חוק זכויות יוצרים – מהם השלבים שצריך לדעת כדי לרשום את זכויות היוצרים שלכם? כל התשובות כאן

תוכן עניינים

אם אתם אמנים, בעלי עסקים או כאלה שסתם עוסקים בתחומי היצירה להנאתם אך רוצים לעגן את זכויות היוצרים שלהם ע"פ חוק, הנה מה שכדאי לכם לדעת על זכויות יוצרים. האם צריך לרשום אותן? מה המשמעות שלהן מבחינת החוק? על זאת ועוד במאמר הבא.

אך כדי להבין איך רושמים זכויות יוצרים, ראשית – כדאי להבין, מהי בכלל זכות יוצרים ומה המשמעות שלה?

 

רשלנות מקצועית של עורך דין

חוק זכויות יוצרים – מה זה אומר?

זכויות יוצרים הן הזכויות הבלעדיות של יוצר או הבעלים של יצירה מסוימת. כך, ע"פ חוק זוהי למעשה הזכות ליצור, לעשות שימוש ביצירה או בחלק מהותי ממנה לצורך העתקה, פרסום יצירה שלא פורסמה, ביצוע פומבי ושימושים נוספים. בלשון החוק היא מוגדרת כך:

"זכות יוצרים ביצירה היא הזכות הבלעדית לעשות ביצירה, או בחלק מהותי ממנה, פעולה, אחת או יותר, כמפורט להלן, בהתאם לסוג היצירה: (1) העתקה כאמור בסעיף 12 – לגבי כל סוגי היצירות; (2) פרסום – לגבי יצירה שלא פורסמה; (3) ביצוע פומבי כאמור בסעיף 13 – לגבי יצירה ספרותית, יצירה דרמטית, יצירה מוסיקלית ותקליט; (4) שידור כאמור בסעיף 14 – לגבי כל סוגי היצירות; (5) העמדת היצירה לרשות הציבור כאמור בסעיף 15 – לגבי כל סוגי היצירות; (6) עשיית יצירה נגזרת כאמור בסעיף 16, ועשיית הפעולות המנויות בפסקאות (1) עד (5) ביצירה הנגזרת כאמור – לגבי יצירה ספרותית, יצירה אמנותית, יצירה דרמטית ויצירה מוסיקלית; (7) השכרה כאמור בסעיף 17 – לגבי תקליט, יצירה קולנועית ותוכנת מחשב."

 

על מה למעשה מגן חוק זכויות יוצרים?

חוק זכויות יוצרים מגן על מגוון סוגי יצירות לרבות: יצירה מקורית ספרותית, יצירה אומנותית, יצירה דרמטית או יצירה מוזיקלית, המקובעת בצורה כלשהי. המושג "יצירה אומנותית" כולל בתוכו מספר יצירות נוספות: רישום, ציור, יצירת פיסול, תחריט, ליטוגרפיה, מפה, תרשים, יצירה אדריכלית, יצירת צילום ויצירת אומנות שימושית.

המושג "יצירה דרמטית" כולל גם הוא מספר יצירות נוספות: מחזה, יצירה קולנועית, יצירה דרמטית- מוזיקלית, יצירת מחול ופנטומימה. "יצירה ספרותית" בהגדרה היא  יצירה המבוטאת בכתב, הרצאה, טבלה, לקט, וכן תוכנת מחשב.

יצירה מוזיקלית אינה מוגדרת בחוק.

 

אז איך מקבלים זכות יוצרים כמקובל ע"פ חוק זכויות יוצרים?

הרבה אנשים לא יודעים, אך למעשה ללא קשר לחוק זכויות יוצרים, זכות היוצרים ניתנת ללא צורך באישור מפורש, אלא מכוח היצירה עצמה – ואין שום דבר שצריך לעשות כדי לזכות בהגנה זו. אך כן מומלץ לבצע "הפקדת זכויות יוצרים" במרשם זכויות היוצרים בארה"ב כדי לזכות בהגנה בינלאומית של היצירה.

 

חוק זכויות יוצרים – מהי תקופת זכויות היוצרים ע"פ חוק?

לזכויות יוצרים ככלל, יש תוקף והוא מתחיל להיספר רק לאחר מותו ופוקעת 70 שנה לאחר לכתו של היוצר. לאחר תקופה זו, זכות היוצרים הופכת להיות נחלת הציבור וכל אחד יכול להשתמש ביצירה ככל שירצה בכך.

 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי

אהבתם? שתפו:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

שירותי המשרד

מרכז מידע המשפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: