גביית שיקים חוזרים – איך מבצעים זאת? המדריך המלא!

תוכן עניינים

במדינת ישראל, השימוש בשיקים בשנים האחרונות הפך לנפוץ למדי. בכל זרוע ניהולית של כל עסק או חברה ניתן לשמוע את המושגים "שיק" ו"גבייה" נזרקים אל חלל האוויר, ובמצב כזה – ניתן לומר כי השיקים הפכו לאמצעי תשלום מקובל ונפוץ בהחלט. אלא שאחת הבעיות היא שלעיתים, אותם עסקים וחברות עלולים למצוא את עצמם אובדי עצות אל מול לקוח שלא משלם את חובו – ודאי שאלתם את עצמכם מה עושים במצב זה? אז במאמר הבא נפרט את הדרכים השונות להתמודדות ונסביר מתי כדאי להיעזר בייעוץ או ליווי משפטי.

 

איך מבצעים גביית שיקים חוזרים?

אז כדי לבצע גביית שיקים חוזרים ניתן לנקוט במגוון דרכים – אך דרך הפעולה היא תלוית סיטואציה במצב זה. אם מדובר במקרה התחלתי של שיק חוזר, ניתן לנקוט בצעדים מתונים כמו יצירת קשר עם האדם ובקשה לבדיקה עם הבנקאי שלו. אך במידה ולמשל, האדם המשלם לא מנסה אפילו לשלם בשנית או מתחמק מטלפונים ומיילים, כאן נדרשת תגובה חריפה יותר, וזה הזמן אולי לנקוט בצעדים משפטיים. 

 

שיקים חוזרים – תופעה נרחבת למדי

אמצעי התשלום של שיק הוא דבר אשר נפוץ למדי במדינת ישראל, עסקים רבים משתמשים באפשרות זו באופן קבוע ולכן יש צורך להסדיר את דרך התשלום. החיסרון של אפשרות זו מתקיים כאשר השיקים חוזרים כאשר חשבונו של המשלם מעוקל.
למעשה, במצב כזה – האדם האמור לקבל את הכסף נשאר ללא התשלום החיוני להמשך קיום העסק. נוסף על כך, יש לציין כי ניתן לבצע את גביית שיקים חוזרים אלו בעזרת מגוון של אמצעים. רשויות מדינת ישראל ומערכת המשפט מעמידות לרשותכם כלים אשר ישמשו אתכם לגבייה קלה ומהירה מול מצבים ואי נעימויות מסוג זה. במקרים בהם הלקוח לא משלם במשך זמן ממושך, פיתרון טוב יהיה להיעזר בעורך דין – אך אין זה תקף לכל מקרה – וכאן צריך לזכור ש"כל מקרה לגופו".

 

 

גביית שיקים חוזרים – כיצד זה עובד?

למעשה, עד שהליך גביית שיקים חוזרים יעבור בהצלחה ישנם צעדים רבים שתצטרכו לעבור בהם בדרך. הצעד הראשון מתקיים כאשר התשלום אינו נעשה. כשמגיעים לתקופה בחודש בו מוגשים על ידכם השיקים לבנק ולאחר כמה ימים הצ'ק חוזר אליכם – לרוב, האינסטינקט הראשוני יהיה לחכות שהאדם המשלם ינסה לשלם בשנית. אך במקרים רבים זו טעות, משום שכדאי לפעול מהר.

לעיתים האדם לא עונה כלל וכלל לטלפונים או מבקש להתחמק במגוון דרכים – ואז אנחנו נשארים חסרי אונים.
כך, זוכים רבים מגיעים למצב בו אין תשלום כלל מהשיקים שמגיע לכם לקבל את התשלום עליהם.
אם נתקלתם במצב כמו זה, אל דאגה, יש מה לעשות בנושא!
חשוב להבין שאם תרצו להמשיך הלאה לגביית הצ'ק, תצטרכו להציג כמה שיקים או צ'ק אחד גדול שאינו מגיע לידי תשלום.

 

מתי מחליטים על הגשת תביעה לגביית שיקים חוזרים?

הצעד הבא אשר אתם יכולים לעשות, הוא להגיש תביעה לגביית שיקים חוזרים לרשויות השונות ולמערכת המשפט. תביעה זאת נעשית בעזרת הגשת מסמכים בהם מופיעים הפרטים השונים על המקרה שלכם. תוכלו למצוא את מסמכים אלו באתרי הרשויות הקיימים.
יש להבין כי הגשה שכזאת נעשית בעזרת מילוי מדויק של מסמכים כאלו ואחרים. ללא מילוי של המסמכים בצורה איכותית, ישנה סבירות גבוהה שבקשתכם לא תאושר!

בנוסף, ישנו צורך לשקול לעבוד לצד בעל מקצוע מתחום המשפטים (כמו עו"ד) אשר יעזור לכם בתהליך מסוג זה. לבסוף, יש להבין כי יכולים לקחת כמה חודשים ואף שנים עד שההליך יתקיים בהצלחה עד תומו. הסיבה היא שלחייבים, לעיתים יש חובות נוספים לעסקים אחרים. זו גם הסיבה שכדאי לפעול מהר אם אתם רוצים להפחית את הסיכון ואת משך הגבייה.

 

חפשו בעל מקצוע מהתחום

כעת עליכם להגיע לחיפוש עורך דין מהתחום אשר יוכל לעזור לכם. תוכלו לעשות את זה גם לבד, אך יש להבין כי כאשר אתם יוצאים למסע הגבייה לבד – אתם מסתכנים בעבודה שאינה מקצועית וישנו אלמנט של סיכון רב בכך. אז מה עורך דין עושה? עורך דין מגיע עם ניסיונו העשיר בתחום הגביה, כאשר זה יכול לעזור לכם לבצע את התהליך בצורה מהירה ונגישה יותר. חשוב לציין כי מציאת עו"ד איכותי אינה משימה של מה בכך, אלא משימה שיש לקחת אותה ברצינות רבה. עורך דין שאינו מיומן בתחום גביית חובות עלול לבזבז זמן בתהליך לשווא ואף לחבל בו שלא ביודעין.

 

 

מילוי מסמכים והגשתם אל בית המשפט

כעת עליכם למלא מסמכים בעזרתם תוכלו לספר על המקרה שלכם אל בית המשפט בצורה רחבה ביותר. יש להבין כי מילוי מסמכים אלו הוא בעצם הגשת תביעה אשר בעזרתה תוכלו להתחיל את ההליך המשפטי שלכם. מעשה של מילוי מסמכים זה צריך להתקיים בצורה מקצועית ועל פי פורמט מסוים. זהו בעצם מסמך המכיל מידע רחב על המקרה שלכם.
כך ישנו צורך להסביר מי הוא הפונה, האם אתם עסק או אדם פרטי? ישנו צורך לתת פרטים מדויקים על האדם שאתם מעוניינים לפתוח בהליך המשפטי נגדו. לבסוף, תצטרכו לספר בצורה רחבה על המקרה שהתקיים בינכם לבין האדם החייב.

 

החלטת בית המשפט והמשך דרכי הפעולה

לאחר הגשת התביעה, ישנו צורך להבין אם בית המשפט מבקש לפתוח בהליך מסוים כנגד האדם אשר צריך לשלם ובצעדים נוספים כגון פתיחת תיק בהוצאה לפועל. החלטה זאת יכולה להגיע לאחר כמות זמן מסוימת כאשר הדבר תלוי בדרך בה הגשתם את התביעה שלכם. בנוסף, בית המשפט רשאי להביט על המקרה ולהחליט כי התביעה שלכם היא אינה מוצדקת. כדי להבין את מצב התביעה שלכם ואת המשך דרכי הפעולה, צרו קשר עם עורך הדין שמנהל את התביעה עבורכם.

 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

שירותים נוספים בנושא גביית חובות

מאמרים בנושא גביית חובות

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: