עורך דין זכיינות

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

בשנת 2023, זכיינות משמשת כאמצעי די מקובל להתרחבות עסקית, המעניק לכל אחד מן הצדדים את האפשרות להרוויח. עם זאת, היחסים בין בעל הזכיון לבין הזכיין יכולים להיות מורכבים בלא מעט מקרים בשל האינטרסים שעלולים להיות סותרים לעתים. לשם כך, חשוב להבין – מהי זכיינות? זכיינות למעשה מהווה את היחסים החוזיים בין בעל זכיון, אשר הוא בעל מותג או חברה המספקת שירות כלשהו, לבין זכיין, אשר הוא יזם הרוצה להפעיל עסק המשתמש במותג או בשירותים של בעל הזכיון.
עורך דין זכיינות יכול לסייע לבעלי זכיונות ולזכיינים לנסח חוזי זכיינות הוגנים ומקיפים, המסדירים באופן ברור ומפורט את זכויותיהם וחובותיהם בתחומים המרכזיים הקשורים להפעלת עסק הזכיינות, כגון: תנאי הסכם הזכיינות, זכויות הקניין הרוחני, תקופת ההסכם ודרכי סיומו, תשלומי הזכיינות, שיווק ופרסום, סטנדרטים ואיכות, ביקורת ופיקוח, תחרות וכן הלאה. אם ברצונכם להכיר יותר את נושא חוזי הזכיינות, להכיר את חשיבותו של עורך דין המתמחה בדיני זכיינויות ותפקידיו הרבים, המאמר הבא נכתב למענכם.

מהו חוזה זכיינות ומהם יתרונותיו?

חוזה זכיינות, או הסכם זכיינות הוא למעשה הסכם בין בעל זכיון, שברשותו מותג או שירות מסחרי מפותח, לבין זכיין שמתחייב להפעיל עסק או לספק את השירותים בשם בעל הזכיון. במסגרת החוזה, בעל הזכיון מספק לזכיין רישיון להשתמש במותג, בסימני המסחר ובידע העסקי הקשור למוצר או לשירות.

לחוזה זכיינות יש יתרונות רבים הן עבור בעל הזכיון והן עבור הזכיין. מצד הזכיין, חוזה הזכיינות מאפשר השקעה במותג מוכר ומפותח מראש שיש לו לקוחות, ניסיון בשוק והצלחה. לא זו בלבד, אלא שבעל הזכיון מספק לזכיין הדרכה, השתלמויות ותמיכה במגוון נושאים כמו שיווק, פיתוח מוצרים וניהול. לבעל הזכיון, חוזה הזכיינות מאפשר להתרחב ולגדול באמצעות ניצול ההון העסקי והידע של עסקים אחרים, תוך השקעה נמוכה יחסית. כמו כן, זוהי דרך יעילה לחדור לשווקים חדשים ולהרחיב את בסיס הלקוחות.

 

מהם התנאים המרכזיים של חוזה זכיינות?

חוזה הזכיינות הוא הסכם מורכב היוצר יחסי עבודה בין שני צדדים בעלי אינטרסים סותרים בחלק מן המקרים. על כן, חשוב שיכלול תנאים ברורים ומפורטים בנושאים המרכזיים על מנת למנוע סכסוכים עתידיים. אחד הנושאים המרכזיים הוא תקופת ההסכם – ההסכם צריך לקבוע במפורש את משך הזמן שבו יתקיימו יחסים בין בעל הזיכיון לזכיין, ומה יקרה בסוף תקופת הזיכיון. כמו כן, יש לפרט את זכויות הקניין הרוחני – מי יהיה הבעלים של סימני המסחר, המותג וכד', ואיך ישמרו אלו בידי בעל הזיכיון.

נושא נוסף הוא תנאי השיווק והפרסום, בנושא זה חשוב לפרט מי יהיה אחראי עליהם, אילו סטנדרטים וקווים מנחים יחולו, איך יחולקו העלויות והרווחים, ועוד. כמובן שיש לפרט גם את תנאי התשלומים – גובה הזיכיון, מתי ישולמו תשלומים נוספים כמו עמלות מכירות, דמי ניהול וכד'. נושא נוסף חשוב בחוזה הזכיינות הוא פירוט זהותם של הצדדים – שמותיהם המלאים של בעל הזיכיון (המזכה) ושל הזכיין. מעבר לכך, יש לפרט אם לזכיין תהיה הזכות לבצע זכיינות משנה, כלומר להעניק זכיונות משנה לצדדים אחרים שיופקדו על ניהול סניפים.

יש לפרט גם באילו תחומים בדיוק ישקיע בעל הזיכיון במסגרת הדרכת והכשרת הזכיין, למשל: הדרכה מקצועית בנושאי ניהול, שיווק, יחסי לקוחות ועוד. יתר על כן, חשוב לקבוע במפורש את תחום הפעילות של סניף הזכיין, למשל האם יפעל רק באזור מסוים או שיוכל לפתוח סניפים נוספים ברחבי הארץ. גם נושא סיום ההסכם זקוק לפירוט – יש לציין בחוזה מהם היקפי הסמכות והנסיבות לסיום ביוזמת הצדדים, מה יקרה לרכוש אם יסתיים ההסכם ועוד. פירוט נאות של כל הנושאים הללו יסייע לצדדים להבהיר את פרטי ההסכם ואת זכויותיהם וחובותיהם במסגרת יחסי הזכיינות.

 

מהי החשיבות בעבודה עם עורך דין זכיינות?

לא ניתן להתווכח עם העובדה כי עסקי זכיינות הם מורכבים וכרוכים בסוגיות משפטיות רבות. החל מגיבוש המסגרת המשפטית ועד ליחסים עם הרשת וצדדים שלישיים כגון עובדים, ספקים ולקוחות. ביצוע פעולות ללא ליווי מקצועי עלול לגרום לטעויות וסיכונים שניתן למנוע. עורך דין המתמחה בתחום הזכיינות ינתח ברמת המקצועיות הגבוהה ביותר את ההיבטים השונים, יסייע בניהול המו"מ וההסכמים וילווה בייעוץ משפטי שוטף.
כמו כן, עורכי דין המתמחים בזכיינות מכירים את הנושאים העדינים העולים בין הרשת לזכיינים ויכולים לפתור מחלוקות וסכסוכים באמצעים מונעים ומהירים יותר. יתר על כן, במקרה של התדרדרות להליכים משפטיים, עורך הדין יודע כיצד להגן על האינטרסים בצורה הטובה ביותר. לכן, הליווי המשפטי המיוחד בתחום חיוני להבטחת קידום העסק ולחיסכון בעלויות בלתי צפויות.

 

לאילו שירותים משפטיים זקוקים זכיינים ובעלי רשתות?

כעת, נציג בפניכם חלק מן השירותים המשפטיים העיקריים אשר מסופקים לזכיינים ובעלי רשתות במסגרת מגוון שלבי פעילותם:

  • בחירת דרך התאגדות מתאימה לניהול העסק – עורך הדין יסייע למקימי הרשת או הסניף לבחור את צורת ההתארגנות המתאימה להם. יש שתי אפשרויות עיקריות – הקמת חברה או פתיחת עסק כיחיד. רוב הרשתות בוחרות להתנהל כחברה, בעוד שזכיינים חדשים לעיתים מקימים תחילה עסק יחיד ורק לאחר מכן מקימים חברה. עורך הדין יסביר את היתרונות והחסרונות של כל דרך, תוך התאמת ההמלצה שלו לצרכים הספציפיים של הלקוח.
  • הסדר רכישת/מכירת זכיינות – החלפת זכיינים היא מצב שכיח, ויש צורך להכיר את האפשרויות והסיכונים האפשריים במצב זה. במקרים שבהם זכיינים מעוניינים לרכוש סניפים קיימים ופעילים, חשוב מאוד לבצע בדיקות משפטיות, פיננסיות ועסקיות, לרבות הסדרת מצב הסניף ונכסיו. יחד עם זאת, יש להסדיר את ההעברה בין הזכיינים בהסכם מפורט וכתוב. בעבר פנו אלינו זכיינים אשר רכשו סניף פעיל של רשת כזו או אחרת ללא הסדרה כדאית, ונחשפו לתוצאות קשות והפסדים משמעותיים. לכן חשוב שהרכישה תתועד כראוי במסגרת הסכם רכישת הזכיינות. 
  • הסדרת יחסים בין השותפים – הקמת עסק על ידי שותפים עשויה להעניק יתרונות מסוימים, אולם בפועל יתכנו חילוקי דעות לאורך הדרך. לכן, כאשר העסק מוקם על ידי מספר שותפים, חשוב שיחתמו על הסכם פורמלי אשר מסדיר את היחסים ביניהם. במקרה של הקמת חברה יערכו הסכם מייסדים, ובמקרה בו הם אינם מתכננים לפעול בתור חברה – הסכם שותפות. ההסכם ימנע סכסוכים עתידיים בין אלו אשר משקיעים בעסק.
  • הסדרת חוזה השכירות – זכיינים הפועלים בחנויות או מרכזי מסחר נדרשים לחתום על חוזה שכירות מפורט. לחוזה יש השפעה רבה על הניהול היום-יומי של העסק, שכן הוא מסדיר את כלל היבטי הפעילות העסקית השוטפת. בנוסף על כך, ההוצאות אשר נוגעות לדמי השכירות של הסניף הן חלק משמעותי מאוד מסך ההוצאות הכולל. לכן חשוב להפקיד את ניסוח החוזה והערותיו בידי עורך דין, על מנת שהזכיין ידע את זכויותיו וחובותיו. לא חסרים מקרים בהם סכסוכים בנושא זה הסתיימו בבית משפט. מטרתו של החוזה היא למנוע סכסוכים עתידיים בין הצדדים.
  • הסדר רכישת/מכירת זכיינות – החלפת זכיינים היא מצב שכיח, ויש צורך להכיר את האפשרויות והסיכונים האפשריים במצב זה. במקרים שבהם זכיינים מעוניינים לרכוש סניפים קיימים ופעילים, חשוב מאוד לבצע בדיקות משפטיות, פיננסיות ועסקיות, לרבות הסדרת מצב הסניף ונכסיו. יחד עם זאת, יש להסדיר את ההעברה בין הזכיינים בהסכם מפורט וכתוב. בעבר פנו אלינו זכיינים אשר רכשו סניף פעיל של רשת כזו או אחרת ללא הסדרה כדאית, ונחשפו לתוצאות קשות והפסדים משמעותיים. לכן חשוב שהרכישה תתועד כראוי במסגרת הסכם רכישת הזכיינות. 
  • הסדרת הסכמי העסקה – לרשתות יש מספר רב של עובדים בכירים וזוטרים שיש להסדיר את יחסיהם בחוזים. גם לזכיינים יש עובדים, אם כי במספר קטן יותר, אך הדבר אינו אומר כי אין להעניק תשומת לב לנושא זה. טרם פתיחת העסק חשוב להבטיח שכל העובדים יהיו מועסקים על בסיס הסכם כתוב. חלק מהעובדים עשויים להיות קבלנים חיצוניים. הסדרת הנושא חשובה מאוד, כדי למנוע סכסוכים בעתיד ולמזער סיכונים משפטיים. עורך דין זכיינות יסייע בתכנון וניסוח ההסכמים, על מנת לסדר את היחסים ברמה המקצועית הראויה. 
  • הסכם הזכיינות – הכנת הסכם הזכיינות וניהול המשא ומתן סביבו הם אחד הנושאים החשובים ביותר הן עבור הרשת והן עבור הזכיין. על הרשת להתאים את תנאי ההסכם לאופי הפעילות שלה, תוך התחשבות באינטרסים שלה ושל הזכיינים. 

עורך הדין יסייע לזכיין לזהות את נקודות הניתנות למו"מ ואת הנושאים שאינם צריכים להיות מושפעים, כמו כן הוא יסייע בניסוח ההסכם כך שיגן על האינטרסים של הזכיין. על ההסכם להסדיר באופן ברור את היחסים בין הצדדים. 

  • טיפול בסכסוכים לצד ליווי משפטי קבוע – עורך הדין המלווה את הרשתות והזכיינים מעניק להם ליווי וייעוץ משפטי בכל הנוגע לפעילותם העסקית. הוא מייצג אותם במגוון מקרים שונים כמו הפרות הסכמים בין הצדדים. יתרה מכך, עורך הדין עוזר בהכנת כתבי תביעה או תשובה בנושאים משפטיים שונים. בנוסף, במקרה של סכסוכים משפטיים בין הרשת לזכיינים או עם גורמים שונים כמו לקוחות ועובדים, עורך הדין מטפל בתיקים בבית המשפט, ועושה כל שביכולתו במטרה להגן על האינטרסים של לקוחותיו. 

 

מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים עורך דין זכיינות?

אין ספק כי בחירת עורך דין מומחה לזכיינות שיטפל בעניינים העסקיים שלכם היא החלטה חשובה. לפני שאתם מקבלים החלטה סופית בנוגע לעורך הדין שילווה אתכם, חשוב לבצע מספר בדיקות כדי לוודא שאכן מדובר בעורך הדין המתאים.

ראשית, יש לברר את ניסיונו של עורך הדין בייצוג תיקים דומים לסוג העסק שלכם. כמו כן, חשוב לבדוק האם הוא מכיר היטב את כל ההיבטים המשפטיים הנדרשים בתחום לרבות: חוקי זכיינות, הקמת חברות, חוזים וכן הלאה.

בנוסף על כך, מומלץ לסקור חוות דעת של לקוחות קודמים, כך תוכלו לקבל תמונה ברורה יותר לגבי עורך הדין ותצליחו להעריך את איכות עבודתו בצורה טובה יותר. נקודה נוספת אותה חשוב לבדוק היא שיעורי ההצלחה שלו בפתרון סכסוכים משפטיים. גם המחירים שגובה עורך הדין הם חשובים, אולם אין לבחור בו רק על פי מחיר נמוך בלבד. מעבר לכך, וודאו כי כלל האישורים הרלוונטיים שלו בתוקף וכי הוא מקפיד על השתלמויות כדי לעמוד בכל השינויים בחקיקה. 

 

עורך דין זכיינות – שותף חיוני להצלחת העסק

לסיכום, עורך דין המתמחה בתחום הזכיינות יכול לספק תמיכה משמעותית לפיתוח וצמיחת העסק שלכם. מציאת עורך דין מיומן ומנוסה שילווה את הפעילות העסקית שלכם בכל הנוגע להיבטים החוזיים, המשפטיים והמשפטיים נדרשת לצורך הבטחת ההצלחה שלכם בתחום. בנוסף, אנו ממליצים לכם להקדיש משאבים וזמן רב יותר כדי לאתר את עורך הדין המומלץ והמוסמך לייצוג.

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו:

מרכז מידע המשפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: