מימוש עיקול בהוצאה לפועל

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לאחר חודשים ארוכים של ניסיונות כנים לגבות את החוב שמגיע לכם, הגעתם לנקודה בה נראה שאין ברירה אלא לנקוט בצעדים משפטיים. עיקול נכסים הוא כלי משפטי חזק שיכול לסייע לכם לפתור את הבעיה – אך רק אם ידועים הכללים והתהליך נעשה כראוי. האם אתם יודעים כיצד לממש עיקול בהצלחה? מהם הצעדים הנכונים? אילו נכסים אפשר לעקל? את התשובות לכל השאלות הללו ועוד תוכלו למצוא במאמר הבא על מימוש עיקול בהוצאה לפועל.

 

מהו עיקול בהוצאה לפועל ומתי הוא רלוונטי?

עיקול בהוצאה לפועל הוא הליך משפטי שבמסגרתו נכסים ורכוש של חייב נתפסים זמנית על ידי רשות שיפוטית. המטרה היא לאפשר לנושה לגבות את החוב המגיע לו מהחייב באמצעות מימוש הנכסים המעוקלים. ההליך מתבצע על ידי רשות האכיפה וההוצאה לפועל, בהתאם לצו שהתקבל מבית המשפט.

הליך העיקול רלוונטי במצבים בהם החייב אינו משלם את חובותיו למרות דרישות והתראות חוזרות ונשנות. זוהי דרך להפעיל לחץ על החייב לשלם ולמנוע ממנו להעלים או להסתיר את נכסיו. עיקול יכול להיות רלוונטי גם כאשר יש חשש שהחייב עומד להבריח נכסים או להעבירם לגורם אחר כדי להתחמק מפירעון החוב.

ההליך מתחיל כאשר הנושה מגיש בקשה לבית המשפט להוצאת צו עיקול. אם בית המשפט מאשר, רשות ההוצאה לפועל מבצעת את העיקול בפועל. לאחר מכן, אם החייב עדיין אינו משלם, ניתן לבקש את מימוש העיקול – כלומר מכירת הנכסים כדי לשלם את החוב.

 

הליך העיקול בהוצאה לפועל – צעד אחר צעד

הליך מימוש העיקול בהוצאה לפועל מחולק למספר שלבים מרכזיים שחשוב להכיר:

 • הגשת בקשה לבית המשפט – התהליך מתחיל כאשר הנושה, בסיוע עורך דין, מגיש בקשה מפורטת לבית המשפט המחוזי להוצאת צו עיקול זמני על נכסי החייב. לבקשה יש לצרף את כתב התביעה המקורי, תצהיר מנומק וראיות התומכות בחשש מפני העלמת נכסים.
 • דיון וקבלת צו עיקול – לאחר בחינת הבקשה, בית המשפט יערוך דיון קצר ללא נוכחות הצד השני. אם ישתכנע שהבקשה מוצדקת והתנאים מתקיימים, יינתן צו עיקול לתקופה קצובה.
 • ביצוע עיקול בפועל – עם קבלת הצו, רשות ההוצאה לפועל תנקוט בצעדי עיקול מיידיים כנגד הנכסים שצוינו בצו – חסימת חשבונות, עיקול רכבים, תפיסת מזומנים וכדומה.
 • התראה לחייב – החייב מקבל התראה רשמית לפירעון החוב תוך פרק זמן קצוב. אם לא יפרע, יינקטו הליכים למימוש העיקול.
 • מימוש עיקול בהליך פומבי – אם החוב לא שולם במועד, רשות האכיפה עורכת מכירה פומבית של הנכסים המעוקלים ומעבירה את התמורה לנושה לצורך כיסוי החוב.
 • העברת עודפים או המשך הליכים – אם תמורת המכירה גבוהה מהחוב, העודפים מועברים לחייב. אם נמוכה, ניתן לפתוח בהליכים משפטיים נוספים.

 

סוגי נכסים שניתן לעקל בהליך העיקול

קיים מגוון רחב של נכסים וזכויות שניתן לעקל במסגרת הליך עיקול בהוצאה לפועל. הנפוצים שבהם הם:

 • כספים ותיקי השקעות – כספים במזומן, פקדונות, חסכונות, תיקי השקעות, קרנות נאמנות ועוד.
 • נכסים פיזיים – רכבים, תכשיטים, ריהוט, מוצרי אלקטרוניקה ומכשירי חשמל.
 • זכויות וקניינים – זכויות במקרקעין כמו דירות, משרדים ושטחי אדמה. זכויות בחברות ובנכסים אחרים. זכויות יוצרים ופטנטים.
 • זכויות סוציאליות – זכויות וכספים הצבורים בקרנות פנסיה, גמל והשתלמות של החייב.

אמנם ישנם כללים והגבלות באשר לנכסים שאינם ניתנים לעיקול כמו רכוש שהוגדר כרכוש בסיסי לקיום החייב ומשפחתו. אך ככלל, מרבית נכסי החייב חשופים בפני עיקול לצורך גביית החוב.

 

חשיבות הליווי של עורך דין בהליכי עיקול בהוצל"פ

הליך עיקול בהוצאה לפועל הוא הליך משפטי מורכב הכרוך בדרישות חוקיות ומשפטיות רבות. מסיבה זו, חשוב מאוד להיעזר בעורכי דין גביית חובות מנוסים ומומחים שיוכלו להדריך, ללוות וליישם את ההליך באופן יסודי ומקצועי.   

עורך הדין יהיה זה שיבחן את הפרטים ואת יתרות החוב, יעריך את סיכויי הצלחת ההליך ויגבש אסטרטגיה מתאימה. הוא יהיה האחראי לכתיבת כתב התביעה, הכנת המסמכים הנלווים והגשת הבקשה לבית המשפט. 

 

בהמשך, עורך הדין ינהל את הדיון בבית המשפט וישכנע בצורך בהוצאת צו עיקול

לאחר מכן, עורך הדין ילווה את רשות האכיפה בהליכי העיקול, יבצע בירורים ויספק מידע חיוני לזיהוי ואיתור של נכסי החייב. כאשר יגיע הזמן למימוש העיקול, עורך הדין יפקח על ניהול המכירות הפומביות וההליכים השונים באופן ענייני ומקצועי תוך הגנה על האינטרסים של הנושה.

היכולת של עורך הדין לנווט בהצלחה את ההליך המשפטי המסובך עשויה להשפיע באופן ניכר על התוצאה הסופית – האם החוב אכן ייגבה במלואו או לא. ליווי מקצועי חיוני במיוחד כאשר מתעוררים אתגרים כגון העלמת נכסים, בעיות עם חדלות פירעון, ניסיונות להארכת הליכים וכדומה.

בחירה בעורך דין מנוסה ובעל מוניטין מוכח בהליכי עיקול ואכיפה היא אחד הגורמים המרכזיים אשר משפיעים על הצלחת ההליך. המומחיות והניסיון שלו ישמשו כלים חשובים להתגברות על אתגרים שיתעוררו ולמקסום סיכויי גביית החוב במלואו.

 

זכויותיך וחובותיך כנושה במהלך הליך העיקול

כנושה היוזם את הליך העיקול, חשוב להכיר את זכויותיך וחובותיך במהלך התהליך:

 

זכויותיך כנושה:

 1. לקבל החזר מלא של החוב המגיע לך במועד הקרוב ביותר.
 2. לקבל מידע ועדכונים שוטפים על התקדמות התהליך.
 3. לקבל העתק של כל המסמכים וההוראות הרלוונטיים.
 4. להיות נוכח בכל המכירות וההליכים הפומביים.
 5. לבקש הארכת תוקף של צווי העיקול במידת הצורך.
 6. לפתוח בהליכים משפטיים נוספים אם החוב לא נפרע במלואו.

 

חובותיך כנושה:

 1. להציג בפני בית המשפט את כל המסמכים והראיות הנדרשים.
 2. לפעול בתום לב ולא לנצל לרעה את כוח העיקול.
 3. לשתף פעולה ולהגיב במועד לדרישות רשות האכיפה.
 4. לשלם את האגרות והעלויות הכרוכות בהליך העיקול.
 5. לנקוט בכל ההליכים על-פי חוקי המדינה והוראות בתי המשפט.

 

אתגרים נפוצים בהליכי עיקול והדרכים להתגבר עליהם

הליך עיקול בהוצאה לפועל עלול להתנהל באופן חלק, אך לעתים קרובות מתעוררים אתגרים וקשיים שונים שיש להתגבר עליהם:

אחד האתגרים הנפוצים ביותר הוא העדר שיתוף פעולה של החייב והעלמת נכסים – במקרה כזה, יש לנקוט בחקירות על מנת לגלות מקורות מידע חשובים. באופן דומה, גם העברת נכסים לגורם אחר דורשת זיהוי ואיתור של העסקאות הללו.

לעיתים, החייב יפעל באופן אקטיבי להארכת ההליכים ולעיכובם, למשל באמצעות הגשת ערעורים מסיביים. כאן נדרשת התמדה ועבודה יסודית מול הערכאות למניעת סחבת לא נחוצה.

אחד האתגרים המשמעותיים הוא התמודדות עם מצבים של חדלות פירעון או פשיטת רגל מצד החייב. במקרים אלה, ההליך מסתבך והשלכותיו משמעותיות יותר.

האתגר המרכזי בכל הליך הוא למנוע כישלון בהשגת המטרה – גביית החוב. לשם כך יש להקפיד על ניהול ההליך על-ידי עורך דין מנוסה שבקיא בדרכי התמודדות עם מכשולים אלה.

 

משרד עו"ד דרעי רייפר – הדרך שלכם למימוש עיקולים בהצלחה

לאור המורכבות הרבה של הליכי עיקול והאתגרים השונים שיכולים להתעורר, ברור שללא סיוע מקצועי קשה להצליח ולממש את העיקול בצורה מושלמת. במקרה שכזה, ההחלטה הנכונה היא לפנות למשרד עורכי הדין המנוסה דרעי רייפר ושות'. במשרד זה תפגשו צוות מגוון של עורכי דין בעלי מומחיות וניסיון עשיר בתחום גביית חובות ומימוש עיקולים. הצוות שלנו יבטיח לכם ניהול מקצועי של ההליך משלב הגשת הבקשה ועד שלב מימוש העיקול תוך התגברות על כל המכשולים שיתעוררו. בידיים המקצועיות של דרעי רייפר ושות', גביית החוב שמגיע לכם תבוצע בצורה הטובה ביותר.

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

 

אהבתם? שתפו:

מרכז מידע המשפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: