ניהול עיזבון

תוכן עניינים

מנהלי עיזבון הינם אנשים או גופים שאותם ממנה הרשם לענייני ירושה, בית המשפט לענייני משפחה או שמא בית הדין הרבני לצורך ניהול עיזבון. במסגרת ביצוע התפקיד שלו מנהל העיזבון חייב לציית להוראות שהוא מקבל, לפעול בצורה אובייקטיבית וללא משוא פנים. מנהלי עיזבון אינם רשאים לבחור צד במהלך מחלוקות בין יורשים ותפקידם הוא לייצג את כל היורשים תוך כדי הגנה על האינטרסים של גורמים שלישיים, לדוגמא: נושים. 

 

מהו מנהל עיזבון?

מנהלי עיזבון יכולים להיות אנשים, עורכי דין, תאגידים או שמא נציג האפוטרופוס הכללי. תפקידו של מנהל העיזבון הוא לכנס ולנהל את כלל הנכסים אשר לוקחים חלק בעיזבון, לברר אילו חובות קיימים ולסלק אותם. בסיומו של התהליך מנהל העיזבון הוא זה אשר מחלק את הנכסים אשר לוקחים חלק בעיזבון בין היורשים. חוק הירושה הוא החוק הקובע כיצד יש לנהל עיזבון של אדם מנוח, כמו כן חוק זה כולל בתוכו את כל החוקים והכללים אשר נוגעים להסדרת עיזבון של מנוח. 

במסגרת חוק הירושה מוסדרת חובת הדיווח של מנהל עיזבון אשר מונה מטעם בית הדין הרבני או בית המשפט, כמו כן החוק מעניק לאפוטרופוס הכללי את הסמכות לפקח על הפעולות השונות של מנהל העיזבון אשר נוגעות לניהול העיזבון. 

 

מהם התפקידים של מנהל עיזבון?

 על מנהל עיזבון לבצע מספר תפקידים שונים במסגרת ניהול עיזבון. בראש ובראשונה עליהם לרכז את כל הנכסים של המנוח. על מנת לעשות זאת יש להם הרשאה לקיים חקירות ולהזמין עדים במטרה למצוא את כל הרכוש של המנוח. לאחר שמנהל העיזבון מאתר את כל הרכוש של המנוח עליו לפרסם הודעה בה הוא מודיע על קיום עיזבון, במקרים בהם המנוח השאיר אחריו חובות מנהל העיזבון הוא זה האחראי לדאוג לפריעת החובות. לאחר ביצוע הפעולות הללו למנהל העיזבון ניתנת הרשות לחלק בין היורשים את הרכוש שנותר מן העיזבון. 

 

על מנהל העיזבון מוטלת החובה לשמור על הערך של העיזבון, בעקבות כך החוק מעניק לו את הסמכות להשקיע את הכספים השייכים לעיזבון, להשכיר את נכסי העיזבון ולבצע פעולות אחרות שמטרתן היא לשמור על ערך העיזבון. 

יתר על כן, מנהל העיזבון הוא זה האחראי על ניהול ההליכים המשפטיים אשר נוגעים לעיזבון. 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

שירותים נוספים בנושא משפחה

מאמרים בנושא משפחה

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: