הסרת עיקול על רכב – עיקלו לכם את הרכב? הנה מה שתעשו.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

אף אחד לא מכין אותנו ליום הבהיר שבו הוצאה לפועל מעקלים לנו את הרכב עקב העובדה שלא שילמנו את החוב, אך האם יש מה לעשות? איך בכלל מבצעים בדיקת עיקול רכב – הוצאה לפועל? בין אם גיליתם שרכבכם נגרר ע"י הוצאה לפועל, או שקיבלתם הודעה המתריעה על עיקול רכב באם לא תסדירו את החוב הקיים – הפתרון הפשוט, הנראה לעין והקשה לעיתים הוא לשלם את החוב, על אף הקשיים. אך ישנם מצבים שבהם החוב גדול מדי מכדי לשלמו, מה עושים אז? או מקרה אחר בו החוב שצברתם נוצר באשמת אדם אחר שחייב לכם כסף – מה עושים במקרה כזה?

 

רק בשנים האחרונות: הסרת עיקול על רכב – חלה עליה בכמות הרכבים המעוקלים בישראל

מסיבה שאינה חד משמעית, בשנים האחרונות חלה עליה בכמות עיקולי הרכב בישראל. הכיצד זה ייתכן?

הסיבה המשוערת לכך היא מדיניות ההלוואות והאשראי בישראל, המאפשרים לחברות ואנשים פרטיים לרכוש רכבים בכסף שלא שייך להם, מתוך אמונה וביטחון שהכסף יחזור. סיבה זאת בשילוב עם העובדה שכמות הרכבים החדשים המגיעה לארץ כל שנה היא עצומה, גורמת לכך שאנשים וחברות לא עומדים בתשלומים שהצהירו עליהם – ואז הגענו למצב שבו מקרי עיקול רכב בהוצאה לפועל מתרבים. משבר הקורונה אף הוא לא תרם בנושא, ורק החריף את המצב. לפיכך, במקרים שבהם מבצעים בדיקה על בעל החוב ומגלים כי הוא אינו יכול לעמוד בתשלומים על פי צו תשלומים שניתן לו, עלול להיות מוטל עיקול על רכבו.

אז אתם כנראה לא הראשונים שרכבם מעוקל. כמוכם יש עוד אלפי אנשים וחברות שעיקלו להם רכבים, אך אל תאבדו תקווה. על מקרים כמו אלה נאמר: "בכל כלל, יש יוצא מן הכלל" – דהיינו, העיקול הוא חד משמעי אלא אם פועלים נכון בנושא – ולשמחתנו, ברוב המקרים יש איך לפעול. מעבר לכך, היום קיימות סיבות רבות ומגוונות להצדקת ביטול עיקול הרכב. לפיכך, אם עיקלו את רכבכם, אל תאמרו נואש – מורכבות הדברים היא זו שמאפשרת לעיתים לבטל את העיקול או להגיע להסדר שיאפשר את החזר החוב ללא עיקול רכב.

אילוסטרציה: כמות הרכבים המעוקלים בישראל מדי שנה

 

הסרת עיקול על רכב: כיצד מתמודדים עם עיקול רכב?

פריסת תשלומים נוחה והגשת בקשה מנומקת לביטול העיקול הם פתרונות אפשריים ומצוינים. שימו לב: הוצאה לפועל מחפשת דבר אחד והוא – ביטחון בהחזר החוב. אלו הם רק חלק מהדרכים שבהם תוכלו להעניק את הביטחון הזה.

 

למה עיקלו לי את הרכב?

אין ספק שהעיקול שנגרם על ידי הוצאה לפועל, בצורה מפתיעה ביום בהיר אחד – הוא לא דבר שאף אחד רוצה לחוות. אז למה הם נדרשים לעקל רכבים לאנשים שחייבים כסף?

הסיבה היא כלכלית כמובן: כפי שידוע לכל, רכב הוא אחד מהרכישות הגדולות שאדם עושה בחייו. משכך עיקול רכב, עבור הוצאה לפועל הוא אחד מהכלים היעילים ביותר שנוצרו במטרה להשיב את החוב. כאשר החוב אינו מטופל כראוי על ידי החייב, או שאינו מוסדר מפאת חוסר יכולת כלכלית – במצב כזה סביר שהוצאה לפועל תפעל לעקל את הרכב לאחר מכתב המתריע באזהרה לפני נקיטת הליכים.

 

איך תוכלו לבטל עיקול רכב?

לאחר ביצוע בדיקת עיקול רכב, ובעת הסרת העיקול על הרכב, ניתן למנעו עוד לפני שהוצא לפועל. הפתרון הטריוויאלי והברור לעין הוא לפנות באמצעות פניה בבקשה אל רשם ההוצאה לפועל לביטול העיקול. על הבקשה להיות מנומקת באופן שמסביר בבהירות מדוע אין סיבה לעקל את הרכב בשלב זה. ניתן להתייעץ עם עו"ד לצורך ניסוח הבקשה לביטול העיקול. היעזרות בעו"ד מגדילה משמעותית את הסיכויים שהבקשה תהיה מפורטת ובעלת בסיס הגיוני. 

באותו נושא: 

 

הגשת הטופס תהיה באמצעות טופס שניתן לקבל באתר ההוצאה לפועל, ובצירוף מסמכים רלוונטיים הנדרשים מלשכת ההוצל"פ. את הטופס והמסמכים צריכים להגיש ידנית באחת מלשכות ההוצאה לפועל. ישנו גם פתרון נוסף – בעל סיכון מופחת לקבלת סירוב שהוא: תשלום החוב לנושה. גם כאן ניתן להיעזר בעו"ד כדי לבצע את התשלום בצורה האופטימלית, בין אם באמצעות פריסה לתשלומים או החלפת העיקול באמצעי הגבל אחר אשר מבטיח את החזרת החוב.

יש לציין שהמידע והעצות השונות שאנו מעניקים במסגרת המאמר, הן בגדר מידע כללי ובפועל – בכל מקרה הנסיבות הן שונות. לכן, אנו ממליצים בחום לפנות לעורך דין הוצאה לפועל לפני ניסוח הבקשה או הפניה אל הנושה, מפני שעבודה נכונה עם איש מקצוע מתאים חוסכת טעויות קריטיות, שבוודאי אינן הולמות את השעה הקשה הזו – בה המרווח לטעויות הוא קטן ומוגבל בזמן.
הרבה מהחייבים מרגישים שהמערכת פועלת נגדם ולא לטובתם, ואצל חלקם היא אף יצרה נזקים שבאים לידי ביטוי בכל מיני דרכים. וזה אמנם נכון, אך אל תתייאשו. ישנם מקרים רבים שבליווי עורך דין הצליחו לבטל את העיקול או לעכב אותו בתקופת זמן משמעותית. זכרו שכל מאמץ שתשקיעו היום, כמעט ואינו יכול להזיק אלא רק להועיל לכם וכאשר מדובר בעיקול רכב – כדאי לפעול במהרה.

 

כמה זמן לוקח להסיר עיקול על רכב?

קריטי מאוד לפעול מהר. שימו לב! קיימת חשיבות מכרעת לגורם הזמן. בחלוף השבועיים הרכב עלול פשוט להיגרר ולהימכר ע"י כונס נכסים. אם אינכם יכולים להתקיים ולהתפרנס ללא הרכב, גורם זה יכול להשפיע באופן משמעותי על ההחלטה האם לעקל את הרכב או לא. אך לשם כך, עליכם לפעול – ורצוי באמצעות עורך דין מומחה בתחום הסרת עיקול על רכב.

כדי להשיג עוד זמן לפני שימכרו את רכבכם למטרת כיסוי החוב שנוצר, יש להגיש ערעור אל רשם ההוצאה לפועל ולהסביר מדוע ההחלטה על העיקול אינה מוצדקת. ניתן לעשות זאת גם אם הרכב כבר נגרר ונמצא בחניון הרכבים המעוקלים. כאשר רשם ההוצאה לפועל יראה שיש תוכנית אחרת להחזר החוב, הוא יוכל לפסוק על הוצאת הרכב ולהחזירו אליכם.

 

אם עיקלו לי את הרכב על ידי הרשויות, מה ניתן לעשות?

במקרים של חוב לאחת מהרשויות הממשלתיות או האזוריות, הן עלולות להטיל עיקול מסוים על רכב. יש לשים לב שבמצב זה, העיקול שמוטל אינו מוטל על ידי סמכות שיפוטית כגון בית המשפט, ולכן הבקיאות בהיבטים המשפטיים של העניין לעיתים נמוכה יותר – מה שאומר שבמקרים כאלה הטעויות קורות בדרך כלל בתדירות גבוהה יותר. כאשר עוברים בצורה מעמיקה, בעזרת עו"ד על העיקול ומשמעותו, הרבה פעמים קל יותר לנמק מדוע כדאי לעכב או לבטל עיקול רכב.

 

זקוקים לסיוע?

הדרך להגדיל את סיכוייכם לבטל את העיקול, היא לא להקל ראש ולקחת עו"ד מיומן ומקצועי שיסייע לכם בתהליך!

משרדנו מנוסה בהצלחה כבר למעלה מ-30 שנים בטיפול במקרים רבים של הוצאה לפועל, וישמח לסייע לכם בכל שאלה ובעיה.

 

זקוקים לסיוע? נשמח לתת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי

אהבתם? שתפו:

מרכז מידע המשפטי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: