הסגת גבול במקרקעין (נזיקין)

תוכן עניינים

הסגת גבול במקרקעין היא למעשה סוג של עוולה, הנוגעת לכניסה למקרקעין (בית או נכס אחר) שלא על פי חוק. כמו כן, גרימת נזק או הפרעה של אדם למקרקעין שלא על פי החוק. לצד הנפגע, במקרים אלו ניתנת האפשרות לתבוע פיצויים בגין הסגת גבול זו. אולם, רק במקרים בהם הסגת הגבול הובילה למצב שבו בעל המקרקעין ספג הפסדים כספיים, או שנכפו עליו הוצאות בגין כך.

הסגות גבול יכולות להתבטא במגוון דרכים שונות לרבות: פלישת אדם זר לשטח מקרקעין שאינו שייך לו או שמא לבית שאינו שייך לו, מצב נוסף המוגדר בתור הסגת גבול הינו מצב בו שוכר דירה לא מוכן לפנות את הדירה שבה הוא מתגורר גם לאחר שנגמר חוזה השכירות שנוגע לאותה דירה. 

 

כיצד ניתן להוכיח את הסגת הגבול במקרקעין?

על מנת להוכיח הסגת גבול במקרקעין יש להוכיח את התקיימותם של שני התנאים הבאים:

  • ראשית, על הצד הנפגע להוכיח כי גורם זר פלש אל שטח המקרקעין שלו, גרם לנזק או גרם להפרעה כזו או אחרת. אם נוצר מצב בו בעל המקרקעין לא יכול להשתמש במקרקעין שלו בעקבות פלישה של גורם זר, הדבר ייחשב לנזק. 
  • התנאי השני אותו יש להוכיח הוא שהנזק אשר נגרם למקרקעין נעשה לא על פי החוק, לצורך הדוגמא, שימוש ברכוש פרטי של אדם ללא קבלת אישור מאותו אדם על כך נחשב לביצוע פעולה שאינה תואמת את הוראות החוק. הבעלים של המקרקעין על פי החוק הוא אינו בהכרח האדם אשר רכש את המקרקעין, גם אנשים אשר שוכרים מקרקעין מבעלי מקרקעין יכולים להחזיק במקרקעין כחוק וכדין. 

במקרים בהם גורם זר מסיג גבול במקרקעין ועונה על שני התנאים שציינו בפניכם, לבעל המקרקעין יש את האפשרות לפעול נגדו בהליכים משפטיים שונים. 

 

פיצויים על הסגות גבול (נזיקין)

לצד הנפגע יש את הזכות לתבוע פיצויים בנוגע להסגת הגבול, רק במקרים בהם נגרם לו נזק כספי כתוצאה מהסגת הגבול. הכוונה היא להפסד כספי או הוצאה ממשית של כסף אשר ניתן לאמוד ולמסור עליה פרטים. 

פיצויים כספיים בגין הסגת גבול במקרקעין יינתנו לצד התובע רק אם הוא מסר על כך פרטים במסגרת כתב התביעה או בצירוף לכתב התביעה. 

בנוסף על כך, לא ניתן לתבוע פיצויים שאינם ממוניים במקרים של הסגת גבול במקרקעין. על פי החוק במדינת ישראל הצד התובע זכאי אך ורק לפיצויים הנוגעים לנזקים ממוניים. 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

שירותים נוספים בנושא נדל"ן

מאמרים בנושא נדל"ן

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: