איך בודקים אם יש עיקול על חשבון בנק? כך תעשו זאת

תוכן עניינים

תחושת ייאוש כבדה, והרגשה ש"אין אור בקצה המנהרה" מאפיינת לרוב את כל מי שעומד בפני חובות אל מול ההוצאה לפועל. מכתב שמגיע ביום בהיר אחד ומשבש את כל סדר היום – איך בכלל מתחילים להתמודד? אז בואו נעשה קצת סדר.

 

איך בודקים עיקול על חשבון בנק

למה מעקלים חשבונות?

אחד הכלים הדומיננטיים העומדים לרשותה של ההוצאה לפועל בהתמודדות עם חייבים שלא משיבים את כספם כעבור זמן ממושך הוא כלי העיקול. אחת הסיבות שעיקול חשבון נחשב לכלי יעיל במיוחד, היא המשמעויות וההגבלות שהוא מטיל על החייב – הגבלות אלה מפעילות לחץ וגובות מחיר נפשי כבד הגורם להחזרת החוב במהרה. נכון, לא נעים לקבל מכתב בדואר ביום בהיר אחד ולגלות שעיקלו לך את החשבון, אך אל דאגה – קיימים פתרונות בנושא.

חייבים רבים חווים תסכול והפתעה רבה אף יותר, מכיוון שבחלק גדול מן המקרים, הם כלל לא ידעו שיש להם חוב שלא שולם, קל וחומר שלא צברו חובות המצדיקים את עיקול חשבונם.

ההפתעה מאלצת את החייב להודיע בהפתעה לגורמים כאלו ואחרים שחשבונו עוקל, ובכך התנהלות היומיום כולה משתבשת. אם רק החייב היה יודע על החוב מוקדם יותר, כל זה היה יכול להימנע. 

 

למידע נוסף בנושא:

 

איך בודקים אם יש עיקול על חשבון בנק?

כשמוטל עיקול על חשבון הבנק, נשלחות מספר התראות לפני העיקול אם החייב לא ישלם את כספו בדואר.

אם קיבלתם הודעות כאלה, מומלץ שתפעלו להשבת החוב כמה שיותר מהר או הגישו בקשה לביטול העיקול להוצאה לפועל בהקדם.

 

אם אתם לא בטוחים האם יש עיקול על חשבונכם – מומלץ לפנות לבנקאי שלכם, ולשאול מדוע אינכם יכולים להוציא כספים מהחשבון –

או: אם כבר עשיתם זאת, פנו ללשכת ההוצאה לפועל וודאו האם קיים עיקול על החשבון שלכם (ניתן לעשות זאת דרך הקישור הבא).

 

מה עושים אם עיקלו לכם את חשבון הבנק?

אם עיקלו לכם את חשבון הבנק, חשוב להבין שהזמן הוא גורם מכריע וכדאי לכם לפעול כמה שיותר מהר. 

ניתן לפעול באחת מהדרכים הבאות להסרת העיקול או לעיכוב הליכים:

  • הגישו בקשה בכתב להוצאה לפועל במטרה לבטל או לעכב את העיקול.
  • פנו לזוכה (האדם/החברה שאתם חייבים לו/לה את הכסף) ובקשו לקבל הסדר תשלומים טוב יותר שיקל עליכם להחזיר את החוב. זכרו שיש לזוכה גם אינטרס, שכן אם הוא יספק לכם החזר תשלומים טוב יותר – כך הודאות לגבי החזר החוב תגבר והוא יקבל ביטחון שהכסף אכן יגיע בקרוב. למידע בנושא הסדר חוב עם הבנק לחצו כאן
  • הגישו ערעור לבית המשפט על ההחלטה לעקל – זאת אפשרות רלוונטית אם אתם סבורים שהעיקול שניתן אינו ניתן בצדק.

 

כל אחת מהדרכים עשויה להיות אפקטיבית במצבים מסוימים, ובמצבים אחרים לא. העצה הכי טובה שאנו יכולים לתת היא: לא לפעול לבד אלא בהנחיית עו"ד. עורך דין ידע לייעץ לכם ולהנחות אתכם לעבר המשך הצעדים בצורה המיטבית. 

עצה טובה נוספת היא: אם אינכם בטוחים האם חשבונכם מעוקל או לא, הפקידו אליו סכום נמוך, וראו האם הכספים מועברים לגורם אחר. אם הכספים מועברים, זו תהיה אינדיקציה טובה לכך שחשבונכם עוקל. 

בכל מקרה כדאי למנוע את המקרה מראש, וככל ומתעורר חשד שמדובר בעיקול – בררו את העניין עם הזוכה ואל תחכו שהטיפול בעניין יהפוך להיות קשה יותר.

 

הצעד הראשון שאתם חייבים לעשות בעת העיקול

אם אין לכם נימוקים מספקים לערעור על ההחלטה לעקל את חשבונכם, אם העיקול בוצע בצורה חוקית, אם ניתנה לכם אזהרה לפני עיקול כקבוע בחוק, אזי הפתרון הטוב והחכם ביותר הוא להסדיר את החוב ורצוי כמה שיותר מהר.

אך אם אחד מהשלבים האלה לא בוצע, ניתן לדרוש את ביטולו – אך חשוב לעשות זאת מהר.

יש אפשרות להגיש בקשה מנומקת לבית המשפט, ולהעלות בה את הטיעונים נגד עיקול החשבון – רצוי לפעול תמיד בעזרת עורך דין.

אחת הטענות המרכזיות שעולות בקרב חייבים היא שלא קיימים באמתחתם מספיק כספים כדי לטפל בנושא החובות, ואכן זה מובן. אך דווקא במצבים האלה, יש את מי שעוזר. משרדנו מעניק פתרונות שונים שמורידים מכם את הסיכון שבהליך המשפטי – וכך תוכלו לשכור עורך דין איכותי, להיפטר מעיקול החשבון ולעשות זאת על הצד הטוב ביותר.

זכרו שללא הכוונה משפטית, יהיה מאוד קשה לפתור את העניין במהירות – וברוב מוחלט של המקרים, כשמחליטים לפעול לבד – הפתרון מלווה בלחץ, בתנאי אי ודאות ובתסכול גדול.

 

קצת על עיקול חשבון בנק

עיקול חשבון בנק הוא כלי גבייה מטעם לשכת ההוצאה לפועל, הנועד לעזור לנושים (מי שחייבים להם כסף) לקבל את הכספים שחייבים להם. זהו רק אחד מהכלים בהם הוצאה לפועל משתמשים לצורך הפעלת לחץ על החייבים. הוצאה לפועל משתמשים בכלים נוספים כגון עיקול נכסים, עיקולי מיטלטלין, הגבלת יציאה מן הארץ ועוד. אך גם על הוצאה לפועל חלים הגבלות, והם אינם יכולים להגביל את חשבון הבנק של חייבים בהיעדר מענה על תנאים מסוימים כגון גודל החוב, יכולת ההחזר ועוד.

כאשר חשבון הבנק מעוקל, כל המשכורות/ההכנסות המגיעות אל החייב מעוקלות ומגיעות אל המעקל, עד שיושלם סכום הכסף שהחייב נדרש להחזיר.

אם החייב לא מצא ביתרה חיובית בחשבון – כלומר, חייב כסף לבנק בגלל מינוס, יוטל עיקול על החשבון.

חשוב להבין שהעיקול מוגבל בזמן, וכאשר יוסדר החוב החשבון יחזור לקדמותו.

 

 

למה דווקא עיקול חשבון בנק?

חייבים רבים שאינם מסוגלים להשיב את כספם, חווים עיקולים. אחד העיקולים הראשונים שמבצעים אצל חייב, בין אם בשל חובות קטנים שלא שולמו כבר תקופה ארוכה או חובות גדולים שהתחייב להחזיר ואין באפשרותו לעמוד בהם – הוא עיקול חשבון בנק. העובדה שהעיקול מקשה על ההתנהלות היומיומית אינה סוד של מעטים, ולכן – הוצאה לפועל משתמשת בעובדה זו כדי לזרז הליכים ולגרום לחייב לפרוע את חובו במהרה. בואו ונראה מה ניתן לעשות כדי להסיר את העיקול ולחזור לשגרת החיים כמה שיותר מוקדם.

למידע על משיכת כסף מחשבון מעוקל לחצו כאן

 

מהן הזכויות שלי בעת עיקול החשבון?

אכן, חשוב שתדעו גם את זכויותיכם. יש כמה דברים שלא ניתן למנוע מכם בעת עיקול חשבון הבנק ע"פ חוק – 

כמו קבלת קצבת ביטוח לאומי, צרכים בסיסיים הנוגעים למחייתכם ועוד.  

 

עיקלו לי את החשבון ללא הודעה מוקדמת. מה עושים?

לא אחת חייבים מתלוננים על עיקול שקרה מבלי שנשלחה להם הודעה על כך. במקרה הזה לא היה ניתן להיערך מראש, לעדכן אנשים רלוונטיים או להסדיר את החוב לפני שהחשבון עוקל. העניין מתסכל, אך יש מה לעשות.

 

מקרה כזה יכול לקרות מאחת משתי הסיבות הבאות:

  1. כאשר יש חשד להברחת נכסים מצד החייב בהוצאה לפועל.
  2. כאשר כתובת החייב אינה מעודכנת בלשכת ההוצאה לפועל.

המקרה השני הוא הנפוץ יותר, במקרה כזה הדרך הנכונה לפעול היא באופן מהיר ויסודי לביטול העיקול תוך נימוק הבקשה, ומומלץ לשלב זאת יחד עם נימוקים נוספים התומכים בביטול/עיכוב העיקול. לאחדים זו עשויה להיראות משימה מורכבת, ובצדק. ניתן להתייעץ עם עו"ד כדי לנסח את המכתב בצורה המיטבית כך שתניב את התוצאות הרצויות בהליך העיקול.

 

מדוע חשוב לטפל בנושא העיקול בזמן? 

זכרו: טיפול מהיר חוסך עוגמת נפש בהמשך!

עיקול על חשבון הבנק עלול לשבש את שגרת החיים, וזה לא משנה באיזה נושה מדובר – כאשר יש על חשבון הבנק שלכם עיקול, זמן רב כולל זמן שהיה עשוי להיות מנוצל לצרכי עבודה – מתבזבז כדי לפתור עניינים הקשורים לעיקול חשבון הבנק. ברוב המקרים, כאשר לא מטפלים בבעיה בזמן, היא פשוט מחריפה. אין הרבה סיבות טובות לא לטפל בזה עכשיו.

נוסף על כך, יש להדגיש שניתן להפעיל סנקציות נוספות על חייבים שאינם פורעים את חובם כגון עיקול רכב או עיקול רכוש (עיקול מיטלטלין).

 

מה קורה בפועל כאשר חשבון מעוקל?

כאשר מעקלים חשבונות, הבנק מחויב לעצור כל שימוש בכספים שבאותו החשבון. עצירה זו כוללת בתוכה הוראות קבע, כרטיסי אשראי וצ'קים. כמעט את כל הפעולות הרגילות שאתם רגילים לבצע בחשבון לא תוכלו לבצע, הדבר היחיד שתוכלו לבצע הוא הפקדת כספים – וזאת ישמש לכיסוי החוב שנוצר. כל סכומי הכסף שיופקדו ב-90 הימים שלאחר תחילת צו העיקול, יעוקלו גם הם.

 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

שירותי המשרד

הצוות שלנו לרשותכם

מרכז מידע המשפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: