ייפוי כוח תביעת חוב – מה זה ומדוע זה חשוב?

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

חייבים לכם כסף ואתם מבינים שההליך המשפטי לגביית החוב לא יהיה פשוט? אל דאגה, קיימת דרך נוחה להתגבר על בעיה זו – ייפוי כוח לעורך דין מומחה בגבייה. במהלך המאמר הבא נסביר בצורה נרחבת את המשמעויות של צעד זה, את היתרונות המרכזיים שלו, ואת כל מה שחשוב לדעת לגבי ייפוי כוח תביעות חוב כדי שאתם תוכלו להגן על הזכויות שלכם ולגבות את הכספים המגיעים לכם באופן הטוב ביותר.

 

מהו ייפוי כוח תביעת חוב ובאילו מקרים כלי זה עומד לשימוש?

ייפוי כוח לתביעת חוב הוא מסמך משפטי המקנה לעורך הדין את הסמכות לייצג את הנושה ולפעול בשמו במטרה לגבות חוב כספי מהחייב. המייפה כוחו (הנושה) נותן לעורך הדין הרשאה רשמית לנהל את כלל ההליכים המשפטיים הנדרשים לצורך גביית החוב, החל משלב משלוח התראות והתכתבויות מוקדמות ועד להגשת תביעות והליכי הוצאה לפועל שונים.  

ייפוי כוח נחוץ במצבים בהם הנושה מעוניין שעורך הדין ייצג אותו במלאכת גביית החוב, אך איננו מעוניין או אינו מסוגל לנהל בעצמו את ההליכים הבירוקרטיים והמשפטיים הכרוכים בכך. הנושה עשוי לחוש חוסר נוחות מלעסוק במגעים מול הגורמים השונים, מחוסר התמצאות בהליכים ומן החשש מטעויות, או שהוא פשוט מחפש דרך לשחרר את עצמו מהטרחה.

 

היתרונות העיקריים של ייפוי כוח בהליכי גבייה

ייפוי הכוח לעורך הדין טומן בחובו מספר יתרונות בולטים. ראשית, הוא מאפשר לנושה ליהנות משירותיו ומיומנותו של עורך דין גביית חובות בעל ידע וניסיון רחב בתחומי הגבייה וההוצאה לפועל. שנית, מעורבותו של עורך הדין מקנה משקל והרתעה מסוימים מול החייב – שיודע כי הוא עומד להתמודד נגד יריב משפטי איתן. 

מעבר לכך, ייפוי הכוח מקל במידה רבה על הנושה מבחינת הנטל הבירוקרטי והמשפטי הכרוך בהליך גביית החוב. עורך הדין הוא זה שילווה את ההליך לכל אורכו, יטפל בהכנת המסמכים הרלוונטיים, יבצע את הפעולות הנדרשות בזמן הנכון, וינחה את הנושה בדבר הצעדים הבאים. הדבר חוסך זמן, טרחה ועוגמת נפש מהנושה.

לבסוף, שירותיו של עורך הדין מגבירים את הסיכוי לתוצאה מוצלחת בגביית החוב – הודות להכרת ההליכים לעומקם והניסיון המשפטי המקצועי.  

 

האם קיים מידע חשוב שחייב להיכלל בייפוי הכוח?

כן, ייפוי הכוח חייב לכלול מספר פרטי מידע וסעיפים חיוניים כדי שיוכל לשמש באופן תקין וחוקי. בין הפרטים החשובים ניתן למנות:

  • זהות ופרטים מזהים מלאים של הנושה (המייפה כוחו), החייב ועורך דין מיופה הכוח. יש להציג את כלל השמות המלאים, מספרי הזהות, כתובות וכיוצא בזה. 
  • סכום החוב הנתבע צריך להיות מצוין באופן מדויק, לרבות פירוט על ההרכב שלו – קרן, ריבית, הצמדה וכדומה.
  • התקופה והנסיבות להיווצרות החוב צריכות אף הן להיות מוצגות בבהירות, אם מקור החוב הוא בחוזה יש לפרט זאת וכך גם במקרים של חוב בעל מקור אחר.
  • היקף הסמכויות והפעולות שעורך הדין יהיה רשאי לבצע חייב להיות מוגדר באופן ברור – האם רק הליכי הוצאה לפועל? האם גם הליכים משפטיים? הליכי גבייה אחרים? וכדומה.
  • תוקף ייפוי הכוח יכול להיות בלתי מוגבל בזמן מצד אחד, מן הצד השני ניתן לקבוע תקופת זמן מוגדרת מראש – בכל אחד מן המקרים הדבר חייב להיות מפורט במסמך.

 

תהליך מתן ייפוי הכוח לעורך דין – כך תעשו זאת נכון

עצם מתן ייפוי הכוח לעורך דין מחייב תהליך מסודר. ראשית, על הנושה להחליט האם הוא מעוניין במתן ייפוי כוח כללי המקנה לעורך הדין סמכויות מלאות בתיק, או ייפוי כוח מוגבל וספציפי יותר. לאחר מכן יש לוודא שעורך הדין מגיע ממשרד מוכר ואיכותי בתחום, כמו משרד עורכי הדין דרעי רייפר ושות' שמתמחים בגבייה ובהליכי הוצאה לפועל. לאחר בחירת עורך הדין המתאים, יש לקבוע פגישה עימו לצורך הכנת ייפוי הכוח. בפגישה זו יש להציג בפני עורך הדין את כל הפרטים והמסמכים הרלוונטיים לחוב, כמו חוזים, התכתבויות, חשבוניות ועוד. עורך הדין יבקש גם את פרטיכם האישיים ואת פרטי החייב לצורך ניסוח ייפוי הכוח. ייתכן שהוא יציע לכם מספר חלופות לסוגי ייפויי כוח וטווחי סמכויות, ויסביר את היתרונות והחסרונות של כל סוג. לבסוף, לאחר ניסוח ייפוי הכוח, יהיה עליכם לחתום עליו בחתימה מלאה לשם אישורו והפעלתו.

 

אילו מסמכים יש לצרף לייפוי כוח?

לצורך הכנה נאותה של ייפוי כוח לגביית חוב יהיה על הנושה לצרף מספר סוגים של מסמכים ונתונים שישמשו כאסמכתאות ועדויות לחוב. ראשית, חובה לצרף עותק של כל החוזה, החשבונית או המסמך המקורי ממנו נגזר החוב – אם מדובר בהלוואה יהיה זה הסכם הלוואה, אם חוב עבור שירותים – חשבונית או חוזה ההתקשרות, וכן הלאה. 

חשוב במיוחד לצרף גם מסמכים המוכיחים את אי הפירעון של החוב, למשל התראות חריגה שנשלחו לחייב, מכתבי תזכורת והודעות על ריבית פיגורים שהצטברה.

בהקשר של חובות בגין הפרת חוזים, יהיה צורך לצרף מסמכים המוכיחים את ההפרה כמו התכתבויות או דו"חות אשר מהווים עדות להפרה. במקרים של חובות הנובעים מזכייה בהליך משפטי, יצטרכו להיות מצורפים גזרי דין, פסקי דין וכדומה. לבסוף, בכל מקרה שבו כבר בוצעו פעולות גבייה מסוימות יהיה צורך לצרף אסמכתאות המעידות על כך.

 

טעויות נפוצות בהכנת ייפויי כוח שעלולות לפגוע בהליך

ייפוי כוח הוא מסמך רשמי וחוקי לכל דבר, ולכן חשוב להיזהר מטעויות ושגיאות בהכנתו שעלולות לגרום לבעיות חמורות ואף לפסול אותו. אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא אי דיוק בפרטי הזיהוי של הנושה, החייב או עורך הדין – כתיבת שם שגוי, מספר תעודה לא נכון וכדומה. כמו כן, לא פעם נופלות טעויות בסכומי החוב ופירוט הרכבו, או שנכתבים סכומים כלליים מדי וחסרים פרטים חיוניים.

שגיאה נפוצה נוספת קשורה בחוסר בהירות בנוגע להיקף הסמכויות המוקנות לעורך הדין, מה שיכול להוביל לחילוקי דעות ואי הבנות בהמשך הדרך. גם תקופת התוקף של ייפוי הכוח היא נדבך חשוב שלא תמיד מנוסח בצורה ברורה דייה. לבסוף, יש להיזהר ממצבים של חתימות חסרות, לא ברורות או לא תקפות על ייפוי הכוח שעלולות להוביל לפסילתו.

 

מתי ייפוי הכוח מסתיים ומה קורה לאחר מכן?

ייפוי כוח לעורך דין אינו נצחי וקיימות מספר נקודות בהן הוא עשוי להסתיים. במקרים בהם ניתן ייפוי כוח עם תוקף מוגבל בזמן, הוא יסתיים באופן אוטומטי עם הגעת המועד הקבוע לסיומו. יש גם אפשרות לביטול מוקדם של ייפוי הכוח על ידי הנושה בכל עת. לבסוף, במקרים קיצוניים של התנהגות לא ראויה מצד עורך הדין או פגיעה באינטרסים, בית המשפט עשוי לבטל את ייפוי הכוח. עם סיום תוקפו של ייפוי הכוח, עורך הדין מאבד את סמכויותיו לפעול עבור הלקוח בתיק.

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו:

מרכז מידע המשפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: