פינוי פולשים

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

תארו לעצמכם את המקרה הבא – אתם מגיעים לדירה שנמצאת ברשותכם אחרי פרק זמן מסוים שלא נכחתם בה, להפתעתכם אתם מגלים כי אדם זר פלש לדירה שלכם והשתלט עליה בניגוד לתנאים הקבועים בחוק של מדינת ישראל. כן כן, אותו אדם פלש לנכס שעבדתם כל כך קשה כדי להשיג אותו מבלי להתייחס אליכם. אמנם נשמע כי מדובר בסיפור מופרך, אך האמת היא שמקרים מסוג זה מתרחשים לעיתים לא רחוקות במדינת ישראל. במיוחד כאשר משאירים נכסים ריקים לאורך תקופת זמן ארוכה יחסית. 

אנשים רבים אינם יודעים זאת אך החוק במדינת ישראל קובע כי אדם שפלשו לנכס שלו בצורה לא חוקית יכול לפעול במספר דרכים חוקיות שונות על מנת לפנות את הפולש מהכנס ואפילו ניתן לתבוע פיצויים כספיים במקרים של נזקים לנכס. 

 

אילו מקרים נחשבים פלישה למקרקעין?

כאשר אנו מדברים על מקרים הנחשבים בתור פלישה למקרקעין אנחנו למעשה מדברים על מקרים שבהם אדם זר פולש לדירה, בית פרטי או שמא מגרש כלשהו על מנת להתגורר בו או על מנת להפעיל בו עסק. מקרים נוספים אשר נחשבים פלישה למקרקעין הם:

  • שוכרי דירה אשר אינם מוכנים לעזוב את הדירה לאחר סיומה של תקופת השכירות. 
  • אנשים זרים אשר פולשים לשטחים שאינם שייכים להם, מכניסים אליהם את החפצים האישיים שלהם, בונים בהם מבנים או אפילו שותלים בהם צמחים. 
  • שימוש בנכסים, חניות או שטחים השייכים על פי החוק לאדם אחר. 

 

מה ניתן לעשות במקרים כאלה לצורך פינוי פולשים?

על פי חוק המקרקעין, אדם אשר מחזיק בנכס מקרקעין מסוים על פי החוק רשאי להשתמש בכוח סביר על מנת למנוע מצבים של הסגות גבול או שמא השתלטויות לא חוקיות על הנכס שלו. לבעל הנכס יש חודש ימים מיום הפלישה להשתמש בכוח סביר לצורך פינוי הפולשים. 

כעבור 30 ימים מרגע הפלישה בעל הנכס מאבד את האפשרות לעשות שימוש בכוח סביר לצורך פינוי הפולשים ועליו לפנות לבית המשפט, בשל כך מומלץ לפעול מוקדם ככל הניתן על מנת למנוע נזקים רציניים. 

 

כיצד מוגדר בעלים של מקרקעין?

בעלים של מקרקעין על פי החוק הוא כל אדם ששולט פיזית על המקרקעין,בהתאם לתנאים הקבועים בחוק. שליטה במקרקעין יכולה להתבטא באמצעות גידור של השטח, שימוש באמצעי שמירה שונים או כל דרך אחרת אשר מראה שליטה על המקרקעין. 

חשוב לציין כי במקרים בהם שוכרי דירה אינם מוכנים להתפנות מהדירה למשכיר הדירה אין זכות על פי החוק לפנות את השוכרים בכוחות עצמו, הוא צריך להגישה תביעה לבית המשפט. 

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי. אין לראות באמור משום המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהליכים, וכל המקבל החלטה על פי מאמר זה עושה זאת על שיקול דעתו ותחת אחריותו הבלעדית.

מאמרים בנושא נדל"ן

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 050-711-8585 או השאירו פרטים:
זקוקים לסיוע מהיר? נשמח לעזור בכל שאלה: