הסדרת מעמד

תוכן עניינים

ישנם לא מעט אנשים במדינת ישראל אשר אינם מודעים לעובדה כי קיימת אפשרות להעניק מעמד חוקי בישראל לתושבים ממדינות זרות. תהליך הסדרת מעמד הינו תהליך מורכב הכולל בתוכו הליכים משפטיים והליכים בירוקרטיים שונים. על מנת שלאדם תהיה את האפשרות לשהות במדינת ישראל הוא צריך להחזיק ב"אשרת שהייה" – אחת מתוך ארבע אשרות שהייה שונות המסופקות על ידי משרד הפנים של ישראל. החוק במדינת ישראל קובע כי כל מי שהוא לא אזרח של מדינת ישראל יכול להיכנס למדינת ישראל רק אם יש בידיו "אשרת עולה" או אם הוא מחזיק באחת מן האשרות אשר מתקבלות בהתאם לחוק הכניסה לישראל. 

 

מהו חוק הכניסה למדינת ישראל?

חוק הכניסה למדינת ישראל קובע כי תושב ממדינה זרה יכול לשהות במדינת ישראל מכוח אשרת מעבר המוגבלת לפרק זמן של חמישה ימים או מכוח אשר ביקור המוגבלת לפרק זמן של תשעים ימים.

יתר על כן, לתושבים ממדינות זרות המחזיקים ברישיון המקנה להם את האפשרות לשבת באופן זמני בישראל יש את האפשרות לשהות במדינת ישראל עד לפרק זמן שאינו עולה על שלוש שנים. 

בנוסף על כך, דרך נוספת באמצעותה תושבים ממדינות זרות יכולים להיכנס למדינת ישראל הינה "אשרה לישיבת קבע". אשרה לישיבת קבע מהווה את השלב האחרון לפני קבלה של אזרחות ישראלית מלאה המעניקה לתושב זר את מלוא החובות והזכויות השונות אשר חלות על כל אזרחי מדינת ישראל. 

 

בנקודה זו נציין כי תושבים זרים השוהים במדינת ישראל מבלי להחזיק באשרה אשר מעניקה את האפשרות לכך מבצעים עבירה פלילית בהתאם לחוקים של מדינת ישראל. תושבים זרים אשר נכנסים למדינת ישראל לא על פי החוק או מספקים מידע כוזב במטרה לקבל אשרת שהייה יכולים להיכנס למאסר בפועל של שנה. 

 

חוק האזרחות

חוק האזרחות במדינת ישראל קובע שאדם בגיר, שאינו אזרח ישראלי, יכול לקבל אזרחות ישראלית מכוח "התאזרחות", בכל אחד מן המקרים הבאים: על אותו אדם לשהות בישראל לאורך תקופת זמן של שלוש שנים הקודמות ליום שבו הוא הגיש בקשה להתאזרח, עליו להיות בעל זכאות לשהייה בישראל ישיבת קבע. יתר על כן, אלו המבקשים לקבל אזרחות ישראלית צריכים להוכיח כי הם השתקעו במדינת ישראל או כי בכוונתם להשתקע בישראל, בשל כך עליהם להכיר את השפה העברית ולדעת אותה במידה מסוימת. מעבר לכך, תושב זר אשר מבקש לקבל אזרחות ישראלית צריך לוותר על האזרחות הנוכחית שלו. 

לאחר שמדינת ישראל מוודאת כי תושב זר עומד בכל התנאים לקבלת אזרחות ישראלית הוא יכול לקבל אזרחות, וזאת אם הוא מוכן להצהיר נאמנות לישראל. 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

שירותים נוספים בנושא משפט מנהלי

מאמרים בנושא משפט מנהלי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: