משפט מנהלי

משפט מנהלי הוא התחום המשפטי שנועד להסדיר את כלל התנאים החלים על רשויות מנהליות במדינת ישראל ואת פעולות אותן הן מבצעות. משפט מנהלי הוא למעשה תחום המגדיר את הסמכויות השונות של כל אחת מן הרשויות ומסדיר כללים בין רשויות מנהליות לבין האזרחים במדינה, ובין היתר הזכות של אזרחים במדינת ישראל לעתור כנגד החלטות מנהליות שאינן נכונות לדעתם האישית.
מעוניינים לעתור כנגד החלטה מנהלית שאינכם מסכימים איתה ולא יודעים איך לעשות זאת? מוזמנים לקרוא את המאמרים שכתבנו בנושא או ליצור עימנו קשר בטופס ונשמח לסייע.

שאלות ותשובות במשפט מנהלי

מה כולל תחום המשפט המנהלי?
משפט מנהלי הינו תחום משפטי המסדיר את התנאים הנורמטיביים החלים על הרשויות המנהליות השונות ועל הפעולות שהן מבצעות (משרדים ממשלתיים, חברות עירוניות, רשויות מקומיות, תאגידים סטטוטוריים וחברות ממשלתיות), כמו כן המשפט המנהלי מגדיר את הסמכויות השונות של הרשויות וכללים שבין רשויות מנהליות לבין האזרח במדינה, בין היתר הזכות של אזרחי מדינת ישראל לעתור נגד החלטות מנהליות שלדעתם האישית הן שגויות.
מהם התחומים הקיימים במסגרתו של המשפט המנהלי?
קיימים תחומים רבים הנמצאים במסגרת המשפט המנהלי. הרשימה המלאה כוללת כ-62 סעיפים שונים אשר בנוגע לכל אחד מהם ניתן להגיש עתירות מנהליות ולתקוף את החלטת הרשויות. חלק מן התחומים הקיימים במסגרתו של המשפט המנהלי הם: קנסות מנהליים, עתירה מנהלית, רישוי עסקים, גבייה מנהלית, ארנונה, דוחות חנייה וכן הלאה.
מה האופי של הליכים מנהליים?
האופי של הליכים מנהליים שונה מהאופי של הליכים משפטיים אחרים (הליכים פליליים ו/או הליכים אזרחיים). ברגע שמגישים עתירה או בקשה מנהלית הכוללת בתוכה את כלל המסמכים הדרושים וכלל הראיות הנדרשות, וכאשר בית המשפט קובע כי העמדה של הצד השני מתקבלת לאותו צד - תינתן האפשרות להגיש את התשובה שלו לעתירה תוך כדי צירוף של תצהירים ומסמכים רלוונטיים. הליכים מנהליים נחשבים להליכים קצרים ומהירים יחסית. ברוב המוחלט של המקרים לא יתקיימו חקירות נגד של עדים ומצהירים במסגרת הליכים מנהליים, במקום זאת בית המשפט בודק את הנושא הציבורי אשר עומד על הפרק, עורך דיון קצר בנושא, שומע את הטענות של שני הצדדים ומקבל החלטה סופית.
לאילו סוגים מסווגות הרשויות המנהליות השונות במדינה?
בדרך כלל נוהגים לסווג את הרשויות המנהליות השונות במדינה לארבעה סוגים עיקריים: רשויות מטעמו של השלטון המקומי - מועצות מקומיות, עיריות ורשויות מקומיות. רשויות שלטון מרכזי - רשויות השלטון המרכזי הן הרשויות אשר מהוות את המשרדים הממשלתיים השונים ואת השלוחות שלהם. לדוגמא, ניתן לומר שצבא ההגנה לישראל הוא שלוחה של משרד הביטחון. גופים ציבוריים במהות שלהם - גופים פרטיים שבמהלך השנים החלו למלא תפקידים ציבוריים במהות שלהם ואפילו מקבלים מימון ממדינת ישראל. לצורך הדוגמא, חברת התחבורה הציבורית "אגד". תאגידים סטטוטוריים שהוקמו מכוח החקיקה - רשות השידור, רשות לבטיחות בדרכים וכן הלאה.
מהם העקרונות המנחים של המשפט המנהלי?
ישנם מספר עקרונות אשר מנחים את המשפט המנהלי: עקרון החוקיות - עקרון זה קובע כי לרשות המנהלית יש את האפשרות לבצע רק פעולות אותן היא מוסמכת לבצע על פי החוק של מדינת ישראל. עקרון הצדק הטבעי - על פי עקרון זה גופים שלטוניים מחויבים לנהל הליכים הוגנים, במסגרתם עליהם לפעול ללא ניגוד עניינים, תוך כדי הפעלה של שיקול דעת סביר ושמירה על כלל התנאים והכללים שנוגעים לאותם הליכים. לצורך הדוגמא, במקרים בהם החלטות מנהליות עשויות להוביל לפגיעה באינטרסים של ציבור שלם או של פרט, על הרשות השלטונית מוטלת החובה להעניק זכות טיעון לאלו העשויים להיפגע מההחלטה. עקרון היעילות - על פי עקרון זה, הגופים השלטוניים מחויבים לפעול בצורה יעילה וחסכונית.
האם בית המשפט מחזיק בסמכות לביטול החלטות עיריה?
אכן. לבית המשפט יש את הסמכות להעביר ביקורות שיפוטיות על רשות מנהלית כמו עיריה. בסיום הביקורת, בית המשפט רשאי לקבוע האם ההחלטה שהתקבלה היא תקנית, או שיש לבטל אותה. על מנת לבטל החלטות מנהליות, לבית המשפט יש שלוש עילות שונות בהן הוא רשאי להשתמש: חוסר סמכות, חוסר חוקיות, אי תקינות של הליך מנהלי. חוסר סמכות - לכל אחת מן הרשויות המנהליות יש את הסמכות לפעול אך ורק בהתאם לסמכויות שהחוק מעניק להן. בשל כך, במקרים בהם רשויות מנהליות מקבלות החלטות אותן אין להן סמכות לקבל על פי החוק, לבית המשפט יש את האפשרות לבטל את אותן החלטות. חוסר חוקיות - מעבר לכך שהרשויות המנהליות מחויבות לפעול בהתאם לסמכות שלהן, עליהן גם לקבל החלטות אשר תואמות את החוקים שמעניקים להם את הסמכות לבצע פעולות. החלטות שאינן חוקיות ניתנות לביטול על ידי בית המשפט. אי תקינות של הליך מנהלי - יכולים לקרות מקרים בהם רשויות מנהליות מקבלות החלטות בהתאם לסמכות שניתנה להן ועל פי החוק, אך הן בכל זאת יבוטלו. הסיבה לכך היא שההחלטות התקבלו בדרך שאינה תקינה, לצורך הדוגמא, מקרים בהם הרשויות המנהליות לא נתנו זכות טיעון או שמא מקרים בהן הרשויות המנהליות לא התייעצו עם אנשי מקצוע.
עתירה מנהלית - מה המשמעות?
כאשר אנו מדברים על עתירה מנהלית אנחנו למעשה מדברים על סוג של הליך משפטי אשר מתקיים בבית המשפט המחוזי הפועל גם בתור בית המשפט לעניינים מנהליים, במסגרת עתירה מנהלית מוגשת בקשה לבית המשפט לבטל או שמא לשנות החלטה מסוימת אותה קיבלה רשות מנהלית במדינת ישראל.
האם סדרי הדין במשפט מנהלי זהים לסדרי הדין במשפט אזרחי?
בשונה מן המשפט האזרחי אשר מבוסס על הבאת עדויות וראיות, במסגרת המשפט המנהלי שואפים לקיים את ההליך בצורה מהירה עם כמה שפחות הליכים הנוגעים לשמיעת ראיות או לבירורים עובדתיים.

מידע שימושי להורדה בנושא משפט מנהלי

מאמרים בנושא משפט מנהלי

כיום, ישנם בעלי עסקים פיזיים רבים ברחבי מדינת ישראל. בלא מעט מקרים, הרשויות המקומיות השונות בהן קיימים בתי העסק מחליטות להערים קשיים ולשלול זכויות מבעלי העסקים השונים ללא כל סיבה…
אנשים רבים אינם יודעים לומר מהי האחריות החלה על הרשות המקומית בשטחים הציבוריים השונים אשר נמצאים בשטחה. ניתן לומר כי שני תחומי האחריות העיקריים של הרשות המקומית הם: אחריות על…
טרם אתם ניגשים לכתיבת השגת ארנונה הנוגעת לשומת הארנונה אותה קיבלתם מן הרשות המקומית בנוגע לנכס שנמצא ברשותכם, אנו ממליצים לכם להיכנס לאתר האינטרנט של המועצה המקומית או העירייה בה…
חוק בתי המשפט לעניינים מנהליים קובע כי בתי משפט לעניינים מנהליים מוסמכים לדון במהלך משפטים מנהליים בשלושה הליכים שונים, והם: ערעור מנהלי, תובענה מנהלית ועתירה מנהלית. יתר על כן, בתי…

מוזמנים לחפש מידע באתר

זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: