דיור ציבורי

תוכן עניינים

כאשר אנו מדברים על דיור ציבורי אנחנו למעשה מדברים על מדיניות דיור הקיימת במדינת ישראל שמטרתה היא להעניק לאוכלוסיית מוחלשות את האפשרות לרכוש דירה לחיות בה למרות מחירי הנדל"ן הגבוהים במדינת ישראל. תוכנית הדיור הציבורי במדינת ישראל קמה מתוך הבנה כי לכל אדם יש את הזכות לחיות תחת קורת גג משלו. אך מה שקורה בפועל לא תמיד תואם זאת, האוכלוסיות העובדות במדינת ישראל יכולות להרשות לעצמן לחיות תחת קורת גג המתאימה לרמת ההכנסה שלהן, אך לעומת זאת ישנן אוכלוסיות חלשות יותר במדינת ישראל אשר מצבם הכלכלי אינו מאפשר להן לשכור דירה או לרכוש שירה, אותן אוכלוסיות יכולות לקבל עזרה בתשלום שכר הדירה או לעבור למגורים.

 

יורדים לעובי הקורה – מהו דיור ציבורי?

דיור ציבורי הוא דיור אשר מטרתו לעזור לאוכלוסיות מעוטות יכולות בעלות קשיים כלכליים אשר עומדות בתנאים אותם קבע משרד השיכון והבינוי. אותן דירות המוגדרות במסגרת הדיור הינן דירות המושכרות לקהל מיועד בעלות נמוכה ובהתאם לשכרם. בין התנאים העיקריים לקבלת זכאות לתוכנית זו היא שהמבקש אינו בעל דירה ו/או מחזיק בבעלות על חלק מדירה.

 

בישראל אנו רואים כיום למעלה מ – 50 אלף דירות במסגרת הדיור הציבורי אשר מנוהלות על ידי מגוון חברות ניהול נכסים בישראל אשר זכו במכרז מטעם משרד השיכון והבינוי. בין החברות אנו יכולים לראות את – חלמיש, חברת שקמונה המוערכת, עמידר ועמיגור. אותן חברות משכירות לאנשים הזכאים לכך דירות בתמורה לשכר דירה שאת גובהו קובע משרד השיכון והבינוי. 

מאחר שכמות הדירות הציבוריות במדינת ישראל מוגבלת, לעיתים יהיה צורך בהמתנה עד לקבלת הדירה. 

 

מי יכול לשכור דירה בדיור כזה?

על מנת להיות זכאים לשכור דירה בדיור ציבורי יש לעמוד בשני התנאים הבאים:

  • חסר דירה – אדם יחיד מעל גיל 21 או כל אחד מבני משפחתו, אשר במהלך 10 השנים האחרונות לא החזיקו באופן עצמאי או בשותפות עם אחרים זכויות בדירה, זכויות בחלק מסוים מדירה או זכויות בדירה הנמצאת בתהליך בנייה.
  • כמו כן, חסר הדירה צריך להיות שייך לאחת האוכלוסיות הבאות:
  • עולים אשר נמצאים במדינת ישראל עד 15 שנים מהיום בו עלו לארץ. 
  • זוגות חד הוריים או שמא זוגות נשואים בעלי שלושה ילדים או יותר מכך אשר מתקיימים מקצבה של הבטחת הכנסה במהלך השנתיים האחרונות או שמא מתקיימים מהכנסה חלקית וקצבה לצורך השלמת הכנסה במהלך השנה האחרונה. 
  • כל אדם קשיש המתקיים מקצבת אזרח ותיק זכאי לקבלת דיור ציבורי מוגן. 
  • כל אדם נכה המרותק לכיסא גלגלים שהכנסותיו אינן עולות על השכר הממוצע שזכאי לקבל. 
  • כל זוג נשוי אשר זכאי לקצבת נכות שהכנסותיו אינן עולות על ההכנסה המזכה זכאי לקבל דיור ציבורי. 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

שירותים נוספים בנושא נדל"ן

מאמרים בנושא נדל"ן

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: