תביעה על סכום קצוב: כך תעשו זאת נכון.

תוכן עניינים

רשות ההוצאה לפועל נחשבת לכלי החוקי היחידי בו ניתן להשתמש לצורך גביית חובות להם זכאיות ישויות משפטיות מכוח ערבות, פסק דין, הסכם וכן הלאה. באמצעות רשות ההוצאה לפועל כל אזרח במדינת ישראל יכול להגיש תביעה בנוגע לכסף שמגיע לו, אפילו אם מדובר בסכומים כספיים נמוכים יחסית (למידע נוסף ראו: גביית חובות – כך עושים זאת נכון). הליכי הוצאה לפועל הנוגעים לסכומים כספיים נמוכים נקראים הליכי "תביעה על סכום קצוב". 

במאמר זה ריכזנו עבורכם מידע רלוונטי בכל הנוגע להליכים אלה:

 

תביעה על סכום קצוב

אולי יעניין אותך גם:

 

תביעה על סכום קצוב – על מה אנחנו מדברים?

כאשר אנו מדברים על תביעה על סכום קצוב אנחנו למעשה מדברים על תביעה הנוגעת לסכום כספי שניתן להגדיר באמצעות חישוב פשוט, בעל תקרה מסוימת וללא אפשרות לגדול מלבד היטלי אגרות וכדומה. 

מקרים נוספים בהם ניתן לקבל תביעה על סכום קצוב הם מקרים שבהם בוחרים לא לשלם חיובים ממשלתיים כאלה ואחרים. במקרים מסוג זה תוגש תביעה בהוצאה לפועל נגד אותו אדם שבחר לא לשלם, מדובר כאן על תביעת סכום קצוב מאחר שהסכום הכספי קבוע מבעוד מועד, לא ניתן להגדיל אותו וכל התהליך מנוהל על ידי רשות ההוצאה לפועל בצורה מוגדרת ומסודרת.

 

בנוסף על כך, הליכי תביעה על סכום קצוב מאפשרים לזוכים ולעורכי הדין שלהם לפתוח תיקים בהוצאה לפועל נגד חייבים ללא צורך בהליכים קודמים בבית המשפט. 

אין ספק כי פתיחה של תיק בהוצאה לפועל נגד חייב ללא הליכים משפטיים מקדימים נחשבת ליתרון רציני מאוד לצד הזוכה מאחר והוא חוסך לעצמו זמן רב והוצאות כספיות שהיה צריך לשלם על ניהול ההליך המשפטי לצורך קבלה של מסמך חוקי המאפשר את קיום החובה. כלומר, הצד הזוכה בתיק לא צריך לקחת חלק בהליך משפטי הכולל ייצוג על ידי עורך דין, תשלומי אגרות ועוגמת נפש כללית הנובעת מבזבוז של משאבים כלכליים ונפשיים לצורך קבלת סכום כספי נמוך יחסית. 

 

זקוקים לסיוע עם תביעה על סכום קצוב? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

 

כיצד מגישים תביעה על סכום קצוב?

חשוב לציין כי תביעות המתנהלות נגד אנשים פרטיים הן שונות מתביעות המתנהלות נגד תאגידים, בעקבות כך כל סוג תביעה מצריכה מסמכים שונים. 

אם אתם מעוניינים להגיש תביעה על סכום קצוב באופן ישיר לרשות ההוצאה לפועל, עליכם לפעול בהתאם לשלבים הבאים:

 

  • בשלב הראשון יהיה עליכם לשלוח מכתב התראה בדואר רשום לאדם שאתם מעוניינים לתבוע על סכום קצוב, המכתב חייב להיות מנוסח בהתאם לחוק, כמו כן עליכם להחזיק באישור מסירה על מסירת הדואר לחייב.   

על פי החוק במדינת ישראל בכל מקרה של תביעה על סכום קצוב על הצד התובע מוטלת החובה לוודא כי הצד הנתבע מכיר את התביעה ומבין אותה טרם טרם הוא מגיש אותה לרשות ההוצאה לפועל, זאת מאחר שהחוק בישראל קובע כי חייבים זכאים לזכות להגן על עצמם בכל הכלים המשפטיים בהם יש להם רשות להשתמש וגם על מנת להעניק לחייב פרק זמן הולם לצורך הערכות לתביעה. 

 

  • כעבור חודש ימים מהרגע שבו מסרתם את מכתב ההתראה לצד הנתבע, יש לכם את האפשרות להגיש בקשה לביצוע תביעה מסוג סכום קצוב. חשוב לציין כי אם לא מסרתם מכתב התראה לצד החייב לא תהיה לכם אפשרות להגיש בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב ברשות ההוצאה לפועל. 

לכל בקשה בנוגע לביצוע תביעה שכזו צריך לצרף מספר מסמכים שונים.  

  • תהליך ביצוע התביעה יחל רק ברגע שאתם תגישו לרשות ההוצאה לפועל אישור בנוגע לפרטים המלאים של הצד הנתבע (הפרטים צריכים להיות מאושרים על ידי משרד הפנים) או שמא כאשר מתקבל אישור מרשות ההוצאה לפועל בנוגע לפרטים המלאים של הצד הנתבע. 

 

אילו מסמכים יש לצרף לבקשת תביעה על סכום קצוב?

המסמכים שהצד התובע צריך לצרף במסגרת הגשת בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב הם:

  • ייפוי כוח לעורך הדין במקרים שבהם הצד התובע מיוצג על ידי עורך דין. 
  • כתב תביעה – על כתב התביעה לכלול את כלל הטענות הקיימות נגד הצד הנתבע, כולל עובדות רלוונטיות לנושא, זאת כדי להוכיח את סיבת התביעה של הצד התובע. 
  • העתק מכתב התראה.
  • חוק ההוצאה לפועל קובע כי כל תביעה על סכום קצוב ברשות ההוצאה לפועל צריכה להיות מבוססת על ראיה כתובה כלשהי, את הראיה הכתובה יש לצרף לבקשת התביעה. 
  • אישור בנוגע למסירת מכתב התראה – הצד התובע מחויב לצרף לבקשת התביעה אישור בנוגע למסירת מכתב התראה לצד הנתבע, ניתן לצרף אישור מסירה אישית או מסמך כתוב מטעם מוסר המכתב במקרים שבהם הצד הנתבע מסרב לחתום על אישור מסירת המכתב או שמא הצד הנתבע מסרב לחלוטין לקבל את המכתב. 
  • העתק תגובתו של הצד הנתבע למכתב ההתראה, רק במקרים שבהם הצד הנתבע בוחר להשיב למכתב. 
  • אישור מטעם משרד הפנים המוכיח את זהותו של הצד הנתבע. האישור צריך לכלול את שם החייב, שם האב של החייב ומספר תעודת הזהות של החייב. 

 

תביעה על סכומים ידועים

במקרים שבהם אדם יודע מה גובה הסכום שהוא עתיד לתבוע, לא משנה אם שאדם יודע את גובה הסכום מאחר שניתן לחשב אותו בקלות או מאחר והוא פשוט מכיר את גובה הסכום, ואותה תביעה נובעת מכוח הסכם או התחייבות שבנוגע אליה קיימת ראיה כתובה, לאותו אדם יש את האפשרות לתבוע על סכום קצוב ברשות ההוצאה לפועל. 

הכוונה היא שיש אפשרות לתבוע אדם שמסרב לעמוד בחוזה ובסופו של דבר לגרום לו לשלם את הסכום הקצוב אשר מופיע בחוזה או כל התחייבות כתובה אחרת אשר קיימת בחוזה.

 

זקוקים לסיוע עם תביעה על סכום קצוב? לייעוץ ראשוני ללא עלות:

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

 

אהבתם? שתפו ❤️

צריכים עזרה או ייעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

שותפויות עסקיות רבות מתחילות בהתלהבות רבה, אך לעיתים קרובות נקלעות לקשיים כאשר השותפים חלוקים בדעותיהם או מעוניינים ללכת בכיוונים שונים. כדי למנוע סכסוכים עתידיים בין בעלי המניות בחברה, חשוב לחתום…
פירוק שיתוף בין יורשים הוא הליך משפטי מורכב, המתבצע במטרה לחלק באופן הוגן ומוסכם בין היורשים את נכסי העיזבון. כאשר מדובר בדירת מגורים שהייתה בבעלות משותפת של בני הזוג, עולות…
שאלה שמטרידה יורשים רבים שמקבלים נכס משותף בירושה יחד עם אחרים, היא: האם קיימת אפשרות להכריח באופן משפטי את היורש למכור את זכויותיו בדירה/לבצע העברת דירה בירושה? המצב שבו מספר…
האם הנכם חלק משותפות עסקית לא רשומה שכבר אינה פועלת כראוי? האם אתם מרגישים תסכול וחוסר אונים לנוכח המצב הזה? אתם לא לבד. קוראים יקרים, המאמר הזה הכתב במיוחד בשבילכם.…
האם אי פעם תהיתם מה יקרה לרכושכם ולכספכם ביום שלא תהיו? האם בני משפחתכם ידעו לחלק ביניהם את הנכסים בצורה הוגנת ללא סכסוכים? הסכם בין יורשים עתידיים יכול לענות על…
האם אתם שותפים בבעלות על נכס כלשהו עם אדם נוסף, ומעוניינים לצאת מהשותפות הזו? במקרים רבים, שותפויות עסקיות או פרטיות מסתיימות במחלוקות מרות ותביעות משפטיות ארוכות ויקרות. עם זאת, ניתן…
האם מצאתם את עצמכם במצב שבו בן משפחה אהוב נפטר, אך לא השאיר אחריו צוואה? האם ניסיתם לחפש היכן שמור מסמך הצוואה שלו, אך ללא הצלחה? מצב זה יכול להיות…
הסכם פירוק שותפות יכול להיות מורכב ורגיש כשמגיעים לנושא חלוקת הנכסים, וכן נושא זכויות וחובות בפירוק שותפות. מה קורה כשיש מחלוקת בין השותפים על נכס יקר ערך? וכיצד ניתן לחלק…
האם ישנם חילוקי דעות ביניכם לבין השותפים שלכם לגבי שווי החברה בה אתם שותפים? האם אתם מתלבטים כיצד לקבוע באופן הוגן ומקצועי את שווי נכסי החברה לצורך פירוק השותפות? אם…
חלוקת ירושה בין אחים או בין ילדי המנוח היא תהליך רגיש ומורכב, הטומן בחובו פוטנציאל למתיחות וסכסוכים. עם זאת, באמצעות תכנון נבון, תקשורת פתוחה וגישה רגישה, ניתן להפוך אותו לחוויה…
מכירת דירה שהתקבלה בירושה בין האחים יכולה להיות תהליך מורכב ומאתגר, במיוחד כאשר מדובר במספר יורשים. האם תמיד צריך למכור את הדירה? מה קורה אם אחד היורשים רוצה לגור בה?…
שותפות עסקית יכולה להיות דרך מצוינת לפתיחת עסק חדש, אך לעיתים הדרכים נפרדות ומתעורר הצורך בפירוק השותפות. האם ידעתם שקיימים סעיפים מסוימים שחייבים להופיע בהסכם פירוק שותפות כדי להגן על…

מוזמנים לחפש מידע באתר

זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: