אינטרסים של כל השותפים ולא מיטיב עם צד כלשהו. עורך דין יכול לייעץ לשותפים באופן אובייקטיבי ולעזור להם להגיע להבנות הדדיות הוגנות.
 • חיסכון בזמן ומאמץ – ניסוח חוזה שותפות מקיף ומדויק דורש השקעה רבה של זמן, ידע משפטי נרחב וניסיון רב בניסוח חוזים. עבור השותפים שאינם משפטנים, התהליך עלול לקחת שבועות רבים של מחקר משפטי וניסוח טיוטות רבות. עורך דין מנוסה יכול לחסוך לשותפים זמן ומאמץ רב ולספק להם חוזה איכותי בתהליך יעיל ומהיר יותר.
 • מזעור סיכונים – כתיבת חוזה שותפות ללא ליווי משפטי מקצועי טומנת בחובה סיכונים רבים כמו אי תוקף משפטי, פרצות, אי בהירויות וחוסר איזון בין השותפים. עורך דין מנוסה יכול לזהות ולמזער את הסיכונים הללו ולהבטיח שהחוזה יעמוד במבחן בית המשפט אם יידרש.
 • סיוע במשא ומתן בין השותפים – עורך דין יכול לסייע לשותפים לנהל מו"מ הוגן ביניהם על תנאי השותפות. הוא יוכל להציע פשרות ופתרונות יצירתיים למחלוקות, לאזן בין האינטרסים שלהם ולעזור להם להגיע להסכמות מוסכמות לטובת כולם.

 

מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים עורך דין לכתיבת חוזה שותפות?

ריכזנו עבורכם מידע בנוגע למספר נושאים חשובים אותם יש לבדוק טרם אתם בוחרים בעורך דין לצורך כתיבת חוזה שותפות:

 • ניסיון ספציפי בכתיבת חוזי שותפות – חשוב לבדוק שלעורך הדין יש ניסיון עשיר ומוכח בניסוח חוזי שותפות בתחום הרלוונטי. עדיף עורך דין שכתב כבר חוזי שותפות רבים עבור לקוחות דומים מאשר עורך דין כללי ללא ניסיון ספציפי. ניסיון רב מבטיח מומחיות בכל ההיבטים הייחודיים לחוזי שותפות ומפחית סיכונים.
 • הבנת העסק והתחום – חשוב שעורך הדין יקח את הזמן להבין לעומק את מהות העסק, התחום בו הוא פועל והדינמיקה בין השותפים. הבנה זו תאפשר לו להתאים את החוזה לצרכים הספציפיים של השותפות ולמזער סיכונים ספציפיים.
 • אמינות ושירותיות – יש לבדוק המלצות ומוניטין של עורך הדין לגבי אמינות ורמת שירות גבוהה ללקוחותיו. חשוב לוודא שהוא יהיה זמין לעדכונים ושינויים גם לאחר השלמת החוזה. זמינות לאורך זמן קריטית להצלחת שותפות.
 • יכולת לייצג את כל השותפים – לפני בחירת עורך הדין, חשוב לברר האם הוא יכול לייצג את כל השותפים באופן הוגן, או שקיים ניגוד עניינים כלשהו. אם לעורך הדין יש קשר קודם עם חלק מהשותפים או אינטרסים אחרים המנוגדים לשותפות, הוא עלול שלא לפעול לטובת כולם. חשוב למצוא עורך דין ניטרלי שייצג שווה בשווה את הצרכים של כל השותפים.

 

זקוקים לסיוע בכתיבת חוזה שותפות? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו ❤️

צריכים עזרה או ייעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

שותפויות עסקיות רבות מתחילות בהתלהבות רבה, אך לעיתים קרובות נקלעות לקשיים כאשר השותפים חלוקים בדעותיהם או מעוניינים ללכת בכיוונים שונים. כדי למנוע סכסוכים עתידיים בין בעלי המניות בחברה, חשוב לחתום…
פירוק שיתוף בין יורשים הוא הליך משפטי מורכב, המתבצע במטרה לחלק באופן הוגן ומוסכם בין היורשים את נכסי העיזבון. כאשר מדובר בדירת מגורים שהייתה בבעלות משותפת של בני הזוג, עולות…
שאלה שמטרידה יורשים רבים שמקבלים נכס משותף בירושה יחד עם אחרים, היא: האם קיימת אפשרות להכריח באופן משפטי את היורש למכור את זכויותיו בדירה/לבצע העברת דירה בירושה? המצב שבו מספר…
האם הנכם חלק משותפות עסקית לא רשומה שכבר אינה פועלת כראוי? האם אתם מרגישים תסכול וחוסר אונים לנוכח המצב הזה? אתם לא לבד. קוראים יקרים, המאמר הזה הכתב במיוחד בשבילכם.…
האם אי פעם תהיתם מה יקרה לרכושכם ולכספכם ביום שלא תהיו? האם בני משפחתכם ידעו לחלק ביניהם את הנכסים בצורה הוגנת ללא סכסוכים? הסכם בין יורשים עתידיים יכול לענות על…
האם אתם שותפים בבעלות על נכס כלשהו עם אדם נוסף, ומעוניינים לצאת מהשותפות הזו? במקרים רבים, שותפויות עסקיות או פרטיות מסתיימות במחלוקות מרות ותביעות משפטיות ארוכות ויקרות. עם זאת, ניתן…
האם מצאתם את עצמכם במצב שבו בן משפחה אהוב נפטר, אך לא השאיר אחריו צוואה? האם ניסיתם לחפש היכן שמור מסמך הצוואה שלו, אך ללא הצלחה? מצב זה יכול להיות…
הסכם פירוק שותפות יכול להיות מורכב ורגיש כשמגיעים לנושא חלוקת הנכסים, וכן נושא זכויות וחובות בפירוק שותפות. מה קורה כשיש מחלוקת בין השותפים על נכס יקר ערך? וכיצד ניתן לחלק…
האם ישנם חילוקי דעות ביניכם לבין השותפים שלכם לגבי שווי החברה בה אתם שותפים? האם אתם מתלבטים כיצד לקבוע באופן הוגן ומקצועי את שווי נכסי החברה לצורך פירוק השותפות? אם…
חלוקת ירושה בין אחים או בין ילדי המנוח היא תהליך רגיש ומורכב, הטומן בחובו פוטנציאל למתיחות וסכסוכים. עם זאת, באמצעות תכנון נבון, תקשורת פתוחה וגישה רגישה, ניתן להפוך אותו לחוויה…
מכירת דירה שהתקבלה בירושה בין האחים יכולה להיות תהליך מורכב ומאתגר, במיוחד כאשר מדובר במספר יורשים. האם תמיד צריך למכור את הדירה? מה קורה אם אחד היורשים רוצה לגור בה?…
שותפות עסקית יכולה להיות דרך מצוינת לפתיחת עסק חדש, אך לעיתים הדרכים נפרדות ומתעורר הצורך בפירוק השותפות. האם ידעתם שקיימים סעיפים מסוימים שחייבים להופיע בהסכם פירוק שותפות כדי להגן על…

מוזמנים לחפש מידע באתר

זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: