הסגת גבול במקרקעין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

החוק במדינת ישראל קובע כי הסגת גבול במקרקעין היא כניסה לשטח המקרקעין, גרימת נזק למקרקעין או הפרעה למקרקעין שאינה כדין. 

הסגה של גבול במקרקעין יכולה לבוא לידי ביטוי במספר דרכים שונות ביניהן: פלישה של אדם זר לקרקע שאינה שייכת לו או לדירה שאינה שייכת לו והשתלטות שלו עליה, דרך נוספת בה באה לידי ביטוי הסגת גבול במקרקעין היא מצב בו אדם אשר שכר דירה אינו מוכן להתפנות ממנה גם לאחר שהסתיים חוזה השכירות של הדירה. 

הסגת גבול כלשהי תחשב לעוולת הסגת גבול במקרקעין כאשר מתקיימים שני התנאים הבאים:

  • צריך להוכיח כי אדם זר נכנס אל המקרקעין וגרם נזק למקרקעין או שמא הוא גרם להפרעה במקרקעין. חוסר שימוש של בעל הנכס בנכס עצמו עקב פלישה לשטח המקרקעין נחשב לנזק בפני עצמו. 
  • יש להוכיח כי הנזק שנגרם למקרקעין נעשה לא בהתאם לדין, שימוש ברכושו הפרטי של אדם ללא קבלת אישור ממנו נחשב לפעולה שאינה כדין. קיימים מקרים חריגים בהם ניתן להיכנס לנכס של אדם ללא אישורו, דוגמא לכך היא חיפושים שעורכת משטרת ישראל בבתים שונים ברחבי הארץ. בעל המקרקעין בחוק לא חייב להיות בהכרח הבעלים של המקרקעין, גם אדם אשר שוכר את המקרקעין מבעל המקרקעין יכול להחזיק כדין במקרקעין. 

כאשר אדם זר גורם לעוולת הסגת גבול כלפי בעל המקרקעין, יש לבעל המקרקעין את הזכות לנקוט בהליכים משפטיים כנגד מסיג הגבול. 

 

הסגת גבול במקרקעין: מהי הסגת גבול אזרחית?

כאשר אנו מדברים על הסגת גבול אזרחית אנחנו למעשה מדברים על מקרים בהם יש אפשרות להעריך את הנזק שנגרם לנכס מבחינה כלכלית, במידה ואכן ניתן לעשות זאת הדבר נחשב להסגת גבול אזרחית ובעל הנכס רשאי לתבוע את מסיג הגבול ולדרוש ממנו פיצויים. 

לדוגמא, אם אדם זר פלש לדירה שלכם ללא הסכמתכם וגרם נזק לדירה אותו ניתן לאמוד מבחינה כלכלית, הדבר נחשב להסגת גבול אזרחית ויש לכם את האפשרות לתבוע את מסיג הגבול ולדרוש ממנו פיצויים כספיים. 

 

מהי הסגת גבול פלילית?

כאשר אנו מדברים על הסגת גבול פלילית אנחנו למעשה מדברים על מקרים בהם אדם זר פלש אל הנכס או נמצא על פניו של הנכס ( לדוגמא אדם זר החליט לישון על גג הבית שלכם) ללא אישורו של בעל הנכס, הדבר ייחשב להסגת גבול פלילית. כמו כן, גם מקרים בהם אדם נכנס אל הנכס לפי החוק אך הוא אינו מוכן לעזוב אותו ופועל כנגד החוק, גם כאן הדבר נחשב להסגת גבול פלילית. 

מאמרים בנושא נדל"ן

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: