עורך דין גבייה – גביית חובות בשיטת אחוזים בלבד! | הצלחות משנת 1987

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

החיים העסקיים והפרטיים כאחד, מערימים עלינו לא פעם קשיים ומצבים לא נעימים שאיתם אנו נאלצים להתמודד. האם נקלעתם למצב בו אדם או גוף כלשהו התחייבו לשלם לכם, אך בסופו של יום נתקלתם בסירוב, או במה שנראה כמו התחמקויות מתשלום? אם כן, חשוב שתדעו כי יש דרך להתמודד ואינכם היחידים שחוו זאת, עכשיו או בעבר. כשאנשים אינם עומדים בהתחייבויותיהם הכספיות, לעיתים נדמה שאין מה לעשות, ויש להשלים עם אובדן הכסף. אולם, חשוב שתכירו כי המציאות שונה מכך בתכלית: באמצעות עורך דין גבייה מקצועי ניתן להטות את הכף לטובתכם בלמעלה מ-85% מהמקרים!

עורך דין הוא האישיות המדויקת, שמכירה את החוק על בוריו ואת האסטרטגיות המשפטיות שיאפשרו את גביית החוב ב"דרך המלך" – כלומר תוך צמצום הפגיעה בנושה; אך מנגד, בנחישות וללא לאות עד גביית הסכום המלא. אל תוותרו על הכסף שמגיע לכם!

זקוקים לסיוע? נשמח לתת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

עורך דין גבייה

איך גובים חוב מלקוחות שלא משלמים, וכיצד עורך דין חובות מסייע בהליך?

כשלקוח לא משלם את הכספים שהוא חייב לכם בעסק, ניתן לנקוט במספר אמצעים כגון:

  • פנייה ישירה ללקוח – בשלב הראשון, בהנחה שכבר ניתנו ללקוח מספר הודעות "בעדינות" בעבר על אי התשלום – יש לעלות מדרגה ובאופן ברור: לפנות ישירות ללקוח בנושא גביית החובות, בעל פה או בכתב ולהסביר לו באופן ברור ואסרטיבי שהוא חייב סכום כסף עבור מוצר/שירות שסופק וטרם שולם. יש לציין במדויק מהו סכום החוב, מה המועד האחרון לתשלום על פי הסכמה קודמת, ומהן ההשלכות הצפויות אם התשלום לא יבוצע במועד. חשוב לתעד הכל.
  • שליחת מכתב התראה ללקוח שלא משלםהצעד הבא כולל שליחה של מכתב התראה לתשלום חוב מטעם עו"ד. יש לפרט במכתב את סכום החוב, הרקע לחוב והמצאת אזהרה לחייב שבמקרה שלא ישולם החוב בתוך פרק הזמן שנקבע, יינקטו נגד החייב הליכים משפטיים. מכתב זה נועד להרתיע את הלקוח הסרבן ולהזכיר לו שמדובר בסכום כסף שעליו חלה חובה חוקית לשלמו.
  • פתיחת תיק בהוצאה לפועל – על פי חוק ההוצאה לפועל (תשכ"ז, 1967), ניתן לפתוח תיק כנגד לקוח שלא פרע חוב בסך של למעלה מ-75,000 ש"ח, כאשר קיים הסדר חוזי תקף ומחייב בין הצדדים. 

"ניתן לבקש לבצעה בהוצאה לפועל כמו פסק דין של בית משפט בכפוף להוראות סעיף זה, ובלבד שסכום התביעה אינו עולה על 75,000 שקלים חדשים ביום הגשתה, והוא אף אם עלה הסכום לאחר מכן מחמת הפרשי ריבית או הצמדה (בסעיף זה – תביעה על סכום קצוב)." [תיקון מס' 24 לחוק ההוצאה לפועל תשכ"ז-1967]

  • במצב זה, לא נדרש אישור של בית משפט כתנאי לפתיחת התיק בהוצאה לפועל. פקיד ההוצאה לפועל שולח ללקוח התראה על פתיחת התיק, ולאחר מכן ניתן לנקוט באמצעי גביית חובות ועיקול מכוח החלטות של פקיד ההוצאה לפועל.
  • פנייה לערכאות משפטיות – כאשר אין אפשרות לפתוח תיק בהוצאה לפועל ללא הליך משפטי או במקרים בהם יש מחלוקת מהותית על קיום החוב, ניתן להגיש תביעות חוב אזרחיות כנגד החייב בבית המשפט. ביהמ"ש מכריע בתביעות כספיות בגין חובות מדי יום, ובמסגרת הליך זה מוציא פסק דין המחייב את פירעון החוב.

כמה זמן לוקח לגבות חוב בהוצאה לפועל?

מהירות הליך גבייה של חוב מלקוח דרך ההוצאה לפועל, יכול להימשך מספר חודשים ולהגיע עד למספר שנים, בהתאם לנסיבות המקרה ועמדת החייב. לאחר הגשת התיק להוצל"פ, פקיד ההוצאה לפועל שולח מכתב התראה לחייב, המאפשר לו לשלם את החוב או להגיב תוך פרק זמן קצר. אם החוב לא משולם, ממשיכים בהליכי הוצאה לפועל כדי לאתר נכסים שניתן לעקל כדי לפרוע את החוב מתוכם. תהליך איתור הנכסים ומימושם בפועל יכול לארוך זמן רב, בין השאר מפני שישנן עילות שונות המאפשרות לחייב לעכב זמנית את מכירת נכסיו, כמו ערעור על מהלכים בתיק או אובדן כושר פירעון זמני. עם זאת, החוק קובע כי תיק בהוצאה לפועל לא ייסגר כל עוד לא חלפו 10 שנים מפתיחתו, אלא אם כן שולם החוב במלואו קודם לכן.

לסיכום, משך הזמן הממוצע לגביית חוב בהוצאה לפועל או לביצוע של גביית צ'קים חוזרים נע בין חצי שנה ל-3 שנים, אך לכל כלל יש את היוצא מן הכלל – וכן ייתכנו מקרים שהתהליך יימשך 10 שנים ואף יותר (במקרים כאלה, משרדנו כבר בשיחת הטלפון ימליץ לכם לא להיכנס לתיק בדרך כלל, אלא למצוא פתרון אחר). לכן בכל אופן, מומלץ לפעול לגביית חובות באופן יזום ונמרץ כבר משלביו הראשונים, על מנת לקצר ככל הניתן את משך הטיפול בתיק.

מתי כדאי להתחיל לנקוט בצעדים משפטיים עם עורך דין לגביית חובות?

ההחלטה מתי להתחיל בהליכים משפטיים לגביית חוב עם עורך דין בעל התמחות בתחום החובות תלויה במספר גורמים. ראשית, כאשר החייב לא עמד בלוח הזמנים שניתן לו במסגרת הפנייה הישירה ומכתבי התראה, יש להעריך האם יש סיכוי סביר שהחוב אכן ייפרע בהמשך ללא צורך בצעדים משפטיים, או שמא החייב אינו מתכוון לשלם כלל.

שנית, יש לבחון מה סכום החוב והאם הוא מצדיק השקעה של משאבים בהליכים ממושכים ויקרים של הוצאה לפועל או תביעה. אם מדובר בסכומים נמוכים יחסית, לעיתים עדיף לוותר על החוב. מנגד, אם החוב גבוה ואי פירעונו פוגע משמעותית במצב הפיננסי, כדאי לנקוט בצעדים משפטיים בהקדם.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין כבר בשלבים המוקדמים, ברגע שמתעוררים קשיים עם גביית התשלום מהלקוח החייב. לעיתים, כבר הפנייה הישירה הראשונה ללקוח ודרישת התשלום צריכה להיעשות בצורה מקצועית על ידי עורך דין שידאג לתעד הכל כראוי ולהפעיל לחץ ראשוני.

עם זאת, לכל המאוחר מומלץ מאוד להיוועץ בעורך דין לפני שליחת מכתב התראה רשמי ללקוח. מכתב כזה צריך להיות מנוסח בידי משפטן מקצועי שיודע כיצד להבהיר ללקוח שמדובר באזהרה רצינית המהווה הקדמה לנקיטת הליכים משפטיים. שיתוף פעולה עם עו"ד כבר בשלב זה עשוי להגדיל משמעותית את הסיכוי לגביית חובות מבלי להגיע לעימות משפטי יקר וממושך.

עורך דין גביית חובות

איך עורך דין הוצאה לפועל תורם לסיכויי ההצלחה בגביית החוב?

עורך דין גבייה מנוסה יכול לתרום רבות להצלחת התהליך, הודות להבנתו את החוקים והתקנות בתחום ויכולתו לבחור את האסטרטגיה המתאימה לנסיבות המקרה. כך למשל, הוא ידע מתי כדאי להגיש תביעה משפטית ומתי עדיף לפנות קודם כל להוצאה לפועל. בנוסף על כך, יש לו את הניסיון והידע לאתר נכסים השייכים לחייב ולממש אותם ביעילות לצורך פירעון החוב.
עורך הדין אף יכול לספק "אומדן סיכויים" מקצועי לגבי סיכויי הצלחה בהליך גביית חובות בהתאם לנתוני המקרה – לרבות מקרים של גביית שיקים שחזרו. כמו כן, הוא יודע להמליץ מתי שווה לנסות ולהגיע לפשרה או הסדר עם החייב, ומתי הסיכויים לכך נמוכים. יתרון נוסף הוא שעורך הדין יכול לייצג את האינטרסים של הנושה מול החייב במקצועיות ותוך הפעלת לחץ משפטי.

עם חלוף הזמן ממועד יצירת החוב, גדלים הסיכויים שהחייב ינקוט פעולות כדי להקשות על גבייתו. לדוגמא, החייב עשוי לנסות להעביר את הכספים והנכסים שלו כמו למשל: דירה, מכונית או חשבון בנק, לבני משפחה או צדדים שלישיים במטרה להסתירם או לצמצם בנכסים שמהם ניתן לגבות חוב. ככל שחולף הזמן, כך גדלים הסיכויים שהחייב יבצע פעולות כאלה. יתר על כן, עם חלוף הזמן פוחתת המוטיבציה של הנושה להשקיע זמן ומשאבים בגביית החוב, במיוחד אם מדובר בסכומים קטנים יחסית. לא אחת אנו עדים לנושים אשר מחליטים לוותר על ניסיונות גביית חובות ישנים מפאת ייאוש ואובדן תקווה. כל אלה משפיעים ישירות על סיכויי הגבייה של החוב. זאת בדיוק הסיבה שחשוב כל כך לגבות רק באמצעות עורך דין הסדרי חובות – המומחה ומנוסה בנושא זה.

פתיחת תיק בהוצאה לפועל – באמצעות עורך דין המתמחה בהליכי גביית חובות

פתיחת תיק בהוצאה לפועל כנגד לקוח שלא משלם את חובו היא צעד חשוב, אך לפני כן מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי שיפנה ללקוח ויודיע לו באופן רשמי על כוונה זו. יש לשלוח מכתב התראה בדואר רשום ולשמור העתק ממנו כראיה. אם גם לאחר מכן החייב מסרב לשלם, ניתן לפנות להוצאה לפועל.
התהליך כרוך במילוי טפסים ייעודיים ותשלום אגרה התלויה בגובה החוב. בתוך 20 יום מיום שליחת ההתראה לחייב, אם הוא לא התנגד או שילם את החוב, ניתן לנקוט בצעדי גבייה לחוב – הגשת בקשה להטלת עיקול על רכושו, חשבונות הבנק שלו, ונכסיו. לחילופין, ניתן במקרים מסוימים גם להגיש בקשה להטלת עיקול בטרם מסירת אזהרה.

ואם כבר בהטלת עיקולים בתביעה כספית עסקינן, חשוב לדעת כי תפקידה של רשות ההוצאה לפועל הוא לספק לנושה את האמצעים החוקיים לגבייה (לצורך הדוגמא – עיקולי מיטלטלין בהוצאה לפועל), אך היא אינה אחראית על גביית החוב בפועל. ניהול התהליך באופן עצמאי דורש השקעת זמן ומאמץ רבים. לכן, מומלץ להיעזר בעורך דין שיתווה את הדרך. ייעוץ מטעמו, יקל רבות הן בשלב של שליחת התראה לחייב והן בהמשך ניהול הליכי גביית חובות מלקוחות ביעילות תוך חיסכון של זמן וכסף.

זקוקים לסיוע? נשמח לתת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

בדיקת נכסים לחייב בהליך הגבייה ע"י עורך דין חובות

שלב זה, מהווה את אחת מאבני הדרך החיוניות והקריטיות ביותר שהיא בעלת חשיבות רבה. ככל שיש לחייב יותר נכסים כספיים כגון חשבונות בנק, מניות, אגרות חוב וכדומה או נכסים פיזיים כגון דירות, רכבים, תכשיטים שניתן לממש – קל יותר בדרך כלל לגבות ממנו את החוב.
עורך הדין המטפל בתיק יכול כבר בשלבים הראשונים של ניהול ההליך לבצע בדיקות מקיפות של נכסי החייב כמו בדיקת נכסים בהליך גביית חובות – זאת באמצעות גורמים כגון רשם המקרקעין, משרד התחבורה, ועוד גופים נוספים. במקביל מתבצעים ניסיונות עיקול על חשבונות הבנק של החייב על מנת לאתר נכסים פיננסיים נזילים.

בדיקות אלו נותנות לעורך הדין אינדיקציה ראשונית לגבי סיכויי הצלחת גביית החוב, ועוזרות לו לגבש אסטרטגיה אופטימלית להמשך ניהול התיק – האם להתמקד במיצוי נכסים שאותרו או לנסות לאתר נכסים נוספים של החייב שטרם אותרו. המידע שנאסף בשלב זה הוא בעל חשיבות עליונה להצלחת הליך גביית החובות.

גביית חובות מאדם המצוי בפשיטת רגל

בעקבות הרפורמה בחוק חדלות פירעון משנת 2018 ותיקון מס' 4 לחוק התשפ"ג 2023, ייצוג בהליכי פשיטת רגל הפך לדבר נפוץ ונגיש יותר עבור חייבים בישראל. עם זאת, מנקודת מבטו של הנושה שמנסה לבצע גביית חובות כשהחייב חדל פירעון, הגם אם החייב נמצא בהליך איחוד תיקים ובדרך לפתרון הבעיה – המצב השתנה לרעה.

החוק נועד להקל על חייבים לצאת ממעגל חובות, לאחד תיקים מול הנושים, ולאפשר להם התחלה חדשה. החוק מקל בין היתר על תנאי הכרזת פשיטת הרגל, ומאפשר מחיקת חובות בתום הליך קצר יחסית. עבור הנושים משמעות הדבר היא הקטנת סיכויי הגבייה של חובותיהם באופן משמעותי.

ראשית, החוק אוסר על נקיטת הליכי הוצאה לפועל כנגד חייב שהכריז פשיטת רגל החל מאותו רגע. שנית, בעוד שבעבר ניתן היה לעיתים לזכות בפסק דין הצהרתי כנגד החייב גם לאחר מחיקת חובותיו, כיום אין באפשרות הנושה להשיג פסק דין שכזה. לפיכך, נושה המעוניין לגבות חוב מחייב שהכריז על פשיטת רגל או לבצע גביית שיקים חוזרים, מוטב שינסה להגיע להסכם פשרה עוד לפני שההליכים מתחילים, שכן סיכוייו להשיג סכום כלשהו לאחר מכן קלושים ביותר.

לגבות חוב כשהחייב מוגבל באמצעים – עם עורך דין הוצאה לפועל

כאשר מתמודדים מול חייב חסר אמצעים, כלומר כזה שאינו יכול לעמוד בהתחייבויותיו הכספיות, האתגר העומד בפני הנושה הוא למצוא דרכים יצירתיות להפיק את המיטב מהמצב הקיים. במקום לרדוף אחרי תביעת חוב משפטית יקרה ומורכבת, עדיף לחשוב מחוץ לקופסא ולאמץ גישה גמישה יותר.
כשחייב מוגדר כחייב מוגבל באמצעים בהוצאה לפועל, ההמלצה שלנו היא קודם כל לוותר על ניסיון לגבות את מלוא הסכום בבת אחת, ולהסכים להגיע להסדר חובות הכולל קבלת תשלומים לאורך זמן. כדאי גם לבדוק האם יש לחייב נכסים כלשהם, ולו מינימליים, שניתן לממש ולהמיר לכספים. כמו כן, אפשר לשקול קבלת תמורה עבור החוב שלא בכסף מזומן אלא בצורה שוות ערך – לדוגמא, המחאת זכות או נייר ערך כלשהו.

עם זאת, חשוב גם שהנושה ימשיך לעקוב אחר התפתחות מצבו הכלכלי של החייב, שכן לעיתים חל שיפור ביכולת ההחזר שלו עקב כניסה להליכים משקמים כמו איחוד תיקים בהוצאה לפועל. ייתכן שבעתיד יוכל החייב להחזיר סכומים גדולים יותר, וראוי שהנושה יהיה ערוך ומוכן לכך. במקרים בהם חייב מוכרז כמוגבל באמצעים מוטלות עליו הגבלות שונות, כמו צו עיקול רכוש ובמקרים חמורים יותר – צו עיכוב יציאה מן הארץ לתקופה מוגבלת.

גביית חובות מלקוחות: איתור חייבים שנעלמו בהוצל"פ

ניתן לומר בכלליות, כי ניתן לקבל מידע על כל חייב בהוצאה לפועל, אולם כאשר לקוח נעלם לאחר שקיבל שירות או מוצר מבלי לשלם תמורתם ושמו אינו מופיע במאגרים אלו – הפתרון המומלץ הוא פנייה לשירותי חוקר פרטי. חוקרים אלו מתמחים באיתור אנשים "נעדרים" תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות וגישה למאגרי מידע רבים. החוקר יבצע חקירה יסודית כדי לאתר את מקום הימצאו של הלקוח, באמצעות בדיקת כתובות, חשבונות בנק, פעילות ברשתות חברתיות ועוד. במידת הצורך ישתף החוקר פעולה עם עמיתים בינלאומיים אם החייב ברח לחו"ל. חשוב להדגיש כי איתור חייב שנעלם נחשב למעשה חוקי כל עוד הוא מבוצע בדרכים המקובלות תוך ציות לחוק.

עצם איתור החייב וחשיפת מיקומו בדרך כלל יאלצו אותו לצאת ממחבואו ולבוא במגע עם הנושה, על אף הידיעה שמחכה לו תביעה כספית. אך אם הוא מסרב לשתף פעולה, המידע שנאסף בחקירה מספק בסיס איתן לנקיטת הליכים משפטיים על מנת לגבות את החוב כדין. במקרים מסוימים, החייב נמצא בהליכים של פשיטת רגל ואז אין מנוס מאשר הכרזה על כניסה להליך של גביית חובות אבודים – שם ההתנהלות היא מעט אחרת, ולא נוכל להרחיב על כך כאן מפאת קוצר השורות.

איך עורך דין מקצועי בתחום גביית חובות עוזר בגביה מאדם שנפטר?

כאשר אדם נפטר כשיש חובות תלויים ועומדים כנגדו, רבים חושבים שלא קיימת אפשרות נוספת לגביית חובות וכעת החובות אבודים. אולם בפועל המציאות אינה כך, ולמעשה קיימות מספר דרכים חוקיות להמשיך לנסות ולגבות את החוב גם לאחר מות החייב.

ראשית, יש לברר האם נשארו נכסים כלשהם בעזבונו של הנפטר. אם כן, ניתן להגיש תביעות כספיות כנגד העיזבון על מנת לקבל חלק מנכסיו לכיסוי החוב. שנית, אם הנפטר היה בעלים של עסק פעיל, ובני משפחתו ממשיכים להפעיל אותו, הרי שניתן לתבוע מהם לשאת בחבות שהותיר אחריו מתוקף אחריותם להמשך פעילות העסק. יתרה מכך, ייתכנו מקרים בהם אדם אחר חתם כערב לחובותיו של הנפטר בעודו בחיים. במצב שכזה ניתן לדרוש מהערב למלא את מקומו של החייב ולפרוע את החוב.

לפיכך, הגם שהחייב המקורי נפטר, כדאי מאוד להיעזר על מנת למצות את האפשרויות החוקיות לגבייה במסגרת חוק מוסר תשלומים לספקים. הייעוץ המשפטי יכול לסייע רבות באיתור נכסים וחייבים חלופיים שניתן לגבות מהם את החוב למרות פטירתו של החייב המקורי.

לסיכום

משרד עורכי הדין דרעי רייפר ושות' הוא מהמובילים בישראל בתחום גביית חובות. אנשי המקצוע במשרד מאמינים כי אין לוותר על חוב בקלות, ויעשו כל שביכולתם על מנת לסייע לנושים לפעול בדרכים חוקיות לגביית חובות המגיעים להם. המשרד מונה צוות מומחים בעלי ניסיון של עשרות שנים בתחום, שמסוגלים לאתר נכסים של החייב ביעילות ולמצות כל אפשרות אכיפה חוקית. לקוחות המשרד זוכים לליווי צמוד לכל אורך ההליך, עם עדכונים שוטפים לגבי התקדמות התיק. הידע המקצועי, הניסיון הרב, והמחויבות להצלחה הופכים את משרד דרעי רייפר ושות' לבחירה המושכלת ביותר למי שמעוניין לגבות חובות ביעילות.

זקוקים לסיוע? נשמח לתת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו:

מרכז מידע המשפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: