חלוקת נכסים

תוכן עניינים

הליכי פירוק חברה הינם הליכים משפטיים המובילים בסופו של דבר למחיקת החברה וסיום הפעילות שלה, במסגרת הליכי פירוק חברה מתבצעת חלוקת נכסים בין כל נושיה. בעת סיום הליך פירוק חברה היא נמחקת גם מרשם החברות. 

מטרתם העיקרית של הליכי פירוק חברה היא לכנס את כל הנכסים שעדיין נמצאים ברשותה של החברה על מנת להשתמש בהם לצורך כיסוי חובות החברה. אך כאשר מדובר במקרים של פירוק חברה עקב חדלות פירעון נכסיה של החברה איה מספיקים לצורך כיסוי חובותיה. בשל כך החוק במדינת ישראל קובע סדר מסוים הנוגע לתשלום חובותיה של החברה, סדר זה נקרא גם "דין קדימות הנושים". 

 

באיזה שלב מתבצעת חלוקת נכסים?

בדרך כלל נהוג לחלק את הליכי פירוק החברה לשלושה חלקים עיקריים:

  • בחלק הראשון של הליך הפירוק, החברה צריכה לכנס אסיפה כללית של כל בעלי המניות והנושים בחברה, זאת על מנת לבחור את מפרק החברה. 
  • בחלק השני של ההליך, שנחשב גם לחלק החשוב ביותר בהליך, מפרק החברה צריך לפעול לצורך חיסול כל עסקיה של החברה. 
  • בחלקו השלישי והאחרון של ההליך, מפרק החברה פועל למען סיום ההליך, פעילות זו באה לידי ביטוי באמצעות קבלת הודעה מרשם החברות בו הוא מודיע כי החברה חוסלה לחלוטין. 

חלוקת נכסי החברה וסילוק החובות שלה מתבצעים בחלקו השני של הליך הפירוק. 

 

סדר חלוקת נכסי החברה 

החוק קובע סדר מסוים שעל פיו יבוצעו תשלומי החובות של החברה המתפרקת. 

  1. בעלי זכות קניינית קבועה – הראשונים לקבל נכסים מן החברה הם בעלי זכות קניינית קבועה, לצורך הדוגמא: חובות לרשות המיסים, חובות לבעלי משכנתא וכן הלאה. 
  2. הוצאות בגין הליכי פירוק החברה כמו: הוצאות לטובתו של כונס הנכסים, הוצאות משפטיות, תשלום למפרק החברה וכן הלאה. 
  • חובות בדין קדימה – חובות בדין קדימה כוללים: תשלום מסים עירוניים וארציים, שכר עבודה< ניכויי מס הכנסה משכר העבודה, שעבוד כללי על כל נכסיה של החברה ועוד.
  • חובות רגילים – כל חובותיה של החברה שאינם נחשבים לחובות מועדפים או שמא מובטחים. 
  • בעלי מניות בחברה – בעלי המניות בחברה המתפרקת זכאים לכל את יתרת הנכסים שנותרה לאחר שכל החובות לנושים נפרעו. יתרת הנכסים תחולק בין בעלי המניות בהתאם כמות המניות שהם מחזיקים. 

 

אנו ממליצים לכם לפנות לעורך דין בעל התמחות בהליכי פירוק חברות כדי שיעזור לכם לקיים את התהליך בצורה נכונה ומקצועית, עורך הדין ידאג לכך שחלוקת הנכסים תתבצע בצורה נכונה ומדוייקת. 

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

שירותים נוספים בנושא משפט מסחרי

מאמרים בנושא משפט מסחרי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: