הסכם ריטיינר

תוכן עניינים

הסכמי ריטיינר עם עורכי דין הינם הסכמים הנועדו לסייע לעסק שלך בהגנה המשפטית לו הוא ראוי. רבים מן המנהלים, ובמיוחד כאשר מדובר בחברות קטנות אשר עדיין נמצאות בשלבי גדילה ממעיטים בסיכון אותו הם לוקחים כאשר הם מחליטים לעבוד ללא עורך דין. בכל החלטה משפטית, בעת חתימת חוזה עם לקוח או בעת עמידה מול סכסוך משפטי כלשהו בו החברה נתקלת – המנהל למעשה ייאלץ לעזוב את יום העבודה ולפנות מזמנו לטובת חיפוש עורך דין ושכירת שירותיו, זאת מבלי לדבר על התשלום הכרוך לעורך הדין, שיהיה גבוה יותר מאשר בעבודה באמצעות ריטיינר (נרחיב על כך בהמשך).

 

השורה התחתונה ברורה ומוסכמת על רבים: מי שעובד עם עורך דין מסחרי בעבודה שוטפת תוך תשלום ריטיינר קבוע מדי חודש בחודשו, יכול לקבל את החלטותיו בשקט ובביטחון מלא שהוא אינו נוטל סיכונים גדולים מדי – ומקבל את הייעוץ המשפטי הטוב ביותר מעורך דין שמכיר אותו ונמצא צמוד אליו.

 

כיצד מתנהלת שיטת ה'ריטיינר' בייעוץ משפטי על ידי עורך דין?

לפני שאנו מדברים על שיטת הריטיינר, ראשית בואו נבין – על פי מה נקבע גובה שכר הטרחה של עורך הדין בדרך כלל? אז התשובה מורכבת ממספר חלקים: ישנם משרדים שמתמחרים את עבודתם על בסיס שעתי, ישנם עורכי דין הגובים את התשלום כאחוז מההצלחה בתיק וישנם שיטות נוספות המשתנות על פי כל מקרה.

כשעובדים עם עורך דין בריטיינר קבוע, כל השיטות האלה אינן תקפות – משום שעצם הרעיון הוא לתת שקט למנהל. על כן, תשלום שכר הטרחה הוא קבוע (כלומר מדי חודש בחודשו, עורך הדין מקבל סכום קבוע לכיסו – ובמקרים מסוימים אחוזים בחברה, זאת על פי ההסכם שנקבע בין בעלי המניות בחברה לבין עורך הדין). אחד היתרונות הבולטים שבשיטה זו, הוא שבדרך כלל עבור חברות הזקוקות לייעוץ משפטי באופן שוטף, ניתן לקבל אותו במחיר זול הרבה יותר.

 

למה כדאי לעבוד עם עורך דין בהסכם ריטיינר?

כאשר עובדים בהסכם ריטיינר, ניתן להרוויח מספר יתרונות אשר משתלמים במיוחד לבעל העסק.

ראשית כל, כפי שכבר צוין ישנה חשיבות גבוהה למחיר הזול, אשר נגבה חודש בחודשו בסכום קבוע, ללא הפתעות תוך הענקת שקט נפשי.

יתרון שני, הוא העבודה הצמודה שמתרחשת בין עורך הדין לבין הלקוח. בדרך כלל, כשעובדים עם עורך דין יש צורך בהיכרות מוקדמת, בעיקר מצד עורך הדין של הלקוח ופרטי המקרה. אך כשמדובר במקרים כאלה, עורך הדין יכול לייצג את הלקוח בלב שלם הרבה יותר – משום שהוא כבר מכיר את פעולותיו ואת הדרכים בהן הוא נוקט.

יתרון שלישי, הוא החיסכון בהתעסקות עם חיפוש עורך דין מומלץ לכל מקרה פרטני. למעשה, כשעובדים באופן צמוד עם עורך דין – יש תמיד "אבא ואמא" שניתן לפנות אליהם בכל סוגייה משפטית בה נתקלים – זהו יתרון משמעותי במיוחד.

מאמרים בנושא משפט מסחרי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: