חריגות בנייה

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

חריגות בנייה הן למעשה כל סוגי הבנייה אשר מבוצעים ללא קבלת אישור חוקי לכך. קיימים סוגים שונים של חריגות מסוג זה, כל אחד מהסוגים הללו נחשב להפרת חוק התכנון והבנייה. 

חלק גדול מן האנשים במדינת ישראל אינם יודעים אילו פעולות נחשבות לחריגות בנייה ואינם יודעים כי חריגות כאלה נחשבות לעבירות פליליות. 

קיימים סוגים שונים שעליהם נפרט בהמשך המאמר.

 

יורדים לעובי הקורה – מהן חריגות בנייה?

החוק במדינת ישראל קובע כי כל בנייה חדשה או שמא שינויים רבים ומשמעותיים הנעשים במבנה קיים, מחייבים קבלת היתר בנייה לפני תחילת התהליך. במקרים שבהם מתקבל היתר הבנייה, יש לפעול בהתאם לתנאים הקיימים בהיתר. במקרים שבהם לא מתקבל היתר בנייה, אסור לבצע פעולות באותו שטח. 

כלומר, חריגות במהלך בנייה הן מקרים בהם אנשים מבצעים פעולות שונות אשר דורשות היתרי בנייה, ללא היתרים לכך. 

 

סוגים שונים של חריגות בנייה

כפי שכבר ציינו בפניכם, קיימים סוגים שונים של חריגות כאלה. ריכזנו עבורכם מידע בנוגע לכל אחד מסוגי חריגות הבנייה הקיימים כיום:

  • בנייה ללא היתר בנייה – סוג זה של חריגות בנייה נוגע לקיום של מבנים שבנייתם לא אושרה על פי החוק. אם לקחתם חלק בבנייה של מבנה כזה או שמא רכשתם מבנה כזה ואתם עושים בו שימוש, הדבר נחשב לחריגת בנייה. 
  • הרחבות ותוספות ללא היתר בנייה – הוספה של חדר, קומה, בנייה של מחסן, הוספה של חלק חיצוני למבנה קיים וקירוי למרפסת הנעשים ללא היתר בנייה מתאים נחשבים לחריגת בנייה. 
  • סטייה מהיתר בנייה – סוג זה של חריגות נוגע לשלב הבנייה עצמו, במקרים בהם תהליך הבנייה בפועל אינו תואם את התנאים של היתר הבנייה הדבר נחשב לחריגת בנייה. סטייה מהיתר בנייה יכולה לבוא לידי ביטוי בסטייה מגודל הנכס שאושר לבנייה לפי היתר הבנייה, כמו כן סטייה מהיתר בנייה יכולה לבוא לידי ביטוי גם בבחירת מיקום שאינו תואם את המיקום שאושר בהיתר הבנייה וגם במקרים בהם גובהו של הנכס החדש אינו תואם את קו הגובה שאושר לפי היתר הבנייה. 
  • שינוי הייעוד של הנכס – סוג זה של חריגות נוגע לשימוש חורג בנכס. כלומר, כאשר בעל הנכס משתמש בנכס שלא לפי היתר הבנייה, הדבר נחשב לחריגת בנייה. לצורך הדוגמא, שימוש בנכס שמהווה דירת מגורים בתור עסק נחשב לחריגת בנייה. 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

מאמרים בנושא נדל"ן

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: