EN
Logo DR

הסכם בין יורשים עתידיים

תוכן עניינים

האם אי פעם תהיתם מה יקרה לרכושכם ולכספכם ביום שלא תהיו? האם בני משפחתכם ידעו לחלק ביניהם את הנכסים בצורה הוגנת ללא סכסוכים? הסכם בין יורשים עתידיים יכול לענות על שאלות אלו ולתת לכם שקט נפשי. על פי חוק, כשאדם נפטר, רכושו מועבר ליורשיו החוקיים או למי שצוין בצוואתו. אך האם הסכם בין היורשים עצמם, לפני מות בעל הרכוש, הוא בעל תוקף משפטי? במאמר זה נבחן לעומק את הנושא על בסיס דיני הירושה בישראל. נכיר את יתרונות הסכם כזה וכיצד הוא יכול למנוע סכסוכים עתידיים במשפחה. אם ברצונכם לתכנן נכון את עתיד משפחתכם, אל תחמיצו את ההזדמנות לקרוא מאמר זה.

הסכם בין יורשים עתידיים

הסדרת ירושה בהסכמה על ידי הסכם עתידי בין יורשים

הסכם בין יורשים עתידיים, או הסכם חלוקת עיזבון הוא כלי משפטי ייחודי המאפשר ליורשים הפוטנציאליים של אדם לקבוע ביניהם כיצד תחולק ירושתו לאחר מותו, וזאת במהלך חייו של אותו אדם. ההסכם נערך בין היורשים לעתיד לבין עצמם, ללא מעורבותו הישירה של המצווה שעתיד ללכת לעולמו.

מטרתו המרכזית של הסדר משפטי זה היא לאפשר ליורשים להסכים מראש על דרך חלוקת העיזבון שתהיה הוגנת ומוסכמת על הכל. זאת כדי למנוע מצב שבו לאחר מות המצווה יתגלעו בין היורשים סכסוכים ומחלוקות לגבי אופן החלוקה, אשר עלולים להוביל להתדיינויות משפטיות ממושכות ויקרות.

במסגרת הסכם בין יורשים עתידיים, היורשים יכולים להחליט על חלוקה שונה מזו הקבועה בחוק או בצוואה, בהתאם לאינטרסים ולצרכים הייחודיים שלהם. לדוגמא, הם יכולים לקבוע כי אחד היורשים יקבל חלק גדול יותר בדירה מסוימת שבבעלות המצווה, תמורת ויתור על חלקו בנכס אחר כלשהו.

 

חיסכון במס

אחד השיקולים הנפוצים בבסיס הסכמים מסוג זה הוא חיסכון במס על העברת נכסי מקרקעין בעתיד. על פי חוק מיסוי מקרקעין (תשכ"ג, 1963), בעת מכירת זכויות בנכס מקרקעין על ידי יורש נדרש תשלום מס שבח ומס רכישה, שיכולים להגיע לשיעור מצטבר של עשרות אחוזים מערך הנכס. על כן, ייתכן שכדאי ליורשים להתחשב בשיקולי המס בעת קביעת אופן חלוקת נכסי המקרקעין אותם הם יירשו בעתיד.

כך למשל, אם לאחד היורשים יש יכולת טובה יותר לשאת בנטל המס, או שיש לו פטורים והקלות מס מסוימות, ייתכן שכדאי יהיה "לרכז" אצלו חלק גדול יותר של נכסי המקרקעין בעיזבון, ובתמורה "לפצות" את שאר היורשים בחלק גדול יותר בנכסים אחרים שאינם חייבים במס שבח ומס רכישה.

 

תקפות משפטית

על מנת שההסכם יהיה תקף מבחינה משפטית ויחייב את כל הצדדים החתומים עליו, החוק קובע מספר תנאים הכרחיים. ראשית, על ההסכם להיות ערוך בכתב וחתום על ידי כל היורשים המתקשרים בו. שנית, יש צורך באישור בית המשפט לענייני משפחה. אישור זה נועד להגן על היורשים ולוודא שאיש מהם אינו נדרש להסכים בניגוד לרצונו החופשי.

עם זאת, החוק מאפשר גם עריכת הסכם מחייב ללא אישור בית משפט, אם כל הצדדים מסכימים לכך. אולם, במצב זה קיים סיכון מסוים שבית המשפט לא יכבד את ההסכם במלואו אם וכאשר יובא בפניו בעתיד.

 

אז מהו היתרון?

הסכם כזה יכול לשמש כלי יעיל וחשוב להסדרה מוסכמת מראש של אופן חלוקת העיזבון. יתרונו הבולט הוא בכך שהוא מאפשר התחשבות באינטרסים ובצרכים הספציפיים של היורשים עצמם, תוך מניעה של סכסוכי ירושה פוטנציאליים בעתיד. חשיבות השימוש במנגנון זה צפויה לגדול עם הזמן, עם העלייה במורכבות של מקרי ירושה בישראל.

 

איזון הוגן בין יורשים באמצעות תשלומי איזון

כאשר יורשים עורכים ביניהם הסכם על חלוקת ירושה עתידית, ייתכן מצב בו הנכסים מחולקים באופן לא שוויוני. לדוגמא, יורש אחד מקבל נכס יקר ערך כמו דירה, ואילו יורש אחר מקבל נכס בעל ערך נמוך יותר כגון חשבון בנק. כדי לאזן בין החלקים ולהביא לחלוקה הוגנת, ניתן לערוך בין היורשים "תשלומי איזון" – כלומר, היורש שקיבל את הנכס היקר יותר ישלם פיצוי כספי ליורש האחר.

עם זאת, קיימת מגבלה חשובה בנושא תשלומי האיזון – הם יכולים לנבוע אך ורק מנכסי העיזבון עצמו. לא ניתן להכניס לתמונה רכוש חיצוני שאינו שייך לעיזבון כדי לאזן בין החלקים שהיורשים מקבלים. 

לכן, מומלץ ליורשים לנסות וליצור את מנגנון תשלומי האיזון אך ורק מתוך נכסי העיזבון עצמו. אם אין בעיזבון מספיק נכסים נזילים לאיזון, אפשר לנסות ולפצל נכסים לא נזילים כמו דירה או קרקע באופן שיאפשר איזון הוגן יותר בין החלקים. עם זאת, חשוב לזכור שהחוק אינו מחייב חלוקה שוויונית של העיזבון, ולעיתים ניתן להסתפק בפערים מסוימים בין החלקים על מנת להגיע להסדר מוסכם.

 

מהם היתרונות של הסכמים מסוג זה?

הסכמים מסוג זה מאפשרים ליורשים הפוטנציאליים לערוך ביניהם "הסדר מוקדם" בנוגע לאופן חלוקת העיזבון לאחר פטירת המצווה. יתרונו המרכזי של מנגנון זה הוא מניעה מראש של סכסוכים פוטנציאליים בין היורשים לאחר הפטירה.

סכסוכי ירושה הם תופעה נפוצה למדי, במיוחד כאשר קיימות מחלוקות בין היורשים או אי-בהירות לגבי כוונת המצווה. כאשר מדובר בסכומי כסף גדולים ונכסים בעלי ערך רגשי, הסיכוי לסכסוך גדל. הסכם יורשים עתידי מונע מצבים אלה על ידי יצירת הסכמות ברורות ומוסכמות בין כל הצדדים.

יתרה מכך, הסדר כזה יוצר ודאות לגבי אופן חלוקת העיזבון וחוסך מהיורשים הוצאות כספיות על התדיינות משפטית. כל אלה תורמים לביטחון האישי של היורשים ורווחתם הנפשית.

בנוסף, הסכם מסוג זה מאפשר גמישות וחופש פעולה ליורשים במסגרת עיצוב חלוקת העיזבון בהתאם לאינטרסים ולצרכים הייחודיים שלהם, ולא בהכרח לפי הוראות הצוואה או הדין. זהו יתרון חשוב ביותר שכן לעיתים דרישות החיים משתנות עם הזמן.

 

כלי יעיל לתכנון מס

כמו כן, ההסכם יכול לשמש כלי יעיל לתכנון מס ביחס לעיזבון על מנת לחסוך בעלויות המיסוי על העברת הנכסים בעתיד. היורשים יכולים להתייחס לשיקולי מס בעת קביעת אופן החלוקה בהסכם. מדובר ביתרון כלכלי מובהק.

אם כן, הסדרה מראש של סוגייה אשר עשויה להתפתח לסכסוך בעתיד מהווה חשיבה מתקדמת והסתכלות לטווח הרחוק. הסכם בין יורשים עתידיים נותן מענה חשוב לצורך זה, ולכן כדאי לשקול אותו לפני שנוצרות בעיות שלא ניתן יהיה לפתור בקלות.

זקוקים לסיוע עם עריכת ההסכם? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו ❤️

צריכים עזרה או ייעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

שותפות עסקית היא כמו נישואין בעולם העסקים – היא מחייבת אמון, הבנה הדדית ושיתוף פעולה. אך כמו בנישואין, לעיתים הדרך מסתבכת והשותפים מגיעים למבוי סתום שממנו קשה למצוא מוצא. כאשר…
פירוק שותפות במקרקעין שהתקבל בירושה הוא הליך מורכב הדורש התייחסות מעמיקה למכלול שיקולים משפטיים, כלכליים ורגשיים. כאשר אדם נפטר ומוריש נכס מקרקעין בבעלות משותפת ליורשיו, נוצר מצב בו היורשים חולקים…
עסקאות בירושה עתידה הן נושא מורכב המוסדר בסעיף 8 לחוק הירושה, האוסר על התקשרות בהסכמים הנוגעים לויתור או העברה של זכות ירושה בחיי האדם. עם זאת, חשוב להבחין בין עסקה…
לאחר פטירת בן משפחה, משפחות רבות נאלצות לעבור תהליך שנראה מורכב בעיני רבים, הקרוי חלוקת עיזבון. במקרים שמדובר בנכסים יקרי ערך כמו נדל"ן, חשבונות בנק משמעותיים או עסקים, שם תהליך…
החיים העסקיים והפרטיים כאחד, מערימים עלינו לא פעם קשיים ומצבים לא נעימים שאיתם אנו נאלצים להתמודד. האם נקלעתם למצב בו אדם או גוף כלשהו התחייבו לשלם לכם, אך בסופו של…
פירוק שותפות מוגבלת הוא תהליך מורכב שמערב היבטים משפטיים, פיננסיים ותפעוליים רבים. אף על פי שפירוק יכול להיחשב כהחלטה קשה, לעיתים הוא נחוץ וחיוני על מנת לאפשר לשותפים להמשיך הלאה.…
בעולם העסקים, שותפויות נחשבות לדרך נפוצה למדי לאיחוד כוחות ומשאבים לקידום מטרות משותפות. עם זאת, לא תמיד הדברים מגיעים לעמק השווה, ולעיתים קרובות מתעוררים חילוקי דעות וסכסוכים בין השותפים. כאשר…
האחדות והקרבה שמשפחות וקרובים מתגאים בה נוטה להתפורר לעיתים קרובות כאשר מדובר בנכסים משותפים. חילוקי דעות לגבי השימוש, הניהול והמכירה של הנכס המשותף עלולים להוביל לסכסוכים עזים ולריחוק בין בני…
חוזים הם חלק בלתי נפרד מחיינו המקצועיים והאישיים. הם מהווים את הבסיס להסכמים משפטיים מחייבים בין צדדים שונים, החל מחוזי עבודה וכלה בהסכמי שכירות ורכישת נכסים. עם זאת, לא תמיד…
כששותפים מתאגדים ומחליטים להקים חברה ולהתחלק במניותיה, או מקימים התאגדות מסוג שותפות, עלולות להתעורר מחלוקות לאורך הדרך. זה כשלעצמו איננו דבר בלתי סביר, שכן זהו טבעה של כל שותפות -…
שותפויות עסקיות רבות מתחילות בהתלהבות רבה, אך לעיתים קרובות נקלעות לקשיים כאשר השותפים חלוקים בדעותיהם או מעוניינים ללכת בכיוונים שונים. כדי למנוע סכסוכים עתידיים בין בעלי המניות בחברה, חשוב לחתום…
פירוק שיתוף בין יורשים הוא הליך משפטי מורכב, המתבצע במטרה לחלק באופן הוגן ומוסכם בין היורשים את נכסי העיזבון. כאשר מדובר בדירת מגורים שהייתה בבעלות משותפת של בני הזוג, עולות…

מוזמנים לחפש מידע באתר

זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: