פירוק מרצון

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

הליכי פירוק חברה הינה הליכים שבהם נסגרת ונמחקת חברה שהוקמה על פי החוק. קיימות סיבות שונות בגינון ניגשים להליכי פירוק חברה, חלק מן הסיבות הללו הן: בעיות כלכליות בחברה, חוסר פעילות עסקית, חילוקי דעות בין בעלי המניות בחברה בנוגע לדרך הניהול של החברה לצעד סיבות שונות נוספות. 

חשוב מאוד לגשת לתהליכי פירוק של חברה שאינה פעילה, זאת מאחר שכל עוד החברה אינה פורקה, עליה לשלם את האגרה השנתית של רשם החברות, אם לא יהיה עליה לשלם קנסות כספיים. בעת סיום הליך הפירוק החברה מפסיקה להתקיים ולכן אין אפשרות לגבות אותה יותר. 

במדינת ישראל קיימות שלוש דרכים עיקריות של פירוק חברה: פירוק על ידי בית המשפט, פירוק בפיקוח בית המשפט או פירוק מרצון. 

 

פירוק חברה מרצון – על מה אנחנו מדברים?

כאשר אנו מדברים על הליך פירוק חברה מרצון אנחנו למעשה מדברים על הליך בו החברה חודלת מלהתקיים בתור ישות משפטית נפרדת. מטרתו העיקרית של הליך פירוק מרצון היא לנצל את כלל הנכסים והמשאבים הכלכליים שעדיין קיימים ברשות החברה על מנת לכסות את החובות הקיימים. המהות של הליכי פירוק חברה דומה מאוד למהות של הליכי פשיטת רגל. 

במקרים שבהם לחברה לא קיימים נושים אשר קיים סיכוי שיפגעו כתוצאה מהליך הפירוק, החוק מאפשר למחוק את החברה ללא התערבות בית המשפט וללא פנייה להליכים משפטיים. 

 

החוק קובע כי לחברה יש אפשרות להתפרק מרצון אם תמה תקופת הקיום שלה בתקנון או שקרה מקרה שבגינו החברה צריכה להימחק ולאחר אסיפה כלכלית החליטה החברה כי ברצונה לפעול כך. 

בנוסף על כך קיימים מקרים בהם חברה מחליטה להתפרק מרצון בשל חובותיה הכלכליים שאינם מאפשרים לה להמשיך לקיים פעילות עסקית. 

 

החשיבות בעבודה עם עורך דין מומחה

במסגרת הליכי פירוק חברה יש למנות מפרק ולחלק את כלל הרכוש וההון של החברה בין בעליה. אם החברה אינה נמצאת בחדלות פירעון, האדם שמונה למפרק כפוף אך ורק לבעלי הנכסים. אי לכך, פירוק של חברת יחיד נחשב לתהליך הרבה יותר פשוט, זאת מאחר שאין צורך בחלוקה של כספים ונכסים בין בעלי החברה. תהליך פירוק חברה כולל תשלום חובות לרשויות המס, לספקים ולנותני השירות, כמו כן במסגרת התהליך יש להעביר את הכסף והרכוש שנותרו לבעלי החברה. 

במקרים בהם פירוק חברה מרצון נובע מחדלות פירעון, מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בהליכי פירוק חברות. 

עורך הדין יוודא כי ההון והרכוש מחולקים באופן שווה, נכון ועל פי הסדר המתאים, ידאג לכך שכל התהליך מתנהל בצורה תקינה וללא בעיות. 

מאמרים בנושא משפט מסחרי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: