באילו מקרים הגיע הזמן לשלוח מכתב התראה ללקוח?

תוכן עניינים

אחת מדרכי הפעולה הפופולריות והיעילות ביותר במשפט האזרחי מסחרי היא שליחת מכתבי התראה לפני תביעה בתור התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. ברוב המוחלט של המקרים שליחת מכתב התראה לפני תביעה אינה נחשבת לחובה משפטית אך עלולה להיות לפעולה זו השלכות בעלות משמעות בהמשך, גם בפן המשפטי. בעקבות כך קיימת חשיבות רבה לכך שמכתב ההתראה ללקוח ייכתב על ידי עורך דין בעל התמחות בתחום. 

אולי יעניין אותך גם:

 

מהי המטרה של מכתב התראה ללקוח?

שליחת מכתב התראה לפני תביעה נועדה להודיע לבעל הדין כי אם הוא לא יפעל לפתור את המחלוקת המשפטית שנוצרה בעקבות המעשים שלו שולח המכתב יפנה לבית המשפט ויפתח נגדו בהליכים משפטיים. 

מכתבי התראה לא נועדו לאיים על בעלי הדין או שמא להעביר לו מסרים המתפרשים בתור איומים. מכתבי התראה הנשלחים לבעלי דין נשלחים בהתאם להוראות החוק ומטרתם היא להעביר מסר כי לשולח המכתב ( הלא הוא הצד הנפגע) אין כל בעיה למצות את כלל הזכויות שלו בהתאם לחוק אפילו אם זה אומר להגיש כתב תביעה בבית המשפט. אי לכך, בעת ניסוח מכתב התראה חשוב לזכור את מטרה זו ולא לחרוג ממנה, חשוב מאוד לא להשתמש בניסוחים אשר עלולים להתפרש בתור איום על מקבל המכתב. 

 

מתלבטים האם לשלוח מכתב התראה ללקוח? התייעצו איתנו, ללא עלות או התחייבות:

מדוע שולחים מכתבי התראה טרם תביעה?

 שליחת מכתב התראה נחשבת לדרך פעולה פופולרית ויעילה כל כך טרם נוקטים בהליכים משפטיים מאחר שהעלויות של שליחת מכתב התראה הן נמוכות יחסית והיתרונות הטמונים בפעולה זו ללא כל ספק נחשבים יעילים. ריכזנו עבורכם מידע בנוגע לחלק מהיתרונות הבולטים ביותר של שליחת מכתב התראה לפני תביעה:

  •  הוכחת תום ליבו של התובע – גם אם מדובר במקרה בו המחוקק קבע כי לא קיימת חובה לשלוח מכתב התראה, שליחת מכתב התראה יכולה לעזור לתובע בעתיד ולשמש בתור ראייה המוכיחה כי הצד התובע פעל וניסה ליישב את המחלוקת טרם הוא פנה לבית המשפט. ראייה זו עוזרת להוכיח את תום ליבו של הצד התובע – תום לב הינו עיקרון משפטי אשר חל על כל התחומים השונים של המשפט האזרחי, משמעות העיקרון אומרת כי יש לנהוג בהגינות ויושרה כלפי הצד השני. במידה שהצד התובע שלח מכתב התראה לפני תביעה, לצד הנתבע יהיה קושי לטעון במסגרת המשפט כי מדובר בתביעה קנטרנית. 
  • מכתב התראה מעיד על רצינות – מכתבי התראה הם בעלי תפקיד חשוב מאוד מאחר והם מעידים על רצינות הכוונות של שולח המכתב, על אחת כמה וכמה במקרים בהם מדובר במכתבי התראה שנוסחו על ידי עורך דין מקצועי. 

בחלק גדול מן המקרים הצד מולו אנו מתנהלים עלול לחשוב כי אנחנו לא באמת רציניים וכי אין לנו כוונה אמיתית לנקוט נגדו בהליכים משפטיים, בעקבות כך הוא אינו מתייחס לאזהרות שלנו ברצינות מה שמוביל לפגיעה בסיכויים שלנו לקבל את מבוקשנו. 

שליחה של מכתב התראה לגורם מולו אנו מתנהלים עוזרת להעיד על רצינות הכוונות שלנו ויכולה לגרום לו לפעול. 

  • פתרון חלופי – זה יכול להישמע לכם מוזר אבל בחלק גדול מן המקרים מכתבי התראה לפני תביעה חוסכים את הצורך לפנות לתביעה משפטית. אם מקבל המכתב סבור כי אכן יש סיבה מסוימת אשר בגינה ניתן לתבוע אותו, הנוסח התקיף של מכתב ההתראה עשוי להרתיע אותו וכתוצאה מכך הוא יכול לבצע את הדרישות שנכתבו במכתב (לצורך הדוגמא, פירעון של חוב, פינוי של מקרקעין וכן הלאה). מצב נוסף אשר ניתן להגיע אליו לאחר שליחת מכתב התראה הוא פנייה של מקבל המכתב לשולח המכתב מתוך רצון להגיע לפשרה מסוימת. חשוב לזכור כי תביעה משפטית היא הליך שעשוי לגרור לא מעט הוצאות כספיות, כמו כן הליכים משפטיים גוזלים כמויות גדולות של זמן ולא קיימת ערובה לכך שבסוף ההליכים המשפטיים בית המשפט יקבע כי הצד התובע הוא זה שצודק. 
  • ביסוס לעמדת תביעה – עצם הקיום של מכתב התראה לפני תביעה יכול לשמש את הצד התובע במשפט בתור ביסוס לעמדתו. 

 

מקרים שונים בהם ניתן לשלוח מכתבי התראה

במסגרת ניסוח מכתב התראה לפני תביעה יש להתייחס לנסיבות הספציפיות שבגינן שולחים את מכתב ההתראה לפני פנייה להליכים משפטיים. ישנם ארבעה נושאים עיקריים המכסים את מרבית המצבים שבגינם נהוג לשלוח מכתבי התראה:

  • מכתבי התראה לחייבים או לקוחות – סוג מכתבי ההתראה הפופולרי ביותר הוא מכתבי התראה הנשלחים ללקוחות או חייבים, סוג זה נהוג להיקרא "מכתב התראה ללקוח" למרות שניתן לשלוח מכתבי התראה מסוג זה גם לבעלי חוב אחרים. מכתבי התראה ללקוחות נשלחים במקרים בהם לקוחות מתחמקים מתשלום עבור שירות מסוים שקיבלו או מוצר שהם קיבלו. חשוב לציין כי אם מדובר בלקוח משמעותי לעסק מומלץ לבדוק דרכי פעולה נוספות לפני כן מאחר ושליחת מכתב התראה לפני תביעה עלולה להיות פעולה שתהרוס את הקשר ביניכם לבין הלקוח. 
  • מכתב התראה לשוכר נכס או דירה – מכתבי התראה הנשלחים לאנשים השוכרים דירה ברוב המקרים משמשים בתור צעד מקדים טרם הגשה של תביעה במטרה לפנות את שוכרי הדירה מן הנכסים המושכרים. תביעות מסוג זה מוגשות במקרים בהם שוכר הדירה מפר את חוזה ההתקשרות בצורה כזו או אחרת ולמרות זאת הוא לא מוכן לעזוב את הדירה. אי פינוי של נכס למרות הפרה של חוזה התקשרות (לצורך הדוגמא כאשר שוכר הדירה לא מוכן לשלם שכירות) עשוי להוביל לפגיעה כלכלית רצינית בבעל הכנס שאינו יכול לעשות שימוש בקניין שלו מאחר ששוכר הדירה לא מוכן לעזוב. 

תביעה משפטית היא אחת מדרכי הפעולה בהן משתמשים על מנת לפתור מצבים מסוג זה, אולם תביעות משפטיות עלולות להימשך לאורך זמן רב מאוד ובעקבות כך הפיצויים המגיעים לבעל הנכס מתעכבים גם הם. 

אי לכך קיימת חשיבות רבה לשליחת מכתב התראה לפני תביעה במקרים מסוג זה מאחר וההרתעה אותה מייצר מכתב התביעה עלולה להוביל למצב בו שוכר הדירה מבין כי אין לו מה לעשות בנידון וכי עליו לפנות את הנכס. באופן הזה שוכר הדירה עוזב את הנכס ללא נקיטת הליכים משפטיים וכך בעל הנכס מקבל את הסעד שלו במהירות ובקלות. 

  • מכתבי התראה לשון הרע – התפתחות האינטרנט והרשתות החברתיות גרמו לעבירות לשון הרע להיות קלות לביצוע יותר מאי פעם. מכתבי התראה נחשבים לפופולריים מאוד בקרב תביעות הנוגעות לחוק איסור לשון הרע. הסיבה לפופולריות היא שבמסגרת תביעות הנוגעות ללשון הרע קיימת חשיבות רבה להצגת צעדים בהם נקט הצד התובע על מנת לצמצם את פרסומם של הדברים עוד בתחילת הדרך. במידה שהצד התובע שלח מכתב התראה הוא יכול להשתמש בו בתור ראיה לטענה כי הוא נפגע והוטרד מן הדברים שנאמרו לגביו ובעקבות כך הוא פעל כדי להסיר אותם בהקדם האפשרי. 

ברוב המוחלט של המקרים מכתבי התראה לשון הרע יכללו בתוכם בקשה הנוגעת להסרה של הפרסום, בקשה הנוגעת לפרסום של התנצלות או שמא הבהרה ואזהרה האומרת כי במידה והדרישות לא יענו בחיוב הצד הנפגע יתבע את הצד הפוגע מכוחו של חוק איסור לשון הרע. 

  • מכתבי התראה בתחום הנדל"ן – קיימת חשיבות רבה מאוד למכתבי התראה לפני תביעה בכל הנוגע לתחום המשפטי של עולם הנדל"ן, לא משנה אם מדובר בהסגות גבול, פינוי מושכר או כל פגיעה אחרת ברכושו של אדם. ידוע כי סכסוכים משפטיים ותביעות שונות הם דבר נפוץ מאוד בענף המקרקעין והנדל"ן, בעקבות כך מכתבי התראה נחשבים לדרך פעולה פופולרית מאוד גם בקרב תחום זה. 

 

מכתבי התראה בתחום בנדל"ן

גם בתחום הנדל"ן מכתבי התראה חשובים מאוד מאחר וההליכים המשפטיים בתחום זה עלולים להימשך שנים רבות ולהוביל להוצאות כספיות גבוהות וכל זה תוך כדי מניעת זכויות קנייניות בסיסיות של בעל הנכס. 

יתר על כן, בתחום הנדל"ן והמקרקעין קיימת דוקטרינה של "שימוש לרעה בזכות", כלומר ככל שחולף זמן מבלי שהצד הנפגע מבצע פעולות שמראות על חוסר שביעות הרצון שלו מעצם הפגיעה ברכוש שלו, בית המשפט ייטה לא לקבל את תביעתו של הנפגע או שמא הוא יחליט לא להעניק לנפגע סעד מעשי שישיב לו את זכויותיו הקנייניות אלא רק סעד הנוגע לפיצויים. 

שליחה של מכתב התראה ללא כל ספק יכולה לשמש בתור ראיה לכך שהצד הנפגע ביצע פעולות על מנת למנוע את הפגיע בזכויותיו כבר בתחילת הדרך. בשל כך חשוב מאוד לשלוח מכתב התראה לצד הפוגע בהקדם האפשרי כאשר מדובר על תביעות בתחום הנדל"ן. 

 

מתלבטים האם לשלוח מכתב התראה ללקוח? התייעצו איתנו, ללא עלות או התחייבות:

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

אהבתם? שתפו ❤️

צריכים עזרה או ייעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

שותפויות עסקיות רבות מתחילות בהתלהבות רבה, אך לעיתים קרובות נקלעות לקשיים כאשר השותפים חלוקים בדעותיהם או מעוניינים ללכת בכיוונים שונים. כדי למנוע סכסוכים עתידיים בין בעלי המניות בחברה, חשוב לחתום…
פירוק שיתוף בין יורשים הוא הליך משפטי מורכב, המתבצע במטרה לחלק באופן הוגן ומוסכם בין היורשים את נכסי העיזבון. כאשר מדובר בדירת מגורים שהייתה בבעלות משותפת של בני הזוג, עולות…
שאלה שמטרידה יורשים רבים שמקבלים נכס משותף בירושה יחד עם אחרים, היא: האם קיימת אפשרות להכריח באופן משפטי את היורש למכור את זכויותיו בדירה/לבצע העברת דירה בירושה? המצב שבו מספר…
האם הנכם חלק משותפות עסקית לא רשומה שכבר אינה פועלת כראוי? האם אתם מרגישים תסכול וחוסר אונים לנוכח המצב הזה? אתם לא לבד. קוראים יקרים, המאמר הזה הכתב במיוחד בשבילכם.…
האם אי פעם תהיתם מה יקרה לרכושכם ולכספכם ביום שלא תהיו? האם בני משפחתכם ידעו לחלק ביניהם את הנכסים בצורה הוגנת ללא סכסוכים? הסכם בין יורשים עתידיים יכול לענות על…
האם אתם שותפים בבעלות על נכס כלשהו עם אדם נוסף, ומעוניינים לצאת מהשותפות הזו? במקרים רבים, שותפויות עסקיות או פרטיות מסתיימות במחלוקות מרות ותביעות משפטיות ארוכות ויקרות. עם זאת, ניתן…
האם מצאתם את עצמכם במצב שבו בן משפחה אהוב נפטר, אך לא השאיר אחריו צוואה? האם ניסיתם לחפש היכן שמור מסמך הצוואה שלו, אך ללא הצלחה? מצב זה יכול להיות…
הסכם פירוק שותפות יכול להיות מורכב ורגיש כשמגיעים לנושא חלוקת הנכסים, וכן נושא זכויות וחובות בפירוק שותפות. מה קורה כשיש מחלוקת בין השותפים על נכס יקר ערך? וכיצד ניתן לחלק…
האם ישנם חילוקי דעות ביניכם לבין השותפים שלכם לגבי שווי החברה בה אתם שותפים? האם אתם מתלבטים כיצד לקבוע באופן הוגן ומקצועי את שווי נכסי החברה לצורך פירוק השותפות? אם…
חלוקת ירושה בין אחים או בין ילדי המנוח היא תהליך רגיש ומורכב, הטומן בחובו פוטנציאל למתיחות וסכסוכים. עם זאת, באמצעות תכנון נבון, תקשורת פתוחה וגישה רגישה, ניתן להפוך אותו לחוויה…
מכירת דירה שהתקבלה בירושה בין האחים יכולה להיות תהליך מורכב ומאתגר, במיוחד כאשר מדובר במספר יורשים. האם תמיד צריך למכור את הדירה? מה קורה אם אחד היורשים רוצה לגור בה?…
שותפות עסקית יכולה להיות דרך מצוינת לפתיחת עסק חדש, אך לעיתים הדרכים נפרדות ומתעורר הצורך בפירוק השותפות. האם ידעתם שקיימים סעיפים מסוימים שחייבים להופיע בהסכם פירוק שותפות כדי להגן על…

מוזמנים לחפש מידע באתר

זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: