חקירת יכולת: איך גובים חוב בצורה חכמה באמצעותה?

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

האם אתם נמצאים במצב שבו נתתם כספים לאדם או לעסק ועכשיו הם חייבים לכם סכום כסף משמעותי? האם ניסיונותיכם לגבות את החוב באופן ישיר נתקלו בחוסר שיתוף פעולה? חקירת יכולת היא הכלי החוקי והיעיל ביותר שעומד לרשותכם כזוכים שמעוניינים לגבות את החוב המגיע לכם. בין אם מדובר בחייב פרטי או בחברה, בואו נבין מהי חקירת היכולת, מתי היא נדרשת, ומדוע היא כה חשובה לתהליך גביית חובות.

 

מהי חקירת יכולת והאם היא הכרחית לגביית חובות?

מדובר בהליך משפטי שמטרתו לבחון את מצבו הכלכלי של החייב על מנת לבדוק האם יש ביכולתו לפרוע את החוב שהוא חב. בהליך זה, החייב נדרש להגיש מסמכים ומידע מלא על הכנסותיו, נכסיו, חשבונות הבנק שלו, פירוט של רכבים ונכסים אחרים שבבעלותו ועוד. עורך הדין של הזוכה רשאי לזמן את החייב לחקירה ולשאול אותו שאלות לגבי מקורות ההכנסה, ההוצאות וההתחייבויות הכספיות שלו. חקירת יכולת איננה נדרשת בכל מקרה של גביית חוב, אך היא נחוצה כאשר מתקיים לפחות אחד מהתנאים הבאים: החייב מתחמק מגילוי נכסיו ומצבו הכלכלי, נראה שלחייב יש אמצעים לפרוע את החוב אך הוא נמנע מכך, יש צורך להכריע בשאלת סדרי הקדימויות של החובות, או כשמדובר בסכום משמעותי שמצדיק חקירה מסוג זה.

 

מתי נדרשת חקירת יכולת בהליכי הוצאה לפועל?

ההליך המשפטי של חקירת יכולת בהוצאה לפועל נדרש במגוון מצבים ותרחישים שונים. ראשית, היא עשויה להידרש במקרים שבהם החייב מתחמק ואינו משתף פעולה עם הליכי גבייה רגילים של החוב. כמו כן, חקירת יכולת נחוצה כאשר החייב מסרב למסור מידע על מצבו הכלכלי ונכסיו, או כשקיים חשד סביר כי הוא מסתיר הכנסות או נכסים מהזוכה. במקרים בהם החייב טוען לאי-יכולת פירעון, חקירה זו נדרשת כדי לאמת את טענותיו. היא גם מתבקשת על ידי בית המשפט כאשר מדובר בחייב שיש לו מספר חובות והזוכים חלוקים בנוגע לסדר קדימות פירעונם. לבסוף, חקירה כזו מתבצעת גם כשמדובר בחוב גבוה במיוחד או בלקוח חשוב.

 

החשיבות של חקירת יכולת יסודית כצעד ראשון בגביית חובות

ביצוע חקירת יכולת מקיפה ויסודית הוא צעד ראשון וקריטי בתהליך גביית חובות ממי שחב לכם כסף. ללא חקירה כזו, קשה מאוד לדעת האם לחייב אכן יש את האמצעים לפרוע את חובו אליכם או שמא הוא מנסה להתחמק ממצב של חדלות פירעון. רק לאחר שתבצעו חקירה לעומק של כל נתוניו הכספיים, תוכלו להפעיל בצורה יעילה ומושכלת את הכלים החוקיים העומדים לרשותכם כמו עיקולים, כינוסי נכסים, הליכים פליליים במקרים מסוימים וכו'. חקירת יכולת מקיפה היא הבסיס לתכנון אסטרטגיה משפטית מנצחת לגביית החוב. בנוסף, היא מחזקת את עמדתו המשפטית של הזוכה ומקשה על החייב להתחמק מחובותיו. מסיבות אלו, חקירת היכולת היא הצעד הראשון שכל זוכה צריך לנקוט בו.

 

מהם המסמכים והמידע הנדרשים לביצועה?

על מנת לאפשר חקירת יכולת מקיפה של החייב, נדרש שהוא יגלה מידע ומסמכים רבים לגבי מצבו הכלכלי וההכנסות שלו. הדרישה העיקרית היא מסירת תלושי משכורת ותלושי פנסיה לשלוש השנים האחרונות, מסמכים על הכנסות מהשכרה או מרכוש אחר, דוחות מס ודוחות כספיים של עסקים. החייב גם נדרש למסור פרטי חשבונות בנק, חסכונות, השקעות ונכסים מוחשיים אחרים כדוגמת כלי רכב ונדל"ן. כמו כן, עליו לחשוף את רשימת החובות שלו, הלוואות שנטל והלוואות שנתן. חשוב שהמידע והמסמכים יכללו פירוט מלא של הנתונים, ולא רק מצב חלקי או מרוכז. עורך הדין המייצג יכול לפנות לגופים חיצוניים כדוגמת רשויות המס, בנקים וחברות לצורך איסוף מסמכים.

 

דרכי איתור נכסים והכנסות של חייב בהליך החקירה

במהלך חקירת היכולת, על עורך הדין לנקוט בצעדים משלימים כדי לאתר את כלל נכסיו והכנסותיו של החייב. לשם כך, ניתן לעשות שימוש במספר דרכים: ראשית, ניתן לערוך חיפוש ברשם המקרקעין ובמרשמים נוספים כמו רשם החברות ורשם המשכנתאות, על מנת לאתר נכסים רשומים על שמו של החייב. יתר על כן, עורך הדין רשאי לפנות לבנקים ולקבל מידע על חשבונות בנק, חסכונות והלוואות שנטל החייב. יתרה מכך, ניתן לאתר את מקורות ההכנסה של החייב באמצעות פניות למעסיקים, לקוחות ולספקים שלו. במקרים מסוימים אף ניתן להזמין חוקרים פרטיים לאיתור נכסים וחשיפת הכנסות חבויות.

 

חקירת יכולת לעסקים וחברות – האתגרים הייחודיים

חקירת יכולת של עסקים וחברות מציבה אתגרים ייחודיים בפני עורכי הדין. ראשית, קיימת מורכבות רבה יותר באיתור ובחשיפת כלל הנתונים הכספיים הרלוונטיים כמו חשבונות בנק, נכסים, רכוש קבוע, השקעות, זכויות וחובות. שנית, קיימת אפשרות גבוהה יותר להעלמת הכנסות ולהסתרת נכסים באמצעות מבנים משפטיים מסובכים. לבסוף, עלולים לצוץ קונפליקטים בין בעלי המניות, ההנהלה והנושים השונים של החברה בנוגע לסדרי הקדימויות של גביית החובות. עורך דין מנוסה ומקצועי ידע כיצד להתמודד עם אתגרים אלו ביעילות.

 

היתרונות של שכירת שירותיו של עו"ד לביצוע חקירת יכולת

חקירת יכולת היא הליך משפטי מורכב הדורש מומחיות ייחודית. על אף שאפשר לנסות ולבצע אותה באופן עצמאי, ההמלצה הברורה היא לשכור את שירותיו של עורך דין גביית חובות מנוסה שמתמחה בתחום זה. הסיבות לכך הן רבות ומשמעותיות:

  • ניהול מקצועי של ההליך – עורך דין העוסק בתחום חקירות היכולת באופן שוטף, ידע כיצד לנווט את ההליך המשפטי באופן יעיל ומסודר. הוא יוציא את ההזמנות הנכונות, יאסוף את המסמכים הרלוונטיים, ויבצע את החקירה בהתאם להליך החוקי הנדרש.
  • גישה למידע וקשרים – במהלך עבודתו, רוכש עורך הדין קשרים עם רשמים, בנקים, רשויות המיסים וגורמים נוספים המאפשרים לו גישה נוחה יותר למידע כספי ולמסמכים השונים הדרושים לחקירה מלאה.
  • היכרות עם דרכי התחמקות – לעורכי דין מנוסים באיתור נכסים יש היכרות מעמיקה עם כל דפוסי ההתחמקות והטריקים שחייבים עלולים לנקוט בהם כדי להסתיר הכנסות ונכסים. הם יודעים היכן לחפש ועל מה להקפיד.
  • כוח אכיפה – בזכות רישיונו וסמכויותיו החוקיות, עורך דין יכול לגייס גורמים שונים מחוץ לבתי המשפט על מנת לאתר ולחשוף נכסים והכנסות חבויים של החייב שאדם פרטי לא יוכל.
  • הכנת תשתית ראייתית – עורך הדין יכין תשתית ראייתית איתנה במהלך החקירה, שתאפשר להוביל את התיק בצורה היעילה ביותר לקראת שלבים הבאים של גבייה בפועל.
  • סגירת המעגל – לעורך דין מנוסה יש את הידע, הכלים והיכולת להסיק מסקנות נכונות מחקירת היכולת, לאתר את החולשות של החייב ולסגור את המעגל עד לגביית החוב בפועל.

 

מומחיות, ניסיון ויעילות – היתרונות של משרדנו בחקירות יכולת

התהליך המורכב של חקירת יכולת של חייב הוא צעד הכרחי וקריטי לצורך גביית חוב. במשרד עורכי הדין דרעי רייפר ושות' מצויים עורכי דין מנוסים בעלי ניסיון עצום בניהול הליכים אלו. אנו נדאג לבצע חקירה מקיפה ויסודית של מצבו הכספי של החייב, בשיתוף פעולה עם גופים חיצוניים ובאמצעות כלים ייחודיים. בסיום הליך זה, תצברו תשתית ראייתית איתנה המאפשרת לנקוט בצעדים משפטיים נוספים לגביית החוב. אל תהססו לפנות אלינו עוד היום!

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו:

מרכז מידע המשפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: